Sain uo-mieheltä kotiin kirjeen, että 1000e maksettava tiettyyn päivään mennessä. Entä jos en maksa, mitä käytännössä tapahtuu? Pitääkö jonnekin soittaa ja ilmoittaa, ettei pysty maksamaan. Lapussa kyllä oli uo-miehen puh.nro? Tuleeko joku poliisi oven taakse tuomaan haasteen jos ei maksa tms.?
Mitä teen jatkossa?
neuvoja kiitos
4130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos et pysty maksamaan eräpäivään mennessä, alkaa UO perimään velkaa väkisin. Käytännössä ulosmittaa palkastasi osan kunnes velka suoritettu.
Haasteenhan olet jo aiemmin saanut? Sehän tulee JO ennen kuin velka menee UO:on asti. Kannattais tutustua asiaan netissä tarkemmin.. ;)
Odottele kutsua ulosmittaustilaisuuteen, menet sitten sinne jos et tosiaan pysty maksamaan velkaa ennen. Sovitte miten asioita aletaan hoitaa. Pikku vinkki, älä soita vaan tapaa UO-mien naamatusten.
Kaikki velat eivät mene niin,että saa haasten yms. ja monet esim.sairalamaksut jne. ovat suoraan ulosottokelpoisia.
Tuonkin olisi saanut itse aika helposti selville netistä tutkimalla...
Googlettaminen ei ole enään perustaito