ÄLÄ KÄYTÄ IKEA FAMILY -KORTTIA

Ikea-perheen jäsen

ÄLÄ KÄYTÄ IKEA FAMILY -KORTTIA

IKEA EI KAIPAA ASIAKKAITA KEHÄ III:N ULKOPUOLELTA: VIIKSIVIIKKO

Viiksiviikko - tuo ihana Hullujen Päivien kopio, on nyt käynnissä. Hulluilla päivillä tarjoukset ovat voimassa tietystä päivästä alkaen, Ikeassa vain tiettyinä päivinä. Saadakseen alennuksia täytyy siis käydä kaupassa vähintään joka toinen päivä, kun tarjoukset vaihtuvat. Asiakashan jättää aina käydessään myös muuta rahaa, joten se, mitä alennuksella hävitään, heräteostosmyynnissä voitetaan. Vai muistaisitko kertaa Ikeassa, jolloin mukaan ei olisi lähtenyt edes joku kynttilä tai servettipkt, jota et varsinaisesti lähtenyt ostamaan?


Ihana konsepti, kuten Ikea:n tyylisen globaalin jätin markkinointikoneistolta sopii odottaakin. Hienoa, pojat ja tytöt!

Mutta kuinkas käykään niiden Ikea Family -asiakkaiden, jotka asuvat vähän kauempana? Pääsevätkö kaikki tasapuolisesti hyödyntämään ostostaivaan tarjouksia? Näillä bensanhinnoilla - eivät toki. Mutta sillähän ei ole mitään merkitystä, koska suurin ostovoima asuu Kehä III liepeillä. Mitäs ne mökkireittien varrella asuvat landeluuserit tarvitsevat, ostakoot täydellä hintaa, kun kerran pääsevät paikalla käymään.

Me landeluuseritkin annamme joka kerta käyttäessämme Ikea Family -korttia konsernin käyttöön ilmaiseksi paljon arvokasta informaatiota. Tähän informaatioon pohjautuu Ikean kohdennettu markkinointi. Ikealla oli jokunen aika sitten itsepalvelukassojen tullessa käytössä kysely, jossa pyydettiin jättämään postinumero. Tällaisen markkinointitutkimusmateriaalin perusteella on myös tehty päätös sulkea landelaiset Viiksiviikolta pois. Täten suosittelenkin, ettei kukaan turhaan lahjoita tätä ostostietoinfoa ketjulle ilmaiseksi, koska vastarakkautta ei näköjään saa. Ikea voi näillä Viiksiviikkovoitoillaan sitten palkata markkinointitutkimusta tekemään jonkun firman, että selviää myös muun Suomen kulutustottumukset. Koska, hyvät ystävät, mikäli annamme Ikean syödä kaikki paikalliset kilpailijat omilta asuinalueiltamme, meillä ei ole kohta muuta vaihtoehtoa kuin ostaa Ikeasta, hinnalla millä hyvänsä.

Tottahan toki kortti kannattaa hankkia, ja käyttää aina silloin, kun siitä on jotain hyötyä itselle. Missään nimessä ei kuitenkaan kannata höylätä korttia huvin vuoksi, koska tällöin konserni saa tiedon ostoskäyttäytymisestäsi.

5

4175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • > Vai muistaisitko kertaa Ikeassa, jolloin mukaan ei olisi
      > lähtenyt edes joku kynttilä tai servettipkt, jota et varsinaisesti
      > lähtenyt ostamaan?

      Kyllä. Noin 90% kerroista tiedän mitä olen ostamassa, enkä osta muuta. Noin 10% kerroista sitten jostain syystä mukaan tarttuu muutakin, tai muistaa kävellessään, että nuokin olivat loppu, tms.

      Mikäs muuten oli valituksen aiheesi? Että jos asuu kaukana kaupasta niin siellä käyminen on hankalaa? Juu, näinhän se varmaankin on.

      Ja miten tämä sitten liittyy tuohon kortin käyttöön? Ihan saman informaation kauppa saa, asuit sitten Espoossa tai Ernäsvaaralla. Eikä tuo juurikaan eroa S-ryhmän tai K-ryhmän kortista. Paitsi että niistä saa joka ostoksesta vähän takaisin.

    • Älkäävalittako

      Jes!

      Ootko miettiny mitä sitten Kesko ja S-kauppa tekee?

      Eikö voi vain olla tyytyväinen siihen mitä on helvetin16.

    • toonia

      en käytä.Olin juuri kirjottamassa sähköinen hakemus jäseneksi ja kysyy salasana.s-postiin.haloo kuka sitä antaa,ei kukaan.ihme tämä netti maailma.äly puhelinta ei ole,joten tuskin ikea kortin saa puhelin numerollakaan?

      • Voi-itku-

        "Olin juuri kirjottamassa sähköinen hakemus jäseneksi ja kysyy salasana.s-postiin.haloo kuka sitä antaa,ei kukaan."

        Voi sinä vitun typerä pässi!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Eihän se Ikea Family -kortin lomake kysy sinun sähköpostisi salasanaa (jota ei tietenkään saa antaa kenellekään), vaan sähköpostiosoitetta. Lisäksi se kysyy salasanaa joka siis on se salasana JONKA ITSE KEKSIT SIINÄ VAIHEESSA kun olet rekisteröitymässä, ja jonka avulla pääset omiin tietoihisi käsiksi myöhemminkin!


    • Anonyymi

      Family kortti ei toiminut kahviossa tänään.jai kahvit ostamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      313
      2818
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      52
      2614
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1420
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1380
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1265
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      144
      1221
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1080
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1020
    Aihe