ÄLÄ KÄYTÄ IKEA FAMILY -KORTTIA
IKEA EI KAIPAA ASIAKKAITA KEHÄ III:N ULKOPUOLELTA: VIIKSIVIIKKO
Viiksiviikko - tuo ihana Hullujen Päivien kopio, on nyt käynnissä. Hulluilla päivillä tarjoukset ovat voimassa tietystä päivästä alkaen, Ikeassa vain tiettyinä päivinä. Saadakseen alennuksia täytyy siis käydä kaupassa vähintään joka toinen päivä, kun tarjoukset vaihtuvat. Asiakashan jättää aina käydessään myös muuta rahaa, joten se, mitä alennuksella hävitään, heräteostosmyynnissä voitetaan. Vai muistaisitko kertaa Ikeassa, jolloin mukaan ei olisi lähtenyt edes joku kynttilä tai servettipkt, jota et varsinaisesti lähtenyt ostamaan?
Ihana konsepti, kuten Ikea:n tyylisen globaalin jätin markkinointikoneistolta sopii odottaakin. Hienoa, pojat ja tytöt!
Mutta kuinkas käykään niiden Ikea Family -asiakkaiden, jotka asuvat vähän kauempana? Pääsevätkö kaikki tasapuolisesti hyödyntämään ostostaivaan tarjouksia? Näillä bensanhinnoilla - eivät toki. Mutta sillähän ei ole mitään merkitystä, koska suurin ostovoima asuu Kehä III liepeillä. Mitäs ne mökkireittien varrella asuvat landeluuserit tarvitsevat, ostakoot täydellä hintaa, kun kerran pääsevät paikalla käymään.
Me landeluuseritkin annamme joka kerta käyttäessämme Ikea Family -korttia konsernin käyttöön ilmaiseksi paljon arvokasta informaatiota. Tähän informaatioon pohjautuu Ikean kohdennettu markkinointi. Ikealla oli jokunen aika sitten itsepalvelukassojen tullessa käytössä kysely, jossa pyydettiin jättämään postinumero. Tällaisen markkinointitutkimusmateriaalin perusteella on myös tehty päätös sulkea landelaiset Viiksiviikolta pois. Täten suosittelenkin, ettei kukaan turhaan lahjoita tätä ostostietoinfoa ketjulle ilmaiseksi, koska vastarakkautta ei näköjään saa. Ikea voi näillä Viiksiviikkovoitoillaan sitten palkata markkinointitutkimusta tekemään jonkun firman, että selviää myös muun Suomen kulutustottumukset. Koska, hyvät ystävät, mikäli annamme Ikean syödä kaikki paikalliset kilpailijat omilta asuinalueiltamme, meillä ei ole kohta muuta vaihtoehtoa kuin ostaa Ikeasta, hinnalla millä hyvänsä.
Tottahan toki kortti kannattaa hankkia, ja käyttää aina silloin, kun siitä on jotain hyötyä itselle. Missään nimessä ei kuitenkaan kannata höylätä korttia huvin vuoksi, koska tällöin konserni saa tiedon ostoskäyttäytymisestäsi.
ÄLÄ KÄYTÄ IKEA FAMILY -KORTTIA
5
4431
Vastaukset
> Vai muistaisitko kertaa Ikeassa, jolloin mukaan ei olisi
> lähtenyt edes joku kynttilä tai servettipkt, jota et varsinaisesti
> lähtenyt ostamaan?
Kyllä. Noin 90% kerroista tiedän mitä olen ostamassa, enkä osta muuta. Noin 10% kerroista sitten jostain syystä mukaan tarttuu muutakin, tai muistaa kävellessään, että nuokin olivat loppu, tms.
Mikäs muuten oli valituksen aiheesi? Että jos asuu kaukana kaupasta niin siellä käyminen on hankalaa? Juu, näinhän se varmaankin on.
Ja miten tämä sitten liittyy tuohon kortin käyttöön? Ihan saman informaation kauppa saa, asuit sitten Espoossa tai Ernäsvaaralla. Eikä tuo juurikaan eroa S-ryhmän tai K-ryhmän kortista. Paitsi että niistä saa joka ostoksesta vähän takaisin.- Älkäävalittako
Jes!
Ootko miettiny mitä sitten Kesko ja S-kauppa tekee?
Eikö voi vain olla tyytyväinen siihen mitä on helvetin16. - toonia
en käytä.Olin juuri kirjottamassa sähköinen hakemus jäseneksi ja kysyy salasana.s-postiin.haloo kuka sitä antaa,ei kukaan.ihme tämä netti maailma.äly puhelinta ei ole,joten tuskin ikea kortin saa puhelin numerollakaan?
- Voi-itku-
"Olin juuri kirjottamassa sähköinen hakemus jäseneksi ja kysyy salasana.s-postiin.haloo kuka sitä antaa,ei kukaan."
Voi sinä vitun typerä pässi!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Eihän se Ikea Family -kortin lomake kysy sinun sähköpostisi salasanaa (jota ei tietenkään saa antaa kenellekään), vaan sähköpostiosoitetta. Lisäksi se kysyy salasanaa joka siis on se salasana JONKA ITSE KEKSIT SIINÄ VAIHEESSA kun olet rekisteröitymässä, ja jonka avulla pääset omiin tietoihisi käsiksi myöhemminkin!
- Anonyymi
Family kortti ei toiminut kahviossa tänään.jai kahvit ostamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380