suojelukoirat

kait1

onko akitat suojelu koiria ja nyt puhun akita inusta enkä amerikan akitasta, haluan koiran joka kykenee puolustamaan. ja olen joka tapauksessa sellaisen ottamassa, mutta olis kiva tietää onko ne suojelevaisia? :)

9

519

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siellähän sitä toitotetaan jokaisessa rotukuvauksessa: ei suositeltava ensimmäiseksi roduksi.

      Tämä suomi24.fi-palsta ei kyllä ole mikään varmin foorumi tutkia jonkun rodun ominaisuuksia.

      • kait1

        se ei ole ensimmänen koirani minulla on ollut amerikan akita, alaskanmalamuutti ja seefferin ja rottweilerin sekoitus


    • Eiköhän se ole

      japanissa metsästykseen käytetty rotu. Ja kyllä ne puolustautumaan kykenevät ja ensimmäisen koiran omistajana varmasti tekevätkin niin. Pahassa tapauksessa puolutautuvat jopa sinua vastaan, joten neuvoisin jättämään väliin. Saat turhia hankaluuksia.

      Suojelukoiria ne eivät kyllä missään tapauksessa ole. Siihen ne ovat aivan liian haluttomia miellyttämään sinua millään tavalla. Suojelukoiralta edellytetään että ovat käskytettävissä kiinni ja irti. Akitat taas ovat varmasti käskytettävissä kiinni mutta eivät irti. Eivätkä välttämättä odota käskyäsi käydä kiinni vaan tekee sen oma-aloitteisesti ja ilman näkyvää syytä tai ennakkovaroitusta. Kuten mahdollisesti tuolla yleistä-osiolla puheena olevassa hessu-koiran surullisessa tapauksessa on käynyt.

      Jos olet akitaa ottamassa "joka tapauksessa", niin pidä huoli siitä että vastuuvakuutuksesi on kunnossa. Samoin pidä huoli varusteiden kunnosta ja että itseltäsi löytyy habaa ja henkistä kanttia elää sen kanssa seuraavat kymmenen-viisitoista vuotta. Se riittääkö nuo siihen ettet tarvitse vakuutustasi käyttää korvauksiin, sen tietää vain isäntämme yläkerrassa.

    • rananannannaa1

      Vakuutukset on myös käteviä siinä vaiheessa, kun "suojelukoulutettu" akitasi säntää puolustamaan sinua siltä pahalta mieheltä, jonka toit eräänä yönä baarista kotiin. Ei omistaja näytä olevan tyypistä niin pahoillaan, mutta koira kuitenkin katsoi parhaaksi ottaa oikeuden omiin tassuihinsa niillä keinoilla, jotka sille on opetettu.

      On siinä sitten selittelemistä terveyskeskuksen päivystäjille ja myöhemmin iltapäivälehdille.

      Ei ole tarkoitus olla ilkeä, mutta kannattaa nyt kuitenkin miettiä niitä muitakin rotuja

      • kait1

        ja en ole kouluttamassa siitä mitään suojelukoiraa vaan tarkoitin että jos joku hyypiö tuolla tulisi vastaan niin suojeleeko se


      • Minä puolustan koira
        kait1 kirjoitti:

        ja en ole kouluttamassa siitä mitään suojelukoiraa vaan tarkoitin että jos joku hyypiö tuolla tulisi vastaan niin suojeleeko se

        Kuuleppa nyt, itsellä menossa koirat neljä ja viisi. Kaikki koirat suojelevat tarpeen tullen. Hommaa keskikokoinen snautseri, luotettava, uskollinen. Tosin se pitää osata oikein kouluttaa ja saat ikuisen ystävän. Ja onpa myös jäntevyyttä ja voimaa. Tutustu rotuun, Miksi haluat välttämättä koiraa, joka on mahdollisimman epässosiaalinen toisiin koiriin nähden. Jos siis haluat koiran, joka ei tule toimeen muiden koirien kanssa, niin ok. Hyvin ja tietty oikein koulutettu koira, joka on tasapainoinen luonteeltaan kyllä puolustaa sinua, jos tarvetta on.


      • kait1
        Minä puolustan koira kirjoitti:

        Kuuleppa nyt, itsellä menossa koirat neljä ja viisi. Kaikki koirat suojelevat tarpeen tullen. Hommaa keskikokoinen snautseri, luotettava, uskollinen. Tosin se pitää osata oikein kouluttaa ja saat ikuisen ystävän. Ja onpa myös jäntevyyttä ja voimaa. Tutustu rotuun, Miksi haluat välttämättä koiraa, joka on mahdollisimman epässosiaalinen toisiin koiriin nähden. Jos siis haluat koiran, joka ei tule toimeen muiden koirien kanssa, niin ok. Hyvin ja tietty oikein koulutettu koira, joka on tasapainoinen luonteeltaan kyllä puolustaa sinua, jos tarvetta on.

        voisin kyllä harkita keskikokoista snautseria, tutullani oli ennen sellainen ja se oli mukava koira täytyy katsoa lisää infoa noista snautsereista :)


    • Hmm MM

      Missä kyseiset koirat, joita väität sinulla olleen, ovat nyt?

      • kait1

        amerikan akita minulla oli lapsena viisivuotiaana ja enkä minä sitä kouluttanut vaan isäni ja sitten meille tuli kun olin neljätoista alaskanmalamuutti ja kun muutin omaan kotiini oltin kaksikymmentä vuotiaana sen rottis seefferi sekoituksen ja en ole ihan varma olenko sitä akitaa ottamassa, mietin vielä muitakin rotuja :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2298
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2063
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1495
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1434
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1371
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      964
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      108
      917
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      873
    Aihe