Yksin omalla autolla Etelä-Afrikkaan.

Nissan.

Kertokaas viisaat ajoreitti Turusta-Etelä-Afrikkaan?Määränpäänä Capetown.Lähtö ajankohta vielä auki.

7

1266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sy Snoopy

      Haet suurta seikkailua. Minä menin sinne purjeveneellä ja luulen, että se oli helpompaa. Ehkä ottaisin yhteyttä eri maiden autoliittoihin ja kysyisin kuinka pääsee eteenpäin helpoimmin ja turvallisimmin. Suomen edustustot voinevat myös kertoa jotakin. Samalla voit kysyä viisumi yms asiat. Päätiet näkyy varmaan myös netistä. Netistä varmaan löytyy myös kertomuksia muiden tekemästä vastaavasta matkasta. www.snoopy.fi

      • Nissan

        Onko suunnitelmissa lähteä uudelleen? ja ihan yksinkö purjeveneellä menit? Täytyy käydä sivuillasi.


    • Länsirantaa pitkin

      Ajele atlantia seuraten vaikka casamanseen ,myy auto bissauhun ja lennä
      Nabiaan ja osta uusi romu ja ajele puolivuotta siellä alhaalla.
      Helppo reitti mutta koita saada joku kaveriksi joku maksukykyinen.
      Opettele tekemään ruokaa ja ota tarpeeksi öljynsuodattimia mukaan, likaista polttoainetta.laita suoja pelti moottorin alle ynm .
      Ota takapenkin pois niin ei tarvitse antaa kyytejä ja saat makuu lavitsan .
      Ota lämmintä vaatetta ja makuupussi ,halpoja puhelimia kun hankit paikallisen
      Puh kortin ja skybehän on hyvä apu .
      Älä juo liikaa ja varo huoria , näyttele vähän yksinkertaista niin pääset helpommalla.
      Ole ystävällinen mutta itsevarma , ei mitään rasta juttuja tai pitkää tukkaa.

      • Tuolta pääsee Belarus,Puola,Saksa,Ranska,Espanja,Portugal Gibraltar Lautta,Maksullinen,Senegal.Casamansehan on Senegalissa.Kaveriksi kun saisikin jonkun seikkailija naisen,mutta taitaa olla vaikeaa?Juomisesta sen verran että ei ongelma,kun en juo lainkaan.Kyllä minun täytyy sanoa että vaikka Nissan Sunnyssa tuo maavara ei nyt olekaan maasturi luokkaa,niin kyllä siinä pellit lähtee ympäriltä ennenkuin kone hajoaa.Luotan siihen autoon tosi paljon,varaosia tietenkin mukaan,bensapumppu,jakaja,jne.Matalaa profiilia tietenkin,niin pärjää.


    • kloutr

      Unohda koko juttu. Jos sun tarvii kysellä täällä neuvoja ko. retkeen, niin paras kun menet muumimaailmaasi vemputtamaan. Sopii turkkuapinoille.

    • Anonyymi

      Noilla eväillä, paras kun ajat sen Ladasi siihen Kupittaan AaBeeCeelle, myyt sen eniten tarjoavalle, ja vedät välikaljana koko 100€ matkabudjettisi sen 150 mitä saat Laatokasta. Kandee kans syödä hyvin, sit jaksaa dokata.

      Menepäs nyt takaisin sinne lepositeisiin, saat ruokaa letkusta, ja pillerit samaan imuun.

      Vitun vammakko.

    • Anonyymi

      Itse menin aivan saman reitin, mutta ensin interraililla ja sitten liftaamalla. Käytin itäistä reittiä, elikä Cairosta Capetowniin. Matkaan meni 2,5 kk. Hieno reissu, mutta pari haveria tuli, yksi kolari ja toisen kerran auto hajosi keskellä aavikkoa eikä ketään tullut kahteen vuorokauteen. Vesi loppui ja leijonat alkoi pyörimään ympärillä. Suosittelen rohkeille matkailijoille. Liftaaminen yksin on helpompaa kuin parittain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe