Kissa tulee viereeni nukkumaan

kissa kainalossa

Kissani tulee joskus viereeni nukkumaan, jopa peiton alle kylkeeni. Minulla ei ole mitään sitä vastaan, mutta tuli mieleeni että voinko vahingossa unissani kääntyä kissan päälle ja tukehduttaa sen? Vai onko kissan uni niin herkkää että se ennättää alta pois tai ottaa kynnet avuksi? Onko tapauksia että ihminen olisi nukkuessaan tukehduttanut kissan?

Jos joku haluaa neuvoa että laita makuuhuoneen ovi kiinni, niin tiedoksi että asun yksiössä eikä kissalle ole omaa huonetta.

8

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei hätääää

      kyllä se kissa siitä alta häviää jos alat sen päälle kääntymään vaikka olisikin peiton alla. Et voi vahingossa tukehduttaa kissaasi, se tekee varmasti kaikkensa päästäkseen tukalasta tilanteesta pois, ja jos näin käy, uskoisin ettei kissasi enää tule peiton alle nukkumaan, koska tilanteesta on jäänyt "paha maku suuhun"

    • luomukatti

      ei huolta, anna kisun nukkua missä haluaa. Meidän kattinukkuu ukon ja mun välissä. on ollu melkein joka yö kohta viis vuotta ja tätä edellinen makaili sängyssä koko 15 vuoden ikänsä.

    • untamoinen

      Kissa osaa siirtyä, jos tulee tilanahtaus tai muuten vain liian levotonta. Jos oikein kova paniikki iskee niin käyttää varmasti kynsiä ja hampaita tarvittaessa. Tosin meillä oli kissa, joka nukkui aina vanhempieni kanssa samassa vuoteessa, eikä ongelmia ollut.

      Kissan läsnäolo saattaa parantaa yöuniasi (suloiseen kehräykseen on ihana nukahtaa), mutta se saattaa myös häiritä niitä, esim. jos kissa siirtyy levottomasti paikasta toiseen vaikkapa liiallisen kuumuuden vuoksi tai muusta syystä. Todennäköisesti opit myös varomaan kissaa, tämä varominen saattaa joskus käydä jopa rasittavaksi.

      Toivotan kauniita unia sinulle ja kissallesi! =)

    • .....

      Kyllä varmasti heräät ennenkuin kissa tukehtuu. Sillä on terävät kynnet ja raateluhampaat. Varmasti ottaa hädän tullen käyttöönsä.
      Ensin yrittää herättää sinut varoen, sitten ottaa käyttöön järeämmät keinot.

    • Ikävä suunnaton.

      Muistuupa mieleeni ospornen poika, joka humalapäissään nukkui koiransa
      hengiltä.
      Joten älä päissäsi käy kissan päälle rönöttämään.

      Se on totta, että uni tulee silmään nopsasti, kun Mirri hyrrää pää käsivarrella.

      • kissa kainalossa

        Onneksi en käytä alkoholia muuta kuin erittäin harvoin jos on erityisen hyvä ateria tai juhlat - nämä ovat minun elämässäni harvinaisia tapahtumia nykyisin. Kotona on yleensä niin yksinkertaiset sapuskat ettei ne mitään viinejä kaipaa. Kännäämisen takia ei ainakaan kissa alleni jää.

        Muistan joskus nähneeni "Leijonamies" -nimistä ohjelmaa ja siinä tiikeriemo oli vahingossa tukehduttanut pentunsa. Kyse oli vastasyntyneestä pennusta ja tiikeriemo oli masentunut, hoitaja yritti sille keksiä virikkeitä että murhe unohtuisi. :(

        Enhän minä tietystikään ole tiikeri eikä kissani ole vastasyntynyt.


    • nukku kattinen

      Ei ainakaan minun kissa jää alle, nukku ihan kyljessäni ja kun alan kääntyä nousee heti ja siirtyy kauemmaksi tai sähähtää äreästi vaikka ei vihainen kissa muuten olekkaan.

    • Maukuja

      Kyllä meillä katti siirtyy jalkopäähän nukkumaan, jos tuntee, että "oon vaaraksi sille". Ja jalkopäästä se siirtyy nukkumaan nojatuoliin, jos alan unissani liikkumaan ja siirtelemään jalkojani.

      Epäilen, että kissa allesi jäisi. Kyllä mä pidän niitä sen verran fiksuina otuksina, että ne ei tietentahtoen haluis itteesä tappaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      18
      2423
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      176
      2313
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1123
    4. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      105
      1107
    5. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      221
      1056
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      37
      900
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      887
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      814
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      132
      800
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      734
    Aihe