Miten on käytöksesi laita? Oletko salonkikelpoinen vai kiroiletko ja röyhtäilet sekä syljeskelet yleisillä paikoilla?
Joskus näkee naistenkin rujauttavan oikein kunnon lunssin kadulla, ja on niin ällöttävä näky että meinaaa laatta lentää:(( Pitää joskus oikein väistää ettei saa lunssia kengilleen.
Joskus näkee naistenkin rujauttavan oikein kunnon lunssin kadulla, ja on niin ällöttävä näky että meinaaa laatta lentää:(( Pitää joskus oikein väistää ettei saa lunssia kengilleen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No joopa-joo! Miksi seurustelet sellaisten kanssa?
Minä en ole nähnyt koskaan kenenkään muun syleksivän kadulla kuin nuorten, enimmäkseen miesten.
seurustelet?
Olen nähnyt monenkin miehen räkivän lippalakkinsa alta, vanhemmankin. Vähän riippuu ammatista, monesti ulkotöitä tekevät varsinkin raksa miehet. Tupakka palaa, räkä lentää. Harvemmin sisätöissä olevat miehet räkivä. Uskoisin että siitätkin tulee tapa, niinkuin monesta muustakin asiasta.
Olen nähnyt vanhojen ladyjenkin heittävän syljet katuun:(( Todella outo ilmiö:O
Urbaanisanakirjan määritelmä:
Juntti
Pääkaupunkiseudun ulkopuolella asuva ns tavallinen Suomalainen. Esimerkkihenkilö: Matti Vanhanen. Sanaa kannattaa käyttää varoen sillä usein kuvauksen kohdehenkilöt ovat huumorintajuttomia ja ottavat sanan identiteettiin kohdistuvana loukkauksena.
Olen jollaintapaa ja jopa ylpeä siitä etten ole juppi.
Kai sitä juntti oon, vaikken syljeskelekkään.
Pidän sitä syljeskelyä lähinnä "miesten juttuna".
Jotenkin on rehvakasta ku syleksittää...
Minusta inhottava piirre, koko syleksiminen..
Räkiminen voi johtua monesta asiasta.
Yläpuolella oli jonkinlainen määritelmä juntille. En nyt tiedä, mun mielestä se enenpi tarkoittaa sivistystasoa. Muuta, kuin pinnallisia käytöstapoja.
Tätä tuumaillut aika usein, oikein hienosta junttilasta syntyisin. Perusidea oli ja on, sieltä lähti opiskelemaan ne jotka pystyivät. Jäivät tietenkin sille tielleen, koska Hikiällä ei ole oikein mitään töitä. Jäljelle jäi luuserit, joista ei oikein ole mihinkään. niillä jäänyt koulutkin käymättä ja kattelevat päivät pitkät piirrettyjä telkkarista. Uskomattoman kapea-alainen maailmankuva, monilla varmaan todella alhainen älykkyysosamäärä. Monet tavallaan sisäsiistejä ja osaavat harjata hampaansa. Paketin sisältö kaikuu tyhjyyttään.
On juntteja paljon kaupungeissa, siinä mielessä nimityksen selitys ontuu pahasti. Kärjistetysti ilmaistuna, samaa porukkaa näkee heilumassa tuulipuvuissaan paikallisella essonpaarilla kiskomassa keskikaljaa ja riitelemässä keskenään.
Ei mun mielestä sanana juntti tarkoita maaseudulla asuvaa, kyllä se tarkoittaa tietyntyyppisiä ihmisiä, joita tavallsen ihmisen on usein mahdoton ymmärtää.
juppi on sanana vanhentunut, ei sitä kukaan ole käyttänyt vuosikausiin. Iteasiassa se tarkoitti nuosrta menestyvää uraohjusta. niitä ei sitten maaseudulla ollut ollenkaan, että se kohdistui enenpi kaupungissa asuviin.
Nykyisin on hipsterit, pissikset, vaikka mitä. Juntit on ja pysyy aina.
=DW=
Teuvo Hakkarainen oli hyvä malliesimerkki oikeasta junttien juntista kunnes hänelle oli pakko opettaa ns talon tapoja ja muutenkin säädyllisiä, sivistyneitä elkeitä. Koulutus kesti turhan kauan.
No tietysti olen ihmiskunnan alinta kastia
- jonka rinnalla aloittajan kaltaisten täydellisyyksien kaltaisuus
pääsee erinomaiseen hehkuunsa.
Itse asiassa kun tälläkin paikkakunnalla kävin viime viikolla tk:ssa labrassa,
istuin seinustalla olevalle vapaalle tuolille odottamaan vuoroani.
Viereeni jonkin ajan kuluttua istahti rouva paikkakunnalta, jostain kajahti hänelle
kehoitus, -- varo kenkiäs ja ittees, mistä sitä tietää kui vaarallisia hullut on..