Tarvitsen apua matematiikan laskuihin!

Kiitos ja anteeksi

Eli tälläisiä:

1. Yrittäjä käytti muovin valmistukseen 25 prosenttista happoliuosta laimentamalla sitä suhteessa 1:4. Tämä happoliuos korvattiin 30 prosenttisella liuoksella. Missä suhteessa tätä 30 prosenttista liuosta on laimennettava, jotta saadun seoksen pitoisuus olisi sama kuin 25 prosenttisesta liuoksesta valmistetun seoksen pitoisuus?

2. Nimellispalkka on noussut 2 %, mutta samanaikaisesti hinnat ovat nousseet 5 %. Paljonko reaalipalkka on laskenut?

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dibaa

      1. Yrittäjä ottaa 1:4-laimentamaansa 25-prosenttista liuosta määrän Y. Tällöin siinä on itse 25-prosenttista liuosta 1/5 * Y, ja "sitä ihteensä" eli happoa 0,25 * 1/5 * Y = 0,05Y.

      Nyt yrittäjä ottaa uutta laimentaamaansa liuosta saman määrän Y, ja hän haluaa edelleen, että happoa olisi siitä 0,05Y eli viisi sadasosaa. Jos ajatellaan, että määrästä Y on 30-prosenttista liuosta määrä X, niin määrästä X on itse happoa tilavuus 0,30 * X = 0,05Y. Tästä saadaan: X = 1/6 * Y ja Y = 6X.

      Siis uuden laimennossuhteen on oltava seuraava: jokainen alkavaa kuusi osaa liuosta (esim. litraa) sisältää yhden osan 30-prosenttista happoliuosta ja viisi osaa vettä. Suhteen on siis oltava 1:5.

      2. Tätä tehtävää varten pitäisi tuntea taloustiedettä, jotta tietäisi, mikä on reaalipalkan matemaattisesti formaali määritelmä. Itse en ainakaan tiedä.

    • laskuri

      Eiköhän kakkoseen riitä, että palkka nousee 2% mutta kaikki hinnat nousseet 5%. oletetaan, että kulutustottumus ja muut eivät ole muuttuneet., muutos on näin ollen 2,9% negatiivista.

    • Kiitos ja anteeksi

      Kiitos kovasti! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3969
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3531
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      49
      2957
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2932
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      144
      2541
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      52
      2241
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1488
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      105
      1446
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1324
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      38
      1189
    Aihe