Ilmaisohjelmien mukana voi saada helposti huomaamattaan jonkin Toolbarin, jota jokin ohjelma tyrkyttää kylkiäisenä, koska se rahoittaa heidän toimintaa.
Tämä Toolbar eli kolmas osapuoli ei välttämättä kuitenkaan tyrkytä mitään mainoksia vaan ainoastaan heidän hakupalkkia.
Mistä heidän rahoitus ja mikä on hyöty taustalla?
Bisnesidea on ainakin hyvä, kun tyhjä tuottaa.
Vakoilua?
Tämä Toolbar eli kolmas osapuoli ei välttämättä kuitenkaan tyrkytä mitään mainoksia vaan ainoastaan heidän hakupalkkia.
Mistä heidän rahoitus ja mikä on hyöty taustalla?
Bisnesidea on ainakin hyvä, kun tyhjä tuottaa.
Vakoilua?
Vastaukset 8
Vanhimmat
He varmaankin haluavat että toolbarin kautta asiakkaat pääsevät käyttämään sen tekijän palveluita kuten hakukonetta.
Sinun silmään se näyttää, kuten varmaan tarkoituskin, että se on vain hakupalkki.
Todellisuudessa et voi tietää mitä se selaimeen integroitu palikka tekee. Ehkä lähettää edelleen kaikki sivustot ja palvelu joissa käyt. Jos luodaan profilit suuresta joukosta käyttäjiä, pystyen ennakoimaan heidän kiinnostukset ja rahan käyttö, niin pystytään luomaan heille myös uusia tarpeita. Joka sitten on rahan arvoista tuottajalle.
Noin sen asian näin. Tiivistin sen sanaan vakoilu.
Toki se toolbar voi lähettää muutakin tietoa koneen sisällöstä ja jopa kaiken näppäillyn. Jo pelkästään selaimen kirjanmerkit kertoo käyttäjästään melkoisesti.
Googlen yksi tarkoitus on selvä. Käyttäjän profilointi ja mainoksien kohdentaminen, mutta näiden muiden tarkoitus on hiukan hämärä. Tai lähinnä näiden tietojen ostajatahot.
No, jos tuo on pointti niin sittenhän sillä ei ole väliä. Sun nettitoimes on keskimäärin kolmen eri profiloijan tutkittava yhtäaikaa joten yks toolbar ei siinä enää tee yhtään mitään. Ja jos joku luulee, että joku InPrivate estää profilointia niin ei estä, hidastaa, muttei estä.
Kyttäilyä, mainosten kohdistamista tai sitten kyseessä on haittaohjelma.
Hyvin usein ohjelmat joissa on jotain toolbareja mukana ovat roskaa ja niistä tulisi pysyä kaukana.
Eli myös uTorrent sisältyy näihin roska ohjelmiin?
En pidä uTorrenttia mitenkään erityisen huonona, mutta mieluummin käyttäisin Transmissionia kun siinä on parempi käytettävyys eikä ole mitään tuollaista toolbar skeidaa.
... semmoisesta sivusta:
http://www.windows-noob.com/review/ie7/
.