Kumpaas liittyisin ??

märkäkorva-

Moi. Oon vasta alalle tullut ja haluaisi teitän mielipitteen tietää kumpaa liittoo tulis kuulua. Rahtreihin ko vai SKALliin ?? Kummassa paremmat edut ja parempi porukka??

20

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lyhyesti virsi kaunis

      Rahtarit ei ole mikään ammattiliitto vaan normaali rekisteröity yhdistys. Skal taas on KULJETUSYRITTÄJIEN järjestö. Kuljetusalan ammattiliitto on Akt ry. Tämä siis ihan lyhyesti kerrottuna.

    • Lervokerhoilija

      KA-Lervo, myös Lerkkuna ja Slerbana tunnettu hyvin härski rahtisonnin mullikka kuuluu AA-kerhoon ja Minnesota klubiin. Ajaa ajua ja kanjaa. Nyyholmin punasilla volvoilla, sano että kasi se on kone ja täräytti gumminksin käyntiin, hirmu kännissä. Raivoraitis, tai mitä nyt kossua tinttaa kaksin käsin ja kaliaa, myöskin viinaa juo. Aikoinaan ajoi purua Pynnösen kasettivehkeellä ja paluuna toi terveisiä kloperttoneni sisullaan, kiilakeikkaa kun ajoi. Yksillä persein. Samoin silmin. Aina. Hyvin hyvin pieruissa. KTK:lle meni kysymään kuormaa mutta oli niin niitissä että ei pystynyt puhumaan, antoivat kuitenkin 75tn kantavuuskuorman SLerbbon puolikaaseen vuorivillaa ja kärriin lastia. Kosken SEOlla ja Korvan Kesoililla piti ekan tauon, söi lihiksen ja katseli kiukkuisena ympärilleen ja möhisi. Sitten nykäisi perstaskutaan kosamiittilekan ja kietaisi sen ykkösellä kitusiinsa ja katseli ympärilleen kuin kunnioitusta hakien.

    • Lervon kaljakori

      Lervo ei enää Minnesotaan aja koska siellä amerikassa ajetaa vissii väärää puolta. AA:sta Lerschka potkittiin pihalle kun oli aina niin kekkulissa.

    • 19+11

      Rahtareista saa hyvän lehden, mutta tuskin oikeusapua tarvittaessa. Skallista voi saada oikeusapua jos palkat jää saamatta, luulisin. Voihan sitä kuulua kumpaankin ammattiliittoon, ei kai se kiellettyäkään ole.

      • ökdökatrn

        muuten hyvä, mutta kun noista kumpikaan ei ole ammattiliitto!!!


      • ammattina kusi
        ökdökatrn kirjoitti:

        muuten hyvä, mutta kun noista kumpikaan ei ole ammattiliitto!!!

        Niinno miten sen ny ottaa... aika paljo amattilaisia molempii kuuluu.


    • brojoliitto

      Liity Lervoliittoon, se on paras kassa. Sieltä ei saa mitään.

    • Mikäli pelkona on jäädä työttömäksi, niin ehdottomasti YTK, sitä kautta homma toimii

    • uffaffaa

      Kirjoitustaidostasi päätellen on aivan yksi lysti mihin liityt.

    • 1203

      provo ja vastaajat meni 2-0

    • kuskinkäivärä

      Moi sinne vaan. Ookkos miettiny olisko se Rekkahemot -millanen vaihtoehto? Eikös joku sellanenkin oo nytte?

    • nääs

      Voi pyhä yksinkertaisuus. ATK on ammattiliitto. SKAL on autoilija yrittäjien keskusjärjestö. Rahtarit ry on vaan sellainen kerho. YTK on yleinen työttömyyskassa, siis mille alalle tahansa. Pakettiautomaatti on jankuttaja.

    • Puh_joht

      Liity vaan suoraan brojon puhaltajiin. Parhaat edut ja kokoontuminen pari kertaa kuussa, jolloin puhalletaan yhdessä keittoa kolitseihin ja puhutaan kanikoista mylvien.

    • pervopervo

      Olen huomannut, että tuon tyypin joka kirjoittaa kaikki lervojutut , sanavarastoon kuuluu vain alle sata sanaa. Niistäkin se käyttää vain alle puolet normaalisti. Lausejäsentelystä ja selkeästä ajattelusta ei ole tietoakaan.

      • Lervon_naapuri

        Lervolla ainaki on selkeät jäsentelyt kun lykkii puoliveltolla seolla paarissa kesoililla myyjättyttöä ja hyvässä lykyssä ruikkii kolitsit sontaan ja mylvii kokoajan kanja lonksuu keinuvaa tyhjäkäyntiä pihalla ja kumminksi puhisee ja päätteeksi Lervo syää ison lihiksen ilman salaattia kaikilla höysteillä ja lähtee kelkkomaan mällejä.


    • yks_kuljettaja

      Näkisin asian niin että ei ole pahitteeksi kuulua useampaankin kassaan/liittoon. Skallista varmaan sen parhaan oikeusavun saa kun takaperoisia tulet jossain vaiheessa hakeen ja rahtareissa varmaan paras yhteishenki. Akt taas, no, ehkä vanhoillisten kuljettajien/yrittäjien "kerho" tavallaan, hyvä järjestö sekin ainakin ollut. Kannattaa käydä niissä kokouksissa niin näkee toiminnan.

    • lervontädinmummi

      Kysytääs lervolta..

    • nääs

      Varmaan varmaan. Koita nyt ymmärtää. SKAL ON KULJETUSYRITTÄJIEN LIITTO ei palkansaajien eli kuljettajien .

      • yks_kuljettaja

        Aijaaha, että sun mielestäs kuljetusyrittäjä ei ole palkansaaja, no mistäs se palkkaa saa? No ajotouhuista tietenki, vai mitäs sanot! Sama se hänelle mihin liittoon noista kuuluu.


    • nääs

      Kyllä tällaiset perusasiat pitäis itselleen selvittää. Ja rahtarit ei liity mitenkään ammattiliittoon tai yrittäjien edunvalvontaan vaan on sellainen kimppakivakerho jonka kortilla jostain saa jotain alennuksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      36
      2569
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2323
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      38
      1832
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1698
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      36
      1177
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      942
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      914
    Aihe