Lailliset tittelit

tittelitotteli

Täällä on paljon sekaannusta titteleistä ja laillistetuista ammattinimikkeistä.

Laillistettuja ammattinimikkeitä on vajaa parikymmentä kappaletta. Ne ovat viranomaisvalvonnan alaisia suojattuja nimikkeitä. Niitä ovat seuraavat: lääkäri, hammaslääkäri, proviisori, psykologi, puheterapeutti, ravitsemusterapeutti, farmaseutti, sairaanhoitaja, kätilö, terveydenhoitaja, fysioterapeutti, laboratoriohoitaja, röntgenhoitaja, suuhygienisti, toimintaterapeutti, optikko ja hammasteknikko sekä asianajaja.

Mikään muu kuin edellämainitut eivät ole laillistettuja ammattinimikkeitä, jotka ovat suojattuja ja sen lisäksi se, mitä laissa säädetään virkamiehistä (Poliisi).

Koulututkinnot kuten autoasentaja, parturi-kampaaja, filosofian maisteri tai diplomi-insinööri eivät ole suojattuja. Afganistanissa yhdessä vuodessa miinakentän reunalla insinööriksi opiskellut on insinööri myös Suomeen tullessa.

Osiin ammateista ei ole koulutusohjelmaa missään Suomessa. Ohjelmointia opetetaan sivuaineena monissa IT-alan tutkinnoista, mutta sellaista ammattitutkintoa ei olekaan, kuin "Ohjelmoija" tai "Ohjelmistosuunnittelija" tai "Web-suunnittelija" tai "Tietoturvapäällikkö". Niitä ihmisiä on kyllä paljon töissä varsin kovalla palkalla, he tekevät web-sivuja, pelejä, osia käyttöjärjestelmiin jne. Parhaimmat heistä ovat itseoppineita, yksistään koulussa ei opi kukaan koodariksi. Monet heistä ovat hyvin päteviä, osa suorastaan neroja.

Monien erilaisten sihterien (kurssisihteeri, koulutussihteeri) tutkintoja ei ole olemassa tai niitä tutkintoja jaetaan vain joinakin vuosina. Monet merkonomit ja tradenomit saattavat näissä tehtävissä usein toimia, mutta tiedän henkilökohtaisesti ihan levyseppä-hitsaajan ja vastaavan koulutuksella olevia ihmisiä, jotka toimivat toimistosihteereinä. "Toimitusjohtaja"-tittelillä on lähes kaikilla erilaisilla koulutuksilla palkattuja ihmisiä. Osa heistä on insinöörejä, mutta toimitusjohtajina varsinkin pk-yrityksissä on vain ammattikoulun tai kansa/peruskoulun käyneitä ihmisiä.

Jos perustaa itse yrityksen, voi toimia yrityksessään millä tahansa keksimällään tittelillä (joka ei ole suojattu ammattinimike), ja voi myös antaa työntekijöilleen työsopimuksessa määritellyn tittelin toimenkuvan kera. Esimerkiksi hiekkapuhaltaja, soodapuhaltaja tai vaneriteknikko. Heillä ei ole välttämättä minkäänlaista koulutusta, vaan ovat saaneet oppinsa kirjoista, kokeilemalla tai työssä ollessaan. Soodapuhaltajan tai hiekkapuhaltajan tutkintoon ei kouluteta tiemmä missään oppilaitoksessa. Se ei tarkoita, että kun tilaat soodapuhaltajan poistamaan sammaleet museoautosi tai veneesi kyljestä, että hän olisi epäpätevä. Päin vastoin saattaa olla erinomaisen pätevä.

Tämä koskee myös hypnoterapeuttia. Paul McKenna on tehnyt miljoonia näyttämöhypnoosilla ja auttanut lukemattomia ihmisiä hypnoterapialla. Hänellä ei ole minkään oppilaitoksen hypnoterapeutti-koulutusta, ei edes psykologin koulutusta. On itseoppinut. Esimerkiksi yhden brittiläiselle naispuoliselle lääkärille yhtäkkiä ilmenneen neulakammon, joka esti hänen työntekonsa, onnistui poistamaan nopeasti kokonaan. Tähän ei ollut kyenneet useat eri psykoterapeutit useista psykoterapiasessioista huolimatta. Vastaavia tapauksia löytyy tuhansia pelkästään tämän miehen kohdalla. Pätevyys ja tittelin viranomaissuojaus eivät ole sama asia. Rakennusinsinööri on mitä luultavimmin paljon epäpätevämpi hiekkapuhaltaja, kuin 30 vuotta hiekkapuhaltajana toiminut kansakoulupohjan ja hiekkapuhaltajan "leikki-titteliä" käyttävä ammattilainen.

7

1106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puuttui

      Mielestäni listasta puuttui ainakin psykoterapeutti.

    • Rats ...

      Ja taas tulee lissää tekstejä, et namusetäsuggerit saisi jatkaa puuhastelua.
      Epätoivosta touhua ...hahhhaaaaaaa.

      Mitähän mahtaa tapahtua maalikkohypnoosissa, kun hypnoosi rajataan vain valviran jäsenyyden omaaville. Loppuu kaikkien konsulttien ja hypnovalmentajien leikkitouhut... hahhhhaaaaaaaaaaaaa


      Kiitos MOT

    • tittelitotteli

      Se johtuu siitä, että sekoitat termin nimikesuojaukseen. Nimikesuojatut ammattihenkilöt ovat: apuvälineteknikko, jalkaterapeutti, koulutettu hieroja, kiropraktikko, naprapaatti, osteopaatti, lähihoitaja, psykoterapeutti, sairaalafyysikko, sairaalageneetikko, sairaalakemisti, sairaalamikrobiologi ja .sairaalasolubiologi.

      http://www.valvira.fi/luvat/ammattioikeudet

    • Rats ...

      Hypnoterapeutti NGH on myös suojattu titteli. Vain kissat saa sitä käyttää.


      Hahhhaaaaaaaaaaaaaa....miau...


      Meitin takan vieressä makaa juuri tollanen Hypnoterapeutti NGH.

      • Diplomiton

        Diplomillako sinä rottakin työtäsi teet? Minä teen ihan muilla eväillä. Osaaminen ei ole diplomeista kiinni yleensä. Eikä titteleistäkään.


      • Rats ...
        Diplomiton kirjoitti:

        Diplomillako sinä rottakin työtäsi teet? Minä teen ihan muilla eväillä. Osaaminen ei ole diplomeista kiinni yleensä. Eikä titteleistäkään.

        En minä hypnoosia tee..hih..
        Miksi sit nämä suggerihemmot niin tässä muutama vuosi sitten leikki näillä NGH- titteleillä ? Ei kait siksi et haluttiin olla niin terapeutteja ja huijata ihmisiä. Ei kait .. hahhhaaaaaaaaaa

        Ni ja sit kun tämä kissahärdelli tuli julki, katos maalikkohemmojen titteleistä toi NGH.....

        ..naurettavaa.....hahhhaaaaaaaa


      • Diplomiton
        Rats ... kirjoitti:

        En minä hypnoosia tee..hih..
        Miksi sit nämä suggerihemmot niin tässä muutama vuosi sitten leikki näillä NGH- titteleillä ? Ei kait siksi et haluttiin olla niin terapeutteja ja huijata ihmisiä. Ei kait .. hahhhaaaaaaaaaa

        Ni ja sit kun tämä kissahärdelli tuli julki, katos maalikkohemmojen titteleistä toi NGH.....

        ..naurettavaa.....hahhhaaaaaaaa

        No mut kai sinäkin jotain teet?
        En minäkään mitään hypnoosia tee, en työkseni enkä muutenkaan.

        Kissan omistajahan itsekin oli NGH, että silleen.

        Onhan Suomessakin paljatunut joitain "lääkäreitä", joille Valvira on myöntänyt luvan. Venäjältä niitä lääkärinpapereita saa tilata, pientä maksua vastaan. Itsellenikin on tarjottu sähköpostissa erilaisia diplomeja. Suomalaiset ainakin ovat hyvin tiettelinkipeää kansaa. Ilmeisesti diplomia hakeneet uskoivat myöntäjän kykyyn seuloa pätevät? Tai sitten se oli järjestö, johon voi vain liittyä. Useimmat järjestöt, liitot ja katto-organsisaatiot ovat sellaisia, joihin voi vain liittyä, ei tarvita tutkintoja ja papereita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3203
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2915
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2172
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1615
    5. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      6
      1399
    6. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1384
    7. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1379
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      17
      1339
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1331
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1285
    Aihe