Jos joku voisi ystävällisesti kertoa minulle, millainen paikka Kaustinen on? Mitä "kyliltä" löytyy? Siis montako kauppaa (mitä kauppoja), pankkeja, huoltoasemia, toimintaa? Harrastusmahdollisuuksia? Naapurikunnassa oli ilmeisesti jopa uimahalli? Onko lähikunnissa jotain isompaa kauppaa (Kokkolassa toki on, mutta entä lähempänä?) Ihan vaan luettelomaisesti, mitä kaikkea sieltä löytyy, kiitos :)
Entä asuinalueet? Onko jokin kunnan taloista, johon ei kannata muuttaa? Tai onko joku tie/alue, jota kannattaa välttää, jos haluaa nukkua yönsä rauhassa? Millainen tilanne vuokra-asuntorintamalla on muuten, onko asuntoja paljon vapaana?
Muutto siis edessä.
Millainen paikka Kaustinen? Mitä sieltä löytyy? Muutto edessä
16
2790
Vastaukset 16
- Yksiselitteisesti
Ei yhtään MITÄÄN!
Kuoleva kylä.
Jos menet, ota KEPUn jäsenkortti mukaan. - muutto_edessä
Kiitos tyhjentävästä vastauksesta. Arvasinkin, että saan juuri kyseisenlaisen vastauksen. En etsi mitään elämää suurempaa ja puoluekannasta viis, ihan pähkinänkuoressa kaipaisin kylän palvelut. Minulle on ihan sama onko kylä kuoleva vai hengissä vielä 10 vuoden päästäkin. Toisille riittää toiset asiat, toisille ei ;)
- kaustislainen
Jos aloitetaan vaikkapa kaupoista: Kaustiselta löytyy Halpa-Halli, K-Market, S-Market sekä Agrimarket. Huoltoasemia: Neste, Teboil ja St1-tankkauspiste. Näiden lisäksi runsaasti erikoisliikkeitä (kukkakauppoja, kampaamoita, kauneushoitoloita,) maailman paras grilli!
Pankkeja: Osuuspankki ja Säästöpankki, otto-automaatti löytyy keskustassa.
Mikäli viikonloppuna kaipaa menomestaa, löytyy tunnelmallinen Ravintola Pelimanni (päivisin myös luonas)ja disco-henkisempi Viihderavintola Konsta.
Hieman syrjemmästä löytyy urheilutalo, missä on kuntosali, judotatam ja suuri palloiluhalli. Ihan urheilutalon kupeessa on myös urheilukenttä ja pururata, talvella hyvät ladut. Niin ja uimahalli löytyy Vetelistä, 10km:n ajomatkan päästä :D - Lisäksi löytyy
kaustislainen kirjoitti:
Jos aloitetaan vaikkapa kaupoista: Kaustiselta löytyy Halpa-Halli, K-Market, S-Market sekä Agrimarket. Huoltoasemia: Neste, Teboil ja St1-tankkauspiste. Näiden lisäksi runsaasti erikoisliikkeitä (kukkakauppoja, kampaamoita, kauneushoitoloita,) maailman paras grilli!
Pankkeja: Osuuspankki ja Säästöpankki, otto-automaatti löytyy keskustassa.
Mikäli viikonloppuna kaipaa menomestaa, löytyy tunnelmallinen Ravintola Pelimanni (päivisin myös luonas)ja disco-henkisempi Viihderavintola Konsta.
Hieman syrjemmästä löytyy urheilutalo, missä on kuntosali, judotatam ja suuri palloiluhalli. Ihan urheilutalon kupeessa on myös urheilukenttä ja pururata, talvella hyvät ladut. Niin ja uimahalli löytyy Vetelistä, 10km:n ajomatkan päästä :DKylän täydeltä äärimmäisen ahdasmielisiä ihmisiä.
- muutanvenäjälle!
Lisäksi löytyy kirjoitti:
Kylän täydeltä äärimmäisen ahdasmielisiä ihmisiä.
Kuten suuri osa muistakin suomalaisista... Ei eroa tarinat M:harjun tarinoista.
- muutto_edessä
Kiitos sinulle asiallisesta vastauksesta :)
- A... J
Kaustinen on Normi Setti muutoin mutta MUSIIKKI puoli on ainutlaatuista.
Siis ihan oikeesti täällä osataan se homma ja kunnolla !
Tervetuloa ! - jylhis4ever
A... J kirjoitti:
Kaustinen on Normi Setti muutoin mutta MUSIIKKI puoli on ainutlaatuista.
Siis ihan oikeesti täällä osataan se homma ja kunnolla !
Tervetuloa !Konsta Jylhä!
- sippiviulu
Hahahah vai osataan kunnolla musiikki. Musiikki on ainutlaatuista ainoastaan Kaustisella muualla sitä kutsutaan rämpytykseksi ja vingutukseksi. Satoja huonosti soittavia ns. taitelijoita joilla ei ole mitään käsitystä mikä on se vingutuksen taso.
- ihan mahtavaa
Höpö puhetta Kaustislaisten mestarien musiikki on todella ainutlaatuista se on todella upeeta vanhat mestarit osas säveltää vaikka osa varmaan ei nuottia tuntenut sävel kulku todella hienoa niin paljon hienoja kappaleita joten kyllä
olisin Kaustislaisena hiljaa enkä antas yhtään moitteen sanaa siitä teidät tunnetaan kansanmusiikista Niittykosken musiikki on todella upeeta kun itse kuuntelen siinä käy kylmät väreet oikein samoin samoin mestari Konstan itselläni
on luultavasti kaikki tällä hetkellä mitä julkaistu Miilunpoltajan polska siinä on niin hieno sävel kulku että miten se Konsta on voinut niin hienot sävelet saada aikaan
sitä olen pohtinut kuunnellessani
- suosikkini
Suurkirppis Basaari ja Kaustisten ravirata.
- liikaa roinaa
Kannattaako tuonne kirppikselle viedä myyntiin tavaraa, eli käykö kauppa? Myyntipöytä ainakin melko edullinen, vain 35e kaks viikkoa.
- MOT
Rautia, iso ja kattava valikoima!
- Minkälaisia myyjiä
Sieltä Rautiasta löytyy?
Onko asenne ja palvelu kohdallaan ja muutenkin mukavia? - maksanut liikaa
Minkälaisia myyjiä kirjoitti:
Sieltä Rautiasta löytyy?
Onko asenne ja palvelu kohdallaan ja muutenkin mukavia?Euroopan kallen Rautia Kaustisella ,Kokkolasta samat tavarat paljon halvemmalla.
Kokkolassa voi tavarasta tinkiä ja saakin alennusta.
Jos yrität Kaustisella tinkiä,ovat vihaisen näköisiä ja ei tule ,eikä pysty antaan alennusta.
Kannataa ajaa Kokkolaan jos ostaa vähäkään enemmän,varmaan tienaa bensat , näkee värivalot ja hyvällä tuurilla junan :);)
- sonnaabens
Varikkotien rivareita kannattaa kiertää kaukaa. Asunnot on kyl suht hyviä mut rekkaralli Jylhäntietä aivan seinän takana haittaa yö unia. Sanoin Toholammintien liikenne,,tie kulkee aika korkealla verrattuna rakennuksiiin. Salpatien rivarit (ruskeat) kylmiä talvella mut kiva seutu muuten. Kansanmusiikki soi heinäkuun alussa kaikkialla mut jos se ei haittaa. Naapurithan sit on mitä on maaseudulla. Ravintolat ja tarvittavat kaupat löytyy ja muksuille varmaan hoitopaikkakin, vaik paikallinen päiväkoti on suljettu kuinkas muuten kuin homee takia,samoin jo purettu yläkoulu. Uusia tosin rakennetaan jo. Päiväkoti on vielä paperilla mut rakennetaan pian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661090
- 69772
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️42768- 149726
- 72707
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37665Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)78653- 51622
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202566Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111547Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19540Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490- 51489
- 84476
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail113464YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25426Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto64426Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline107423- 52403
- 17402