Kun vanha ihminen hoitaa kotona muistisairasta puolisoaan, saa KELA:lta korkeinta omaishoidontukea, mutta ei mitään muuta apua yhteiskunnalta, onko hän oikeutettu myös kunnan maksamaan omaishoidontukeen?
Onko tietoa?
1
126
Vastaukset
- kuivaakoivuhalkoo
Luotettavimman ja asiantuntevimman tiedon saat, kun otat yhteyttä suoraan omaishoitajien liittoon ja siellä korkeimpaan johtoportaaseen, elikkä SDP-puoluetta edustavaan Anneli Kiljuseen.
Ylipäätänsä. Jos kansalaiset äänestäisivät ainoastaan SDP puoluetta edustavia edustajiamme, niin omaishoitajat saattaisivat parhaimmissa tapauksissa lyödä "tukineen" jopa "muualta muuttaneet" laudalta. Koville se ottaisi, mutta jopa 40 000 300 000:sta saattaisivat kampittaa "muutaman tulijan" mennen ja ainakin tullen.
Itse vailla lakisääteistä palkkiota olevana omaishoitajana teen luonnollisesti "omat johtopäätökseni" tulevissa vaaleissa tasavertaisena äänestäjänä niitten "suhteen", jotka komeilevat ansiotulojensa kanssa "omassa sarjassaan".
Suosittelenkin "Hallinto-organisaatiollemme" sellaista "eläkeläis indeksin" tarkistusta. että viekää äs...tanat loputkin tuhkat takkapesästä, että voitte paistatella päivän paisteessa "tuhka uurnillamme". Sen me olemme ansainneet ... tyhmyyksissämme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.172573Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant922445- 2021344
- 1211228
- 891221
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig2791141Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,17971Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211949Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �12937- 54840