tv-tikku

ubuntu (12.04) - tv-tikku - VLC yhdistelmä. Miten saa toimimaan. Kun ei oikein tunnu toimivan pelkällä taajuuden syötöllä. Kaffeine vuorostaan näyttää pelkän ohjelmatiedon. Löytää kyllä asemat.
6219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Esimerkiksi: asenna pakettivarastosta dvb-apps
Hae kanavat: scan /usr/share/dvb/dvb-t/fi-Espoo (laita oma masto) > channels.conf
channels.conf menee kotikansioon. Tuo polku oli ihan muistinvaraisesti, voit katsoa itse, että se tulee oikein ja tuo oli siis antennilla, kaapelilla polussa on dvb-c
dvb-t:n tilalla.
Avaa vlc ja siitä klikkaa media ja avaa tiedosto, valitse channels.conf.
Jos soittolista ei näy, klikkaa se näkyviin, siellä pitäisi olla kaikki kanavat.
channels.conf listaa voi muokata, jos ei halua maksullisia kanavia, ne voi leikata listasta pois.
Vlc:llä voi ottaa lisäsäätimet käyttöön, jolloin voi myös tallentaa ohjelmaa kiintolevylle.
Toinen, jota voi kokeilla on xine.
channels.conf listan siirtää sitä varten kotikansion piilotiedostokansioon ~/.xine
Avaa xinen ja klikkaa nappia dvb.
Tallentaminen näppäimellä F1 ja tallennuksen lopetus myös.

Äänestä
  • Oman lähimmän maston löytämiseksi kannaakin mennä tarkistamaan se, siis tuo polku tietokone ---> /usr/share/dvb/dvb-t/ja tarkista lähin masto ja lisää se sitten fi-Espoo tilalle tuossa esimerkissä.

    Äänestä

  • m.varaisesti kirjoitti:

    Oman lähimmän maston löytämiseksi kannaakin mennä tarkistamaan se, siis tuo polku tietokone ---> /usr/share/dvb/dvb-t/ja tarkista lähin masto ja lisää se sitten fi-Espoo tilalle tuossa esimerkissä.

    Korjattu rivi.

    scan /usr/share/dvb/dvb-t/fi-Espoo > ~/channels.conf

    Äänestä

  • tevil kirjoitti:

    Korjattu rivi.

    scan /usr/share/dvb/dvb-t/fi-Espoo > ~/channels.conf

    Lisäys ed. Kun kanavat on scannattu, niin päätteeseen komento: vlc channels.conf , niin VLC aukeaa tv kuva näkyy heti.

    Äänestä

Ja noita tv-tikkuja on niin monen mallisia, kokoisia ja erilaisille tv-yhteyksille, joten hieman tarkemmat tiedot ovat välttämättömiä, jotta juuri sinun korttisi toiminnallisuudesta voidaan antaa ohjeita.
Ansiokkaasti Linux-yhteisö noille hilavitkuttimille firmware:ja rakentelevat, mutta osa laitteista jää toki ilman tukea.

Äänestä
  • Kiitos kaikille vastanneille. Homma onnistui annetuilla ohjeilla.

    Olin oikeilla jäljillä, mutta tuo terminaalikäskyni oli vähän väärä. En enää muistanut. Siis muistiinpanojen tekeminen ja varsinkin niiden säilyttäminen on suotavaa, ettei aina tarvitse temppuilla samojen asioiden kanssa.

    Siis kaikki mahdolliset kanavat näkyy aivan loistavasti. Tikku on muuten FujTech, joista ainakin osa vaatii melkoista virittelyä toimintaan saamiseksi. Niissä ilmeisesti on eroja sisuskaluissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Han Koi kirjoitti:

ubuntu (12.04) - tv-tikku - VLC yhdistelmä. Miten saa toimimaan. Kun ei oikein tunnu toimivan pelkällä taajuuden syötöllä. Kaffeine vuorostaan näyttää pelkän ohjelmatiedon. Löytää kyllä asemat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu