DC++ aktiiviseksi

Tampio

Olen kenties hieman taitamaton, mutta miten ihmeessä saan DC aktiiviseksi??

15

2890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • john wayne

      dc aktiiviseksi??? jos ip-osotteen laittaminen ei auta eikä se että avaa norttonista portteja?

    • Jamppa

      palomuuri sulla on?

      • Tampio

        Nortonin muurit ja systeemit


      • Jamppa
        Tampio kirjoitti:

        Nortonin muurit ja systeemit

        jättää ip osoite kenttä tyhjäksi.


      • Tampio
        Jamppa kirjoitti:

        jättää ip osoite kenttä tyhjäksi.

        Teen näin seuraavaksi, kunhan pääsen koneeni kimppuun taas...


      • ....
        Tampio kirjoitti:

        Teen näin seuraavaksi, kunhan pääsen koneeni kimppuun taas...

        jos käyttiksenä on xp, niin katso ettei sen muuri ole päällä, jos on ota pois

        ota hetkeks se nortonin palomuuri pois päältä ja kokeile toimiiko ilman sitä activena

        kerro isp:si ja yhteytesi...


      • akgn
        Tampio kirjoitti:

        Teen näin seuraavaksi, kunhan pääsen koneeni kimppuun taas...

        Laita portiksi 1412.


      • joop
        akgn kirjoitti:

        Laita portiksi 1412.

        Onko tuolla portilla nyt niin väliä?
        Itellä on 1411 ja toimii vallan mainiosti.
        Piti vaan porata aukko palomuuriin tuon portin kohtaan. Muurina ZA


      • Gadget
        joop kirjoitti:

        Onko tuolla portilla nyt niin väliä?
        Itellä on 1411 ja toimii vallan mainiosti.
        Piti vaan porata aukko palomuuriin tuon portin kohtaan. Muurina ZA

        Portilla ei ole väliä, se voi olla mikä tahansa vapaa portti välillä 1-65535. Sama portti tulee tietysti avata muurista.

        Kannattanee suosia porttinumeroita 1024-65535, ne ovat epätodennäköisemmin käytössä ja monet palomuurit/isp:t blokkaavat herkemmin tiettyjä alaportteja.

        DC:n vakioportteja 411 ja 1411 kannattaa ehdottomasti välttää, jotkut ISP:t blokkaavat tai hidastavat näiden porttien liikennettä.

        ZA-muurin kanssa on monilla ollut ongelmia, jos yhteys katkeaa, ZA saattaa "keksiä" muutaman ylimääräisen tavun ladattavan tiedostopätkän häntään. Kun latausta myöhemmin jatketaan, tuloksena on rollback-virhe, koska kiintolevyllä oleva tiedoston loppu ei ole samanlainen kuin ladattava. Tämän voi korjata leikkaamalla tiedoston lopusta pari megaa pois. Rollback-vertailua ei missään nimessä kannata kytkeä pois, koska tuloksena olisi viallisia tiedostoja. Parhaiten ongelmasta pääsee vaihtamalla palomuuria.


    • Huitsin Nevada

      Mulla on ZoneAlarm (ei pro versio) sekä Norton Antivirus Corporate Edition, miten tässä saan DC :n aktiiviseksi?

      • Huitsin Nevada

        ... ja IP-osoite on julkinen vaihtuva (dynaaminen) osoite.


      • Jamppa

        IP osoite kenttä tyhjäksi!


      • Huitsin Nevada
        Jamppa kirjoitti:

        IP osoite kenttä tyhjäksi!

        ... eipä auttanut IP:n tyhjäksi jättäminen. Rasti Aktiivisen kohdalle ja uudelleen käynnistys ja yritin hakea mutta mitään ei tapahtunut. Pasiiviksi muuttaminen auttoi asiaan, mutta aktiivisenahan sitä pitäisi olla...


    • Gadget

      Aktiivitilan käyttöön vaaditaan, että IP-osoitteeseesi DC :n käyttämään porttiin voidaan lähettää TCP- ja UDP-paketteja (TCP yhteyksiä ja UDP hakutuloksia varten).

      DC :n yhteysasetuksiin tulisi tietysti laittaa aktiivitila, IP-numerokenttä kannattaa jättää tyhjäksi ellei yhteytesi ole NATattu (silloin kenttään pitäisi laittaa ulkoinen IP-numerosi, jonka löytää esimerkiksi osoitteesta http://www.ankka.com ). Jos IP-numerosi on dynaaminen (eli se vaihtuu silloin tällöin), joudut päivittämään tämän numeron vastaavasti sillöin tällöin. Kenttään voivat edistyneemmät käyttäjät laittaa myös dynaamisen dns-osoitteen jolloin sitä ei tarvitse erikseen päivitellä.

      Jos käytät jotain palomuuria, portiksi kannattaa laittaa joku satunnainen numero väliltä 1024-65535. Vakioportin 1411 käyttö ei ole suositeltavaa, koska jotkut palveluntarjoajat mielellään blokkaavat sen jostain kumman syystä. Jos kenttä jätetään tyhjäksi, DC valitsee jonkin satunnaisen portin joka käynnistyksen yhteydessä. Palomuuri ei välttämättä osaa arvata mitä porttia DC kuuntelee, joten laita tähän joku numero ja kerro se muurillekin niin homma toimii.

      Palomuurista vastaavasti avataan ulkoapäin tuleva liikenne kaikista tietokoneista ja kaikista porteista sinun tietokoneellesi ja DC :n asetuksiin laittamaasi porttiin. Protokollat TCP ja UDP. Kaikista palomuureista (kuten XP:n sisäisestä) tämä ei onnistu. Suomeksi: Jos käyttämästäsi palomuurista ei saa portteja erikseen avattua, et voi käyttää aktiivitilaa sen kanssa.

      Joillakin palveluntarjoajilla aktiivitilaa ei voida käyttää NATin takia (Network Address Translation), jos siis reititin esimerkiksi jakaa IP-numerosi useamman käyttäjän kesken, se ei voi tietää, mille koneista ulkopuolelta tuleva yhteydenottopyyntö pitäisi lähettää. Tämä voidaan korjata vain palveluntarjoajan puolelta sitomalla DC :n käyttämä portti nimenomaan sinun koneellesi. Luultavasti palveluntarjoajat eivät mielellään ryhdy tähän.

      Toinen hidastava tekijä voi olla NATtaava ADSL-päätelaite, joka jakaa esimerkiksi nettiyhteyden kotiverkon kesken. Tällöin päätelaitetta pitäisi säätää sitomalla DC :n käyttämä portti nimenomaan sinun koneellesi. Ohjeet moiseen lienevät päätelaitteen manuaalissa.

      Helpoin tapa saada mahdollinen nattaus selville on kirjoittaa komentoriville ipconfig. Jos IP-numerosi on "sisäverkon IP" eli alkaa 192.168.jotain tai 172.16.jotain tai 10.jotain, yhteytesi on todennäköisesti NATattu ja ulkoisen IP:n omivaa reititintä pitäisi säätää. Kaikki NAT-tyypit eivät tätä välttämättä vaadi. Voit testata asian laittamalla ulkoisen IP-osoitteesi asetuksiin ja kokeilemalla.

      Jos epäilet, että palomuuri on syynä siihen, ettei aktiivitila toimi, kokeile kytkeä muuri pois päältä hetkeksi ja testaa toimiiko sitten. Tai lukaise vaihtoehtoisesti muurin lokitiedostoa, olisiko siellä paljon estettyjä yhteysyrityksiä tuntemattomista IP-numeroista.

      Lisää infoa http://www.finx.org ja FAQ-osasto.

      • XipXip

        Eli, mulla on A-Link RR84AP wlan-tukiasema, jossa NAT-päällä.
        Olen tehnyt porttiohjauksen www.portforward.com sivustoilla olevien ohjeiden mukaan. Jostain syystä portti ei aukea minulla. Olen kokeillut portin tilaa ko. sivustolta laatamallani ohjelmalla (portti TCP ja UDP 1412). Koneessa on F-secure. Olen testannut PortForward ohjelmaa myös koneen palomuurin ollessa pos käytöstä. Ei apua. Mystisintä tässä hommassa on se, että dc on toiminut aiemmin. Olen resetoinut purkin myös useaamman kerran, sekä kokeillut sillattua-tilaa. Mulla on Elisan yhteys... Ideoita ? :D

        KIITOS


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6798
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1208
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1035
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe