Windows xp asennus ei onnistu

liikajalka

Yritin tässä asentaa win 7 ultimaten tilalle win xp home edition käyttiksen koska ram muistin määrä.. Kerätään tietoja onnistuu, dynaaminen päivitys onnistuu, valmistellaan asennusta onnistuu, mutta asennetaan windowsin kohdalla tulee vakava virhe. Asennusta ei voi jatkaa havaitun virheen takia. Jotakin WIndowsin jatkamiseen tarvitttavaa osaa ei voitu asentaa. KÄYTTÖ ESTETTY?? valitse tästä OK nähdäksesi Asennuksen lokitiedoston. Osaisko joku auttaa että miten saan ton windowsin asennettua? ja win xp home edition on tämän koneen alkuperäis windows versio. 7 asennettu koska haluttiin tästä nopeampi mikä ei oikeen toiminu koska win7 tarvii liikaa ram muistia joten yritin asentaa xp uudelleen. Niin että osaisiko joku auttaa?:)

7

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erkki

      Winxp:tä ei voi asentaa koska se on paska käyttis, vaihda ubuntuun. Toimii huonommallakin koneella.

    • kasaa itse PC

      Vastaava onistui kun poltin dvd; FreeDos ohjelman jolla sain PC;n pelkäksi raudaksi,XP asentu mukisematta,ajurit löyty koneelle läppärin valmistajan sivulta.Välttänättömät servis pac2-3 päivitys oli microsoft "piilottanut" omille sivuille,muttalöytyy kun hoksaa etsiä.Aluksi sammutus jäi päivitys ohjelma (päivitää sata kautta jotain elä sammuta itse)

    • e7fyuignok

      Turhaan asennat XP:tä, kun ensi huhtikuussa sen tuki loppuu kokonaan ja sen jälkeen sillä ei ole nettiin asiaa. Hommaa mieluummin lisää muistia siihen koneeseen.

      • jurpo vaan

        Ei ole nettiin asiaa ??? Mitenkäs 98 pääsee nettiin ja huom! turvallisesti. ainakin mulla 98 toimii tossa toises konees ongelmitta. Mikä tekee xp:stä toisenlaisen jolla ei muka pitäs enää mennä nettiin.


      • hjkfsd hjkfsd
        jurpo vaan kirjoitti:

        Ei ole nettiin asiaa ??? Mitenkäs 98 pääsee nettiin ja huom! turvallisesti. ainakin mulla 98 toimii tossa toises konees ongelmitta. Mikä tekee xp:stä toisenlaisen jolla ei muka pitäs enää mennä nettiin.

        Nettiin pääsee, mutta sinne ei kannata mennä. Millään XP:tä vanhemmalla ei kannattaisi olla netissä, ja huhtikuun alun jälkeen ei myöskään XP:llä. Noin vanhoihin käyttöjärjestelmiin ei julkaista enää tietoturvapäivityksiä, eli kaikki korjaamatta jääneet tietoturva-aukot saavat vuotaa vapaasti. Mitkä selaimet edes toimivat Win98:lla? IE6 ja joku muinainen versio Firefoxista kai. Ties miten monta tietoturvareikää niissäkin on ja tukea uusille web-tekniikoille tuskin löytyy.

        Jos kone ei jaksa pyörittää XP:tä uudempaa Windowsia, niin sitten opetellaan Linuxin käyttö tai ostetaan uusi kone. Kaikki muu on pelkkää ongelmien kerjäämistä ja vastuutonta nettikäytöstä.


    • nimmimergi

      sikäli mikäli oikein muistan, niin formatoi se seiskan kovo ennen kuin käyt asentelemaan xp:tä. (katsele onko xp:lle ajurituet rautaan, tahi hanki lisää muistia)

      xp rullaa vanhoilla koneilla hemmetin paljon kivemmin kuin mikään graafinen linux. tietomaturva sitten toinen asia. lataa XPY löytynee tuolla haulla.

      sitten kaikki suhteellisen hyvin, kuhan muistat vittuilla kaikille jokaisella keskustelupalstalla ja käyttää javaa internetwexploreria. ;)

      • Täysin väärin. XP:n asennuksen yhteydessä voi formatoida kovon, ajurituet aivan varmasti on, muistin lisääminen ei liity tähän mitenkään.

        Paskapuhetta, että XP rullais paremmin millään koneella kuin graafinen Linux.

        Jaha, nyt vasta viimesen lauseen lukaistua tajusin, että sarkasmia koko viesti.. :D
        Jääköön pätemiseni silti voimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe