koetko että petät miestäsi jos olet naisen kanssa samoin kun olisit miehen kanssa? Miksi?
jos olet naimisissa miehen kanssa
minä en
8372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Et ole naimisissa, mutta oletko kuitenkin parisuhteessa miehen kanssa jossakin muodossa vai et ollenkaan ;)? Mielestäni mikä tahansa parisuhde on rinnastettavissa avioliittoon. Itse olen naimisissa ja jos olisin suhteessa samaan aikaan naisen kanssa niin kuin miehen kanssa, niin kokisin tilanteen ehdottomasti pettämiseksi, kun eihän pettäminen riipu mitenkään sukupuolesta eikä tee siitä yhtään enemmän hyväksyttävää ainakaan minun mielestäni. Tosin olen yllättäen tällä hetkellä todella ihastunut naiseen, joka tekee tämän hetkisestä elämäntilanteesta sellaisen, että pitää miettiä jatkanko parisuhdettani vai eroanko ennen kuin voin edetä naisen suhteen mitenkään, jos hän edes haluaisi edetä kanssani. Moraalini eikä luonteeni tai sydämeni anna periksi ollenkaan pettämiskuvioita eikä ihmissuhdepelailuja. Kuitenkin menin kyseisellä hetkellä täydestä rakkaudesta naimisiin, jossa ollaan loppuelämä yhdessä niin myötä- kuin vastamäessä, mutta elämä todellakin näyttää yllättävän aika ajoin tai näköjään kertaluonteisesti, jonka jälkeen kaikki onkin ollut nurinkurin ainakin omassa mielessä.
En koe. Eikä ole enää sen kerran jälkeen tarvis kokeillakaan. Oli nimittäin niin järkyttävä kokemus, että en toivoisi samaa pahimmalle vihamiehellenikään ( jos olisi samanlainen kuin minä)
Kaikenkaikkiaan likainen kokemus, jossa ei kohdannut henkinen eikä fyysinen puoli millään tasolla. Hyväksikäyttetty paska olo jäi koko touhusta!Vieläkin saan vilunväreitä ja inhon puistatuksia, että menin antamaan itseni johonkin sellaiseen, josta luulin jotakin, mutta joka todellisuudessa oli pahempaa kuin painajainen, joka jäi kummittelemaan mieleeni.
Toisaalta ainoa hyvä puoli siinä oli että uteliaisuuteni sai pisteen ja kasvoin ihmisenä!
HYI. HYI !!! Ihan oikeasti, minä en halua koskaan enää kokea mitään vastavaa. Mutta eka kerta on eka kerta, annan sen anteeksi itselleni!
Kumman sukupuolen kanssa oli hyvä ja kumman huono kokemus, kun ei oikein käynyt ilmi tekstistäsi..!?
Minä en siis viittaa siihen, etten pidä naisen kanssa olemista pettämistä samoin kun miehen kanssa pettämistä. Olen naimisissa mutten voisi olla toisen miehen kanssa koska se on pettämistä. naisen kanssa taas jotain muuta.
tämä on väärin, ja väärä ajatusmaailma mutta ajattelin siksi kysyä onko muilla samalla tavalla ja miksi?
Ehkä se liittyy siihen kun mieheni ei pidä pettämistä naisen kanssa, mutta miehen kanssa jos olisin tulisi todenäköisesti ero.
Jos asia on ok miehelle ja naiselle kenen kans on niin eiköhän se oo ihan jees ja jokasen oma asia. Tartteeks siihen muiden mielipiteitä??
Yleensä se on vähän ongelma tälle naiselle.
mutta tarkoitin sitä että pitääkö joku itse pettämistä naisen tai miehen kanssa samanarvoisena? vai onko toinen pahempi.
Mitä teet tällä tiedolla? No tässä yksi vastaus: riippuu ketä petetään, kenen kanssa ja kuka petti. Tyydyttikö?
Ihan samanarvoisia molemmat. Molemmat ilman lupaa tehtynä pettämistä, luvalla tehtynä avoin suhde eli ei pettämistä (tietysti jos myös se kolmas osapuoli tietää missä mennään eikä odota sähläämisestä oikeaa suhdetta, muussa tapauksessa petät sitä kolmatta osapuolta).