Auto passat TDi vm. 99. Ongelmana on, että etusähköikkunat (molemmat) aukeavat itsestään kun auto jätetty parkkiin.
Passatin ovet aukeavat
itsestään
51115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
itsellä sama ongelma vm 99 bensa vehkeessä...oli viime keväänä yks aamu lunta auton sisätila täynä p...lle :) soitin autosähköasentajalle ja tuumas että oven moottorissa vois olla vikaa?? mulla ei muuten aukea kuin kostealla kelillä eikä silloinkaan läheskään aina...miten sulla?
Sähköikkunat toimivat muuten normaalisti.
Huomasin tänään uuden piirteen. Näyttäisi siltä, että ikkunat aukeavat vasta kun avaan takaluukun kautta keskulukituksen.
hanurillaan. Siis se yksikkö, mikä ohjaa kyseisiä toimintoja. Löytyy koodikin varmaan vikamuistista. Tai sitten sen aiheuttaa esim. rikkoutunut oven lukon pohja, mikä antaa väärää tietoo yksikölle. Nimimerkillä "kokemusta on".
pane virrat päälle autosta, käytä jokainen ikkuna alhaalla,nosta ylös ja päästä nappi ja nosta taas joksinki aikaa nappi ylös.. yksitellen joka ikkuna.. se sopeuttaa ikkunoiden raja-arvot!!
jossai jää oven lukkosylinteri auki asentoon jolloin ikkunat aukeavat.. jos pidät avainta lukkoasennossa niin ikkunat sulkeutuu..