Täällä ehkä tuleva rellun (ensimmäisen) omistaja, nyt kaipailisinkin neuvoja ja kokemuksia ko autosta
Kyselisin,että mihin kannattaa kiinnittää huomiota,kun ko autoa katselee?
Tarjolla olis scenic 2l koneella vm 05, ajettu 220tkm.
Olisi kiva kuulla mielipiteitä, hyviä ja huonoja ko autosta. Onko kone jo ihan loppu vai ajaisiko pitkään?
Kulutuksesta mitään tietoa?
Scenic 2.0 vm2005
2
225
Vastaukset
- keniksi
Tyyppivikoina ainakin mittariston pimeneminen, ikkunahissien pettäminen ja kulutustavaraa olevat etupään nivelet yms.
Toisaalta mainitsemasi ikäinen ja tuon verran ajettu on halpa, noita saa ostettua noin 4000 €:lla, jopa alle. Esim.
http://www.nettiauto.com/renault/grand-scenic/6021526 - mä vaan
Mulla ollut 2005 vm scenic vuodesta 2007 ja ajanut n. 160 000 km. Nyt mittarissa n. 215 000 km. Jarrulevyt eteen vaihdettu, koiranluut, raidetangon sisänivelet, takaikkuna hissin muoviosa rikkui mutta hintaa tuli n. 7 euroo kun ite teki. Mittari mennyt pimeeksi kaksi kertaa ja korjauttu "thatinen". Moottori varmaan pelaa jos vain on huollettu normisti ja jakoremmi vaihdettu! Bensaa menee 7,4-9,5 l/100 km (automaatti) manuaali varmaan vähemmän mulla on 2l bensa koneella. On gran malli ja tavaraa mahtuu. Menee kahden istuttava vuodesohva sisään ja mahtuu vielä muut yksiön tavarat! (Pojan muuttokuorma). Että siitä vaan. Vaihdossa juuri luvattiin 2,5t ja kuoleman väliltä joten vaihtoarvoo ei juuri ole!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614188KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291883- 241843
- 281556
- 171400
- 651310
- 1321270
- 311178