Nousevan auringon maan toinen mahtimerkki.

Qassuman

Mikäs se toinen on; Honda vai Subaru? Itse sanoisin kuitenkin, että Mazda. Se on laadukas ja hieno auto nykyään.

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vault

      No mikäs se ensimmäinen on? Lexus vai? Tuskin kuitenkaan tarkoitat nissukkaa?

    • jompikumpi

      Periaatteessa varmaan Honda, mutta Mazda on kyllä onnistunut erityisesti Skyactiv-bensakoneiden kanssa.

      Hondaa vaivaa vähän se, että ne yrittävät tehdä kaiken erilailla kuin muut ja joka homman pitää olla 'vallankumouksellista'. Niitä on varmaan kauhistuttanut kun CR-V:stä tuli niin suosittu ettei sitä parane pistää kuuden vuoden välein ihan uusiksi. Sama Euro Civicin ja US Accordin kanssa.

    • old times

      Suomi24 varmaankin viittaa entisiin aikoihin jolloin Toyota ja Nissan hallitsivat Suomen rekisteröintitilastoja, Corolla ja Sunny/Cherry olivat Suomalaisten suosikkiautoja pitkään.
      Nykyään aitoja Japanilaisia on myynnissä hyvin vähän Suomessa, siis autoja jotka on valmistettu Japanissa. Mazda taitaa olla ainuita, tänne tuotavat Nissanit kasataan Britanniassa, Toyotatkin läiskitään kasaan Britanniassa jotka tänne tuodaan, Suzukia valmistetaan mm. Intiassa ym.

    • ZAZ-xxx

      Mahtimerkit ovat ensinnäkin Suzuki, ja toisaalta eräs aivan toisella toimialalla toimiva yritys - Sony.

      • Gran Turismo player

        Suzuki? Millä perusteella?

        Sony on kyllä varmasti yksi suurmerkki, ei vähiten Playstationin ansiosta, itselläkin PS1 ja PS3 joilla olen enimmäkseen pelannut Gran Turismo autopelisarjaa. Nykyään vieläpä Gran Turismo pelisarjan GT Academy näyttää olevan Nissanin kanssa yhteistyössä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      82
      6225
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      29
      3743
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      26
      3101
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      366
      1674
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1378
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      26
      1302
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      916
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      42
      883
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      860
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      829
    Aihe