Ai että, kyllä kannatti laittaa rahaa kunnollisiin sotilaan palvelusmaihareihin. Ostin Saksan laskuvarjojoukkojen maiharit teräskärjillä ja kylläpä kyllä on jumalattoman mukavat kävellä, eikä tule vesi sisään vaikka astelisi läpi lätäköistä.
Ei ole sotilaskengän voittanutta, kun kerran kelpaa laskuvarjojääkäreille niin on kelvattava siviilikäytössäkin. Ja kestää, siviilin jaloissa 10 vuotta ja pidempäänkin päivittäiskäytössä.
Maiharissa on ihan oma asenteensa, se tuntuma kun jalassa on kunnon palveluskenkä eikä mikään ruikuli Eccon siviilikenkä. Se metallin paino, kengän järeä olemus ja se tuki minkä maihari jalalle antaa. Ja tieto siitä, että Saksalainen sotilas on jo II maailmansodassa talsinut saman mallin kengillä sotaan.
Tämä minä olen sanonut, että se on sotilasvaruste kun jotakin ostaa oikeasti käyttöön. Ei mitään pilipali siviilivermeitä vaan sotilasvälineitä. Viimeksikin ostin sotilaan (SA-int) lusikkahaarukkaveitsi-mysteerin ja sotilaskiikarit. Samoin ulkotakkini on taistelijan sarkatakki siviilimustana ja EDC-reppuni on taktinen taistelureppu, sotilaan kantamus, joka täyttää armeijan vaatimuskriteerit.
Siviilikamat ovat kaikki perseestä, eivät kestä mitään ja ovat kaupallisen ideologian saastuttamia, eli tehty hajoamaan nopeasti. Materiaalit surkeita sekundaluokan materiaaleja kaikki. Siksipä en osta siviilituotteita vaan aina kun mahdollista, sotilaskamaa. Kylläpä kestää ja pitkään kun on käynyt tuote läpi armeijan telaketjutestin.
En osta edes eräpuukkoa enää koskaan siviilinä vaan ostan järeän sotilaspuukon aina.
Survivalistina en osta paskaa vaan ainoastaan funktionaalista, kestävää ja laadukasta tavaraa ja muuten halvemmalla sotilasalan kaupoista ja lähteistä kuin mitä "vastaavaa" tavaraa joutuisi ostamaan kaupallisesti. Miksi maksaisin jostain Häglofsin siviilirinkasta 490 euroa kun saan vastaavan kokoisen sotilasrinkan alle 230 euron ja jopa alle satkulla? Armeijan kamat ovat aina halvempia, eli parempia diilejä.
Samasta syystä käytän Linuxia. Ei mitään kaupallista kallista roskaa vaan funktionaalinen, turvallinen, luotettava, huippuvakaa ja aina ilmainen Linux. Järkidiili, jolla ei hinnalla pestä.
Kyllä kannatti ostaa kunnon maiharit
survival instinct
0
98
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043045Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921432- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e431277Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481196Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119979Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44783