lapset hautausmaalle?

äiskä80

kävin tänään (pyhäinpäivän aatto) viemässä haudalle kynttilän ja siellä oli päiväkoti ryhmä sytyttämässä kynttilöitä muualle haudatuille. Onko teidän mielestä oikein, että päiväkodista viedään lapset hautausmaalle? eikö se ole sellainen asia joka perheiden pitäisi hoitaa omalla tavallaan? Ei mielestäni ollut sopivaa toimintaa!

5

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täh?

      Miksei? Päivähoidossa opetetaan lapsille elämää, ainoassa ja oiekassa muodossa, myös kuolema kuuluu siihen.

    • voi valivali

      No en kyllä ymmärrä mitä sopimatonta siinä oli.

    • Rpph1

      Eiköhän lasten vanhemmilta ollut kysytty siihen lupa?
      Miksei ollut sopivaa toimintaa?

    • tähhhhhhhhhh

      Minusta tuo on kauniisti ajateltu, sitäpaitsi voihan olla että esim. tuosta päiväkotiryhmästä on joku lapsista kuollut ja he ovat menneet hänen muistoaan kunnioittamaan.
      Ei tuossa mitään epäsopivaa minusta ole, ehkä sitten jos sinne viedään koko päiväkoti samaan aikaan hälisemään.

    • ihbijonik

      Tuollaiseen toimintaan on kysytty vanhemmilta lupa, joten se oli ihan ok. Saattaahan olla että tarhaa on kohdannut jokin suru, joten haluavat kunnioittaa asiaa tarhan kanssa.

      Esimerkiksi omien lasteni tarhan omistaja kun kuoli, pienen tarhan kaikki lapsen kävivät yhdessä haudalla hautajaisten jälkeen. Mielestäni se oli erittäin fiksua toimintaa. Kyllä varhaiskasvatukseen kuuluu koko elämän kirjo.

      Tietysti perheet voivat käydä muistamassa lisäksi omia läheisiään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2922
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      32
      2748
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      47
      2393
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      42
      1979
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      1974
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1740
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      40
      1624
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      36
      1506
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1423
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1281
    Aihe