http://www.formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=66386&contentlan=1&culture=fi-FI
Tarkista tilanne ja hanki rokotteet. Ilmoita matkareittisi UM 'lle
Peru ja UM
2
925
Vastaukset
- ethän ole tampio
Ja ota matkavakuutus. Vain täysi tampio matkustaa ilman vakuutusta. ja ilmoita matkareittisi tasan tarkkaan tutuille ja perheelle Suomessa etteivät huolehdi turhaan jollei sinusta kuulu mitään kuuteen tuntiin.
- kerranelamassa.fi
Samaa mieltä: vakuutus ja rokotukset kuntoon!
Peruun matkatessa kannattaa selvittää, kattaako matkavakuutus vuoristotaudin oireista aiheutuneet kulut (esim evakuointi lentokoneella). Kaikilla suomalaisilla vakuutusyhtiöillä ei näin ole, eli erikseen mainitaan että ei kata vuoristotautia, tai sitten vakuutus ole voimassa yli 3000m korkeudessa. Esim Machu Pichulle matkataan useimmiten Cuzcon kaupungin kautta. Keskustassa voi istua baarissa kaljalla, korkeutta merenpinnasta 3500m.
Lisää Perusta:
http://kerranelamassa.fi/category/peru/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1911264Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221108- 48834
- 70830
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53770Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50705- 33682
- 60669
- 52637
- 50635