Tarvitsen apua matematiikan laskuihin!

Kiitos ja anteeksi

Eli tälläisiä:

1. Yrittäjä käytti muovin valmistukseen 25 prosenttista happoliuosta laimentamalla sitä suhteessa 1:4. Tämä happoliuos korvattiin 30 prosenttisella liuoksella. Missä suhteessa tätä 30 prosenttista liuosta on laimennettava, jotta saadun seoksen pitoisuus olisi sama kuin 25 prosenttisesta liuoksesta valmistetun seoksen pitoisuus?

2. Nimellispalkka on noussut 2 %, mutta samanaikaisesti hinnat ovat nousseet 5 %. Paljonko reaalipalkka on laskenut?

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dibaa

      1. Yrittäjä ottaa 1:4-laimentamaansa 25-prosenttista liuosta määrän Y. Tällöin siinä on itse 25-prosenttista liuosta 1/5 * Y, ja "sitä ihteensä" eli happoa 0,25 * 1/5 * Y = 0,05Y.

      Nyt yrittäjä ottaa uutta laimentaamaansa liuosta saman määrän Y, ja hän haluaa edelleen, että happoa olisi siitä 0,05Y eli viisi sadasosaa. Jos ajatellaan, että määrästä Y on 30-prosenttista liuosta määrä X, niin määrästä X on itse happoa tilavuus 0,30 * X = 0,05Y. Tästä saadaan: X = 1/6 * Y ja Y = 6X.

      Siis uuden laimennossuhteen on oltava seuraava: jokainen alkavaa kuusi osaa liuosta (esim. litraa) sisältää yhden osan 30-prosenttista happoliuosta ja viisi osaa vettä. Suhteen on siis oltava 1:5.

      2. Tätä tehtävää varten pitäisi tuntea taloustiedettä, jotta tietäisi, mikä on reaalipalkan matemaattisesti formaali määritelmä. Itse en ainakaan tiedä.

    • laskuri

      Eiköhän kakkoseen riitä, että palkka nousee 2% mutta kaikki hinnat nousseet 5%. oletetaan, että kulutustottumus ja muut eivät ole muuttuneet., muutos on näin ollen 2,9% negatiivista.

    • Kiitos ja anteeksi

      Kiitos kovasti! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe