Minulle tarjottiin ostettavaksi kivääriä jonka patruunao mitoiltaan seuraava:
Luoti on 6,5 mm, hylsyn kaula 7,0 mm- hylsyn etuosa, kaulan jälkeen on 8,5 mm,
takaosan paksuus on 8,8 mm ja kanta on 10,4 mm. Hylsyn kannassa on merkintä sako 25-20. Saako aseeseen vielä patruunoit? Kiitos jo ennakkoon jos joku tietää!
t: vaari
Outo kivääri
6
325
Vastaukset
- jim mcvain
Patruunan tiedot näyttäisivät olevan 6,5X33R
eli .25-20 Win.
Toisin sanoen:
"tosi vanhaa rautaa 1800-luvulta tai hullujen tsuhnien 1950 luvulta" !!!!
milteipä sama asia kuin koettaisi myydä käytettyjä peräpuikkoja!!! - gtd2
Oliko Winchester mallia Tex Wiiler?
- pruutia tuuleen!
veikkaisin patruunahuollon olevan haasteellista, mutta kivääri (=luodikko) omaa luultavasti hitusen historiallista arvoa.
- Ex pystykorvamies
Noin kuukausi sitten kävin Ladessa Asepisteessä. Lasivitriinissä näin pinon .25-20 Win patruunalaatikoita. Koska kyseessä on erinomainen pienriistapatruuna alle n. 170m:n matkoille, niin kysyin pelkästä uteliaisuudesta hintaa. Noin 4 euroa/kpl. Kyllä jenkeissä tehdään patruunoita edelleen, eihän patruunassa mitään vikaa tai puutetta ole. Soita aseliikkeisiin- kyllä tietävät ja neuvovat.
Noista pikkupoikien viesteistä ei kannata välittää.- jin mcvain
nitriittikaasuhuurussa elävä entinen pystykorvamies puhuu täyttä potaskaa.
Aloittajan antamat mitat sopivat hyvin suppositorion eli peräpuikon mitoiksi,
katso vaikka linkki: http://fi.wikipedia.org/wiki/Suppo
Avaus on pelkkä provo, sillä aloittajalle on "muka tarjottu ostettavaksi" ja
aloittaja "muka tietää patruunan" eikä missään vaiheessa ilmaise onko
kysymyksen kivääriä edes ostettu.
Tässä tapauksessa on täysin turhaa rinkkuutella puhelimella mihinään aseliikkeeseen, sillä "vetoapua" ei tipu eikä lirise, koska mittään ei oo
myyty! - vaari1
Kiitos vastauksesta ja vinkistä.
Taidan tehdä kaupat. Sain muutakin kautta tietoa ko. aseesta ja patruunoista, hieman edullisemmalla hinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892046
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231330Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 671206
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 88941
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53868- 121777
- 82766