Tänään tuli kirje Lahti Energialta . Ilmoitti korottavansa yksipuolisesti kaukolämpöenergian hinnan 61€/Mwh (6.1c/kwh) lisäksi LE Oy laskutta 400€/vuosi kiinteää maksua. Meidän tapauksessa 14€/Mwh (=1,4c/kwh). Kaukolämpö maksaa siis 75€/Mwh (= 7,5c/kwh). Toisin sanoen kaukolämpö Lahdessa maksaa enemmän kuin suora sähkölämmitysenergia.
Tilanteen tekee humoristiseksi se, että lämpöpumpulla, jonka cop on esimerkiksi 3 niin voit hankkia lämpöenergian Lahti Energian sähköllä, joka on hinnoiteltu markkinan määräämälle tasolle, hintaan 25€/Mwh. Siis Lahti Energian monopolistinen kaukolämpö maksaa 75€/Mwh ja Lahti Energian sähköllä lämpöenergia maksaa 25€/Mwh . Laitetaanko Lahti raikaamaan lämpöpumpuilla ja kaivetaanko lämpöputkia muutama tuhat kilometriä, että saadaan kaukolämpöhinnoittelu järjestykseen.
Halooo missä logiikka.
Mielestäni Lahti Energia Oy tulee haastaa kaukolämpöhinnoittelunsa vuoksi markkinatuomioistuimeen monopoliaseman väärinkäytöstä.
Yleisemmällä tasolla kaukolämpöverkko tulisi avata kilpailulle. Toisin sanoen verkkoon tulisi liittyä kilpailevia energiantuottajia riittävä määrä, mikä estäisi tämän "neuvostoliittolaisen" hinnoittelumekanismin.
Lahti Energia Oy
6
575
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt se maksaa 95,39 €/MWh eli vuonna 2025 , revi siitä .
- Anonyymi
No kuka on niin viisas et lämmittää taloaan sähköllä tai liittyy kaukolämpöön🤣🤣🤣voi Jeesus,oma vika pikku sika!!jos ei järki mene päähän puhumalla,väkivallalla,niin viimeistään se järki menee päähän oman kukkaron kautta!! No niitä viedään ketä voidaan vihreällä siirtymällä!!toki kerrostalo/rivitalo asukkaat ei voi paljoa vaikuttaa lämmitys muotoonsa,mut tää nähtiin keravallakin kun muutama metri lähti VR:n sähkökaapelia niin koko homma seisoi!!mutta kun suomalaisten lammaskansan otsa on jääs kuin tiiaisen otsa koivun oksalla helmikuus!! Herätkää nyt jo tähän päivään,tai myöhäistä se jo on!!turha narista!!
- Anonyymi
Osu ja upposi!niin totta!!tyhmästä päästä kärsii koko kroppa!onneks on öljy ja puu lämmitys muotona niin ei tarvi energia mafioita rahoittaa tai olla niiden armoilla!niin kuin nähty ne sanoo et hyppää niin kuuluu kaukolämmön käyttäjiltä et kuinka korkealle!!!mut eiks ne Lahden sähköverkotkin pian myydä monikansalliselle sijoitus yhtiölle!ja sit on kyyti kylmää ja saa ollakin!
- Anonyymi
Sää oot hei tosi viksu !
- Anonyymi
Nukuksää yällä huopatossu päässä ?
- Anonyymi
Juu nukun mut mä en pidä naisten pikkuhousuka housujen päällä niinkuin sää🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854578
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli173572Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102784En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212711IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392113Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1101316