Mulla nyt reilu vuoden ollu kierukka ja välillä jo menkat pois, sit sain keltarauhaspillereitä tasottaa tota hormonitoimintaa, käytin välillä pari kkta ja sit ilman taas jonkun aikaa. nyt olin kuukauden syömättä ja tuli normi menkat mutta nyt toisen kuukauden aikana alkoi normaalisti mutta ei vaan lopu, nyt 9.päivä menossa, niukkaa vuotoo mutta jo kolmas päivä kun se on ruskeaa, ei pahanhajuista eikä mulla kuumetta..ei millään viitsisi gynelle taas mennä kun 2.kkta sit kävin ja kaikki oli ok.
hormonikierukka ja menkat
huolissaan
2104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lääärit suosittelevat ettei katkasta keltarauhaslääkitystä koskase saa hormonitoiminnat taas sekaisin,mihin haitkin apua alunperin.syö nyt syklisesti äläkä leiki
kun gygellä käydessäni kesällä vastaavan oireistontakia,hän sanoi että syö sitten ainakin se 6kk ensin.kun kysyin että voiko sen keskeyttää jos vuodot loppuu,hän sanoi että ei missään nimessä,koska elimistö menee taas sekaisin kun vuoroin käytetään ja lopetetaan toviksi.se ei hyödytä vuotojen tasausta,päinvastoin sotkee taas hormonit sekaisin.ihmettelnkin että miksi osa kertoo parin laatan jälkeen lopettavansa keltarauhas hoidon kun vuotohäiriöön se juuri määrätäänkin. ymmärrän jos ei käy hoitikeinona,sittenhän siihen saa hormonikierukan juuri samaan vaivaan.siis vaihtoehtona.tai os ei halua syödä keltaruhaslääkettä,siteen kestänette taas jatkuvat epämääräiset verenvuodot.ei kivaa.