Yritin selata aikaisempia kirjoituksia mutta en löytänyt vastausta tähän:
Miten mahtaa olla, saanko pitää osan veronpalautuksistani kun jään alle sen tulorajan, joka on säädetty?
3 lasta ja kelan työttömyyspäivärahoilla olen, joten UO ei tällä hetkellä saa minulta rahaa. Jättääkö ne osan veronpalautuksista nyhtämättä vai viedäänkö kaikki?
Taas veronpalautusasiaa
10
203
Vastaukset
- keskiviikkoa
Minulla on ainakin käynyt niin,aikaisemminkin,että jos on ns.velkaa,esim.vippejä tms.niin ne palautusrahat on,kuin muisto vain,eli nyppästään kaikki.Sitä ajattelee,että kivaa ylimääräistä sais joulurahaa,mutta ei..Nyt saisin yli 300e takaisin,mut saas nähdä,miten käy.
Näin se kyllä yleensä on,jos on velkaa,nyt olen pitkillä vapailla(eläkkeellä). - Saman kokenut
Nähdäkseni ulosotto vie palautuksen niin kauan kunnes kaikki ulosotossa olevat maksetut.. Ei veronpalautuksilla suojaosuutta ole.
- aina viedään
Näin se on. Veronpalautukset viedään aina ja kokonaan. Niitä eivät suojaosuussäännöt koske.
- Tämä on fakta.
Ei veronpalautuksia saa lainkaan omalle tilille, jos on ulosotossa velkaa, menee suoraan ulosottoon.
Jos ulosotossa oleva summa on vaikka 50 euroa ja saat veronpalautusta 150 euroa saat loput veronpalautusrahat ulosottomiehelta, kun hän on ensin ottanut omat kulunsa pois tästä summasta eli saat alle 100 euroa tilillesi.
Veronpalautusrahoissa ei ole siis suojaosaa. Veronpalautukset eivät ole tuloa vaan palautusta maksetusta ennakosta. Jos olisit maksanut veroja vähemmän, olisi aikoinaan ulosmitattu enemmän.
- uo vie uskokaa jo
Ja taas jällein kerran USKOKAA JO ette saa veron palautuksia niin kauan kun on edes 1 e ulosotossa. Aivan sama oletko varaton, yksinhuoltaja, asunnnton, vippi helvdtissä, tai ihan missä vaan. Äitiyspäivärahalla, työttömyyskorvauksilla, tai ihan muuten vaan pa.
- 54w9hoiwtihi
Ei se nyt ihan noin mene. Kyllä vouti kertoo verottajalle paljonko on haluamassa. Niinpä jos sulla on ulosotto melkein loppuun hoidettu ja saldoa jäljellä 238,56€ ja saat palautusta 388,50€ niin kylllä veronpalautuksen ylijäämä tulee sulle
- Kiertää uo:n kautta
54w9hoiwtihi kirjoitti:
Ei se nyt ihan noin mene. Kyllä vouti kertoo verottajalle paljonko on haluamassa. Niinpä jos sulla on ulosotto melkein loppuun hoidettu ja saldoa jäljellä 238,56€ ja saat palautusta 388,50€ niin kylllä veronpalautuksen ylijäämä tulee sulle
Siinä olet oikeassa saa kyllä sen osan mitä jää siitä, kun on ensin otettu tuo ulosotossa oleva summa kuluineen, mutta raha kiertää kyllä ulosottoviranomaisen kautta. Ei ulosottomies laita veroittajalle summaa, vaan maksukiellon.
Yli menevän osan ulosottomies palauttaa siis ulosottossa olevan tilille. - 76573
Kiertää uo:n kautta kirjoitti:
Siinä olet oikeassa saa kyllä sen osan mitä jää siitä, kun on ensin otettu tuo ulosotossa oleva summa kuluineen, mutta raha kiertää kyllä ulosottoviranomaisen kautta. Ei ulosottomies laita veroittajalle summaa, vaan maksukiellon.
Yli menevän osan ulosottomies palauttaa siis ulosottossa olevan tilille.uomies mittaa vain sen määrän mikä on ulosotossa, ei koko veronpalautusta.
- ex_vippaaja
Heh toiseksi viimeinen vitsin murjas... ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1301000Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37907Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47839Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50741Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143734- 54731
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32723Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665