onko viljelijöillä yleensä heppa millä mennään pahoihin paikkoihin.vaikka mullikkalauman keskelle tai suolle jos ei tattorilla pääse?
ratsastaako isännät hepalla
heppainen
39244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
taas palstalla, heittelee koepalloja ja sen jälkeen täyslaidallinen..
Tule tänne maalle katsomaan hörhö, että miten täällä eletään. Kierros ihan missä vaan maaseutukunnassa antaa selkeään näkymän siihen, että miten asiat on. Isännät ei ehdi hevosilla ratsastelemaan, niilä ratsastelee täällä maalla maalle muuttaneiden "hevostilallisten" emännät ja niiden kakarat, sekä mahdolliset asiakkaat. Nämä hevostilat on yleensä niitä maatilojen talouskeskuksia postimerkin kokoisella tontilla, johon juuri sopii pieni hevosaitaus mustalle mullalle kavioilla tallattuna. kaikki hevosteluun tapahtuva toiminta tapahtuu kylän raitilla ja naapureiden mailla ja yleensä tiemaksuista riidellään sitten tiekuntien kanssa ja kavionjälkiä ihmetellään toisten mailla, että mistä ne ovat ilmestyneet, kun kukaan ei niitä myönnä omakseen.
Jos oikealla maatilalla hevonen, sillä joko isäntä harrastaa raviurheilua ja ajelee kärryillään, ei ratsasta. Jos taasen hevonen on emännän, emäntä ratsastaa sillä ja puuhastelee hevosen kanssa oman aikansa, kunnes se tuntuu työltä taikka isäntä hermostuu ja lusikat menee jakoon. Samasta syystä "hevostiloja" myynnissä runsaasti.
"Jos oikealla maatilalla hevonen, sillä joko isäntä harrastaa raviurheilua ja ajelee kärryillään, ei ratsasta. Jos taasen hevonen on emännän, emäntä ratsastaa sillä..."
Niin, tähän hevosharrastukseen liittyy eräs nyrkkisääntö, joka koskee muitakin, kuin maatalousyrittäjiä: Kun taloon ilmaantuu lämminverihevonen, se on merkki tulevan konkurssin lähtölaskennan alkamisesta.
Miksi sääntö pitää niin hyvin paikkansa juuri läminverihevosten kohdalla, johtunee siitä, että silloin yrittäjän harkintakyky on pahasti alentunut, kun se hurahtaa suomenhevosen sijaan lämminverihevoseen.
Sitten on sellainen ilmiö, kuin nämä kaupunkilaiskodeissa kasvaneet hevostyttö-emännät. Hevosotytöt haluavat muita kaupunkilaistyttöjä mieluummin ryhtyä maanviljelijän elmänkumppaniksi. Siinähän voi ohessa toteuttaa harrastustaan. Ja tämä hevostyttö- emäntä tuo lämminverihevosen mukanaan...
Homma etenee siksi varsin liukkaasti, että kaupunkikulttuurissa nämä avioerot ovat paljon yleisempiä, kuin maanviljelijöiden keskuudessa. Siksi hevostytöistä emännän ottaneet isännät sen myös suurella todennäköisyydellä jo muutaman vuoden yhteiselon jälkeen menettävät. Aina ei muisteta sitäkään avioehtoa tehdä. Ja emännän häipymisen jälkeen monen tilan tuotanto loppuu. Lypsykarjatiloilla melkein aina.
On heppa, mutta Isäntä ratsastaa sillä vain hyvikseen joskus. Mullilaumaa ei ole ja niin märälle suolle ei ole tarvis mennä, että sinne ei traktorilla pääsisi. Eikä sinne menisi se hevonenkaan, sillä on hyvä itsesuojeluvaisto.
pollella voi toki ajella vaikka veten päällä, töitähän hörhon mukaan maalla ei tehdä, niin ehtii ajella pollella huvia ajan kuluksi. Tuota samaa paskaa hörhö on lykännyt palstalle vuosikaudet, maataloudesta ei voi keskustella vaan josta vidullisesta asiasta..
Musta näyttää siltä, että semmosta asiaa ei olekkaan, etteikö tämä hörhö tule sönköttämään siihen näitä hörhökommentteja.
Miksette isännät siten ratsasta hepalla? Se olisi kuitenkin varsin erinomaista, lihaksia rentouttavaa liikuntaa raskaiden navettatöiden jälkeen. Hyvä olsi vaivihkaa kierrellä vaikka tiluksia, jos joitain luvattomia leirityjiä vaikka, ja nyhtää pois tullessaan vaikka yksi tuulenkaato samalla pihaan! teillähän olsi navetassa tilat ja rehut valmiina. Naapuriinkin olsi hienoa karauttaa oriilla, vaikka stetsoni lepattaen!
ei kannata vastata..
Kuules nyt hörhönen, isoisälläni oli ratsuhevonen, jolla hän kierteli laajoja tiluksia ja katsomassa töiden edistymistä. Isäni vielä ratsasti jossain vaiheessa sillä viimeisellä työhevosella, joka oli jätetty traktoreiden tullessa tilallemme 1950-luvun alussa. Tämä viimeinenkin hevonen myytiin teurastamolle v. 1971 ja sen jälkeen ei ole tällä tilalla ollut hevosta, eikä ole ollut mitään tarvetta. Traktoreilla on hoidettu tuulenkaadot pois metsistä, Range Roverilla kierreltiin häätämässä luvattomia leiriytyjiä, jos niitä nyt ylipäätään on tarvinnut häädellä, pikemminkin on näytetty leiriytyjille sopivat telttailupaikat. Myöhemmin maastoautot vaihtuivat japanilaisiin Toyota merkkisiin. Moottoripyörällä on liikuttu myös samoissa tilan asioissa.
Nyt tyttäreni haikailevat hevosten perään ja höynöttävät tuota samaa, mitä yrität täällä kysellä. Olen vastannut heille, että yksikään traktori, maastoauto taikka moottoripyörä ei kuole nälkään tuolla tallissa, vaikka en kävisi niitä puoleen vuoteen katsomassa, mutta hevosta pitää käydä joka päivä hoitamassa useammankin kerran. Meidän tilalla hevoset jäivät sinne menneeseen maailmaan, jolloin muutenkin oli toisenlaista.
Hevoshommat on 90 %:sti harrastushommia maatiloilla, hevosyrittäjät on sitten erikseen, tosin voihan näillä yrittäjilläkin olla omistuksessaan maatila, mutta maatilan töissä ei hevosta kyllä tarvitse.
Hevosen pitäminen ei ole sen kalliimpi harrastus, kuin on mikään muukaan harrastus, siihen voi laittaa kaikki tulonsa jos siltä tuntuu tai sitä voi harrastaa hyvin pienelläki budjetilla, siihen ei tarvita maatilaa että pystyy hevosta pitämään, eikä maatila hevosen pitoon kaadu, jos isäntä ei muuten ala sen hevoshomman kanssa keulimaan.
Olen ollut osamistajana hevosessa, mulla on maatila, mutta ei se hevonen edes ollut mun tilalla, siinä oli ammattilainen sitä hoitamassa ja se hevonen oli sen tallissa.
Jos joskus laitan ratsastushevosen, niin se on todennäköisesti Islannin hevonen, vai onko se nyt virallisesti poni, jokatapauksessa kiva veijari.
Niin perseaukista yrittäjää ei olekkaan, etteikö pystyisi hevosta pitämään, jos sitä haluaa, tämän kommentin heitän noille hörhäille, jotka tossa mollaavat ihan asiallista aloitusta.
"Niin perseaukista yrittäjää ei olekkaan, etteikö pystyisi hevosta pitämään..."
Jos tarkoitit tätä juttua, jossa kerroin lämminverihevosen tulosta taloon, niin tarkennan hieman.
En todellakaan tarkoittanut, että hevonen söisi yrittäjän perikatoon. Siihen kuvioon sisältyy jotain muuta erikoista, sillä kotikunnassani on lukuisia eri alojen yrittäjiä, joukossa myös maatalousyrittäjiä, joiden konkurssiin menoon on liittynyt samaan uuteen harrastukseen päätyminen. Eikä kyse suinkaan ole vain minun yksittäisistä havainnoista, vaan yleisesti tunnetusta ilmiöstä.
Lämminverihevonen on tullut konkurssin edellä taloon. Ja ovat jotkut näistä, nyt entistä enemmän persaukisista yrittäjistä jatkaneet harrastustaan vielä konkurssin jälkeenkin.
Luultavasti kyse on sellasesta asiasta, että se alkuperäinen yritystoiminta ei ole oikeasti kiinnostanut ja tämä harrastus on vienyt kaiken ajan, ehkä myös rahat.
Itse pidän hevosharrastusta erittäin hyvänä harrastuksena nimenomaan nuorille ja myös tytöille, se on tervettä ulkona oloa ja eläinten kanssa puuhastelua, paljon järkevämpää kuin tommonen kaljottelu ja kylillä iltakaudet venyminen, jota ne helposti harrastaa, jos ei muuta tekemistä ole.
Yleensä parjataa tämän harrastuksen kalleutta, nimenomaan niiden toimesta jotka ei itse sitä harrasta, on se vaan kumma homma että näillä jotka ei mitään harrasta on kumminkin varaa olla kokoajan kännissä ????
Kyllä perhokalastuksellekin hintaa tulee, jos se suhteutetaan saatuun kilomääriin kalassa, itse veikkaisin omien kalareissujeni hinnaksi noin 2500 euroa per kilo kalaa.
On niin saatanan kallista kalaa, että pakko syödä kaikki itse, mitä sattuu saamaan.
"Niin perseaukista yrittäjää ei olekkaan, etteikö pystyisi hevosta pitämään, jos sitä haluaa, tämän kommentin heitän noille hörhäille, jotka tossa mollaavat ihan asiallista aloitusta."
Äläpä nyt satuile... En tunne yhtään yksityistien tiekunnan hallinnossa olevaa, joka kiittelisi hevosharrastajien taloudentilaa, jos sitä vertaa maksuhalukkuuteen tie- ja käyttömaksujen suhteen.
Joka on vähääkään myynnyt heinää taikka muuta rehua hevosenomistajille tietää kyllä myynneensä... Raha todellakin tulee työstä!
Sitten seuraa kysymys, että miten hevonen laitetaan??? "Jos joskus laitan ratsastushevosen, niin se on todennäköisesti Islannin hevonen, vai onko se nyt virallisesti poni, jokatapauksessa kiva veijari."
Googlettamalla sanan; Myydään hevostila, tulee niin paljon vastauksia, että siitäkin voi tehdä jotain päätelmiä.
Ala on vaikeuksissa, mutta mitäs helvetin merkitystä sillä on harrastajalle, en minä mitään puhunut päätoimisista hevosalan yrittäjistä.
Harrastustoiminta katetaan aina muilla tuloilla, eikä harrastelija siitä lähde liikkeelle, että hevonen ite tienaisi leipänsä.
Kyllä mullekkin toi kimppahevonen toi kuluja enempi kuin tuloja, mutta kuten tossa jo totesin, niin sehän oli vain harrastus, en minä siitä tuloja odottanut saavanikaan.
Kyllä tässä on kateltu, noita myytäviä hevostiloja ja hevosia, katotaan nyt mitä tehdään, ei se ihan mahoton ajatus ole, että vielä hevosen ostaisin.
En minä niin perseaukinen ole, ettenkö hevosta pysty pitämään.
Eipä löydy niiltä harrastajiltakaan rahaa tiemaksuihin ym., vaikka kuinka mukamas tulisi rahaa jostain muista tuloista, kun kaikki menee hevosiin, eikä vissiin piisaakaan... Ja jos luit tuon edellä kirjoittamani, niin juurit arkoitin hevosharrastajia, joilta ei sitä rahaa tahdo löytyä.
Ja joka on tosiaan heinää taikka rehuja myynnyt, niin kyllä tietää myynneensä, työstä tulee raha!
Eikös tommoset asiat pitäisi sopia silloin, kun siellä ratsastellaan, eikä jälkikäteen jotain kinuta, mites se nyt olikaan muuten, eikös ratsastaminen kuulu jokamies oikeuden piiriin, eli lain mukaan ei edes tarvitsisi osallistua kustannuksiin jos kyse on harrastamisesta.
Mulla ei ole kyllä jääny kellekkään mitään maksamatta.
Ihme vinkumista, toisten harrastuksista.
Omalla hepalla saa ratsastaa jokamiehenoikeuden piikkiin, kunhan ei tee vahinkoa. Mutta kun siitä ratsastuksesta joku tienaa rahaa, siis se on yritystoimintaa, silloin ei kuulu enää jokamiehenoikeuden piiriin. Silloin pitää sopia pelisäännöistä, ja aloite tulisi tulla siltä, joka toisen maita haluaa yritystoimintaan käyttää, vaikka korvaukseksi sovittaisiinkin vaiikka nolla euroa tai pullakahvit kahdesti vuodessa tallituvassa. Reilu peli olisi yritysimagolle ja koko alalle eduksi. Meillä on talli naapurina ja kulkevat ajoittain meidän pihan läpi sekä käyttävät peltotietä. Soittavat etukäteen, jos menevät pihan halki, ja tien kunnossapitoon osallistuvat työvoimalla ja kalustolla (myös maataloutta) tarvittaessa.
..hevostelijoilla onkin, että mennään jokamiehenoikeuksien taakse, kun pitäisi jostain maksaa. Voihan jokamiehenoikeudella liikkua ratsain, mutta kyllä tieosakkaana täytyy tiemaksunsa hoitaa. Eihän se hevonen ilmassa leiju tienkohdalla, vaan kaviot tekee kuoppia tiehen ja niitä pitää lanata. Hevoselle taikka hevosille tuodaan rehuja ja monella "harrastajalla" käy alkuillan (pimeässä, hämärissä) tunteina ratsastajia, jotka sitten myös liikkuu tiellä, ensin autoillaan taikka heidät tuodaan vanhempien toimesta autolla ja haetaan, joka on jo moninkertainen liikenne.
Juuri viimeisessä tiekokouksessa todettiin, että ainut joka ei ollut maksanut tiemaksujaan LAINKAAN, oli juuri tälläinen harrastaja hevostelija. Kyllä tienkäytöstä pitää maksaa käytön mukaan, oli hevosia taikka ei.
aloitusta mutta ainoastaan hörhön provoihin osallistutaan ?
Jos mielestäsi hörhö voi muuttaa asiallisetkin aloitukset (en tarkoita tätä) provoiksi, miksi ei myöskin provoa voida keskustelun kuluessa (vaikka tämä) muuttaa asialliseksi? Ihan fiksua keskustelua aikaansaatu, eikä juurikaan herjoja mukana. Joustavuutta, oisko liikaa pyydetty?
Jos yksityistien vuosikokous pidetään lain mukaan, yksitystielaki antaa mahdollisuuden puuttua hevosharrastajien tiestä saatavaan hyötyyn
ja huomioida tienkäyttö tiemaksuissa.
" 23 §
Tienpitovelvollisuus on tieosakkaiden kesken jaettava sen hyödyn mukaan, minkä tien kullekin katsotaan tuottavan. Hyötyä arvioitaessa on otettava huomioon tieosakkaalla tien vaikutuspiirissä olevan alueen suuruus ja missä määrin tietä kunkin osakkaan kohdalta käytetään tai tullaan käyttämään erilaisiin kuljetuksiin sekä tieosakkaan ehkä harjoittamasta elinkeinosta johtuva asiakkaiden tien käyttö.."
kyllä on taivaan tosi, että hevosista oo kun riesaa näillä yksityisteillä ja sitten omistajat vielä erikseen maksamattomien tiemaksujen kanssa. kaikista viisaiten tekee tiekunta, kun anoo kunnan tielautakunnalta taikka tiejaostolta kiellon hevosille sinne tielle ja perusteluna liikenneturvallisuus, että tulee vaaratilanteita niin paljon. sillon selviää kaikista vähimmällä, ei tarvii lanaailla kavionjälkiä ja yrittää karhuilla tiemaksuja. onhan se tietty, että voihan niitä tiemaksuja laittaa uloshakuun, jos ne maksut on ollu maksuunpanoluettelossa, mutta oma prosessi sekin. se on aika ongelma täällä maaseudulla joillakin paikkaa nää hevoset, kun näillä hevosharrastajilla ei oo mitää omia maita missä liikkua hevosillaa, nii sitten mennään vaikka minne ja lupia kysymättä. meilläkin sattu tässä, että jostain kauempaa tuotiin hevosia hevoskuljetusautolla harjotettavaksi tänne tielle. no eihän se ollu reilua, kun ei niistä kuka mitää tienny, tulivat vaa ja sitten alettii kyselee, no löytyhä ne viimei, mutta ei niiltä mitää rahaa saannu lanauksii. anottiin kunnalta kieltomerkit ja nytte ovat pysyneet poissa, sen verta osaavat vissii lukea.
Tämähän tarkoittaa ihan selkeesti hevosilla tehtävää yritystoimintaa, kuten nää ratsastustallit on, muttaq jos omalla hevosella ratsastat, niin sinun ei tarvi kysellä maanomistajan eikä tien omistajan lupaa, kun kyse on harrastamisesta, eikä elinkeinosta, se on jokamiehen oikeudenpiiriin kuuluvaa kulkemisoikeutta, jota ei voi kukaan estää.
Mitä näihin maksamisiin tulee, niin tämmösestä puhtaasti harrastusmielessä kuuluvaan kulkemiseen ei ole mitään laskutusperustetta, ei semmosia pidä mennä maksamaan, lakia se pitää tienpitäjänkin noudattaa.
Se on ihan eri juttu, jos joku järjestää jotain hevossafareja tai muita ratsastusretkiä, sun teillä tai mailla, ne on normaalia elinkeinotoimintaa, josta on aina sovittava tienpitäjän tai maan omistajan kanssa.
"31 § (15.12.2000/1079)
Jos tieosakas tai se, jolla on lupa käyttää tietä käyttömaksua vastaan, on käyttänyt tietä tavalla, jota ei ole otettu huomioon tieyksikköjä määrättäessä taikka käyttömaksujen määräämisperusteita vahvistettaessa ja joka on huomattavasti lisännyt tien kulumista tai vaurioittanut sitä, hän on velvollinen korvaamaan tien kuntoon panemisesta aiheutuvat lisäkustannukset."
Ratsastus sora/murske pintaisella tiellä lisää yllättävän paljon tien lanaus tarvetta
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=KAL_newssite/AMLayout&cid=1194675839387&p=1194596113763&packedargs=packedargs=AMArticleCommentThreadDetails%3AmaxPosts=50&pagename=KALWrapper
selkeää tekstiä ja mitää epäselvää ei ole yksityistielaissakaan, mutta käytännössä nämä hevostelijat pitävät itseään täysin, ettei asia kosketa heitä taikka heistä ei ole haittaa, taikka ollaan sitä nyt tarkkoja ja harrastustahan tää vaan on jne. yhtä kaikki laskut jää maksamatta monessa tapauksessa. eikä edes vaivauduta kysymään tiekunnalta taikka maanomistajilta, että voisivatko he ratsastaa taikka muuten liikkua hevosillaan. surutta ratsastetaan taimikot pilalle ja tiet kuopille. kukaan ei sitten tiedä, että mistä ovat kavionjäljet tulleet!
järkevin on, jos hevostelijoita alkaa liikkumaan, että tiekunta tosiaan hakee lupaa (hevos-) liikenteen rajoittamiseen kunnan tielautakunnalta taikka tiejaostolta liikenneturvallisuuteen vedoten. lupa tulee, ei nimittäin ihan herkästi löydy sellaista instanssia, joka ei myöntäisi lupaa liikenteen rajoittamiseen, kun perusteena käytetään liikenneturvallisuutta, jos sitten siellä tiellä jotain sattuukin. kun merkit on saatu tielle virallisesti tielautakunnan taikka tiejaoston päätöksellä, on helppo tilata seeprapartio selvittämään liikkumiset, jos kavionjälkiä ilmaantuu.
Jokamiehen oikeudessa ei ole kysymys, luvasta käyttää tietä käyttömaksua vastaan, siinä saa tietä käyttää ilmaiseksi jokainen suomen kansalainen.
Kun lakiin vedotaan, niin pitää myös itse hyväksyä lain sisältö.
Jokamiehen oikeus antaa määrätyt oikeudet liikkua ,mutta ei aiheuttaa haittaa tai vahinkoa.
No eipä tietenkään, mutta pitää niinku nyt eritellä tämmönen yritystoiminta mitä on esim. ratsastustallin pyörittäminen, missä päivittäin kymmenillä hevosilla ratsastellaan menemään ja jokamiehen oikeuteen perustuva ehkä muutaman kerran kesässä tapahtuva yhdellä hevosella ohi ratsastaminen.
Sulla vaan on oikeus harrastaa kävelyä, juoksua, pyöräilyä, ratsastusta, marjastusta jne... toisen maalla.
Just tässä on väännetty, että hepoharrastajien kanssa on niitä vaikeuksia yhtälailla. Nää hevostallit on sitten ihan toista, niiden kanssa vielä jotenkin pärjätään, jos pärjätään...
Tää harrastaja joukkio ikävä kyllä siivestää täysin, eikä haluu maksaa mistään mitää, kun ne piiloutuu tuon jokamiehenoikeuden taakse. Toki jokamiehenoikeudella saa liikkua, mutta ei aiheuttaa vahinkoja taikka kustanuksia toisille. Ajattelemattomuuttahan tässä on tietty pitkälti, kun oon sitten jututtanu tätä porukkaa; "Ai, mekun luultii, ettei sit tietä kukaa enää käytä." taikka; "Sehä on iha hylätty alue, kai siel nyt voi ratsastaa." Kuitenkin kyseessä on alue, jota yritetään metsittää ja pienet taimet on möyhennetty hevosella, sillä yhdellä ainoalla täysin pilalle. Tiellä on kuljettu koko kesä YHDELLÄ hevosella ja aiheutettu niin suuret kuopat, että niitä pitää lanata tämän tästä, kun autojen pyörät suurentavat ne kavioiden jättämät kuopat hetkessä. Hurjin juttu tapahtui, kun eräälle yksityistielle tehtiin lanaus/suolaus, niin välittömästi yksi tyttö ratsasti hevosellaan täyttä laukkaa, kun "oli niin hyvä ja pehmoinen pinta siinä tiessä" jättäen jälkeensä melkoiset kavioiden jäljet, tämän jälkeen tuli n. 500 henkilöautoa (jotka olivat tiekunnalla tiedossa ja siksi tuo lanaus/suolaus tehtiin, että pinta saadaan kestämään koko kesäksi), koko homma meni uusiksi. Kustannuksia tuli lähes 1000€ uudesta lanauksesta ja suolauksesta, eikä tietenkään tämä hevostyttö osallistunut niihin kuluihin, ei saatu edes hänen äidiltäänkään...
Olen sitä mieltä, että hevoset joutaa ulkoavaruuteen taikka makkaratehtaalle ja on edesvastuutonta kaupitella näitä entisien maatilojen talouskeskusksia pienillä tonteillaan hevostiloiksi, joissa ei sitten voi edes harrastustoimintaa hoitaa siten, etteikö aina oltaisi toisten mailla ja teillä haittana. Tämä on nimenomaan harrastajien ongelma, isommat tallit on rakentaneet maneesit ja harjoitusalueet, missä ammattimaisesti hoidetaan hommaa.
helvetissä tuo paskanjauhaminen..
No eihän tässä mitään paskaa jauheta, toiset kertoo oikeuksistaan ja toiset haluaa nämä oikeudet toisilta pois, ei tässä sen kummemmasta ole kysymys.
Jokamiehen oikeus nyt vaan antaa oikeuden rastastaa toisen maalla, joten mitään korvausvelvollisuutta ei synny, ainahan sitä vaatia voi, ei se ole hullu joka pyytää vaan se joka maksaa, sanoo sanalaskukin.
vaan tosi asiaa. Jokamiehenoikeuksia käytetään aivan väärin ja teinkin ympäristöministerille esityksen, että jokamiehenoikeudet tulisi päivittää tätä päivää vastaaviksi. Onhan tosi törkeää, että toisten omaisuutta voi vahingoittaa taikka käyttää kaupalliseen tarkoitukseen ilman korvausta.
No jos se sun esitys menee läpi, niin sittenhän tilanne muuttuu, mutta nyt mennään voimassa olevan lainsäädännön pohjalta ja se on aivan selvä.
Ei hepalla vaan heppatytöillä ne isännät
Trolli on internet-slangisana, jolla tarkoitetaan viestiä, jonka tarkoitus on ärsyttää ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, saada vastaukseksi fleimejä tai ennalta-arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa. Trolliksi voidaan kutsua myös henkilöä, joka kirjoittaa tälläisia viestejä
Netiketti suosittelee olemaan ruokkimatta trollia. Tämä tarkoittaa käytännössä trollin jättämistä omaan arvoonsa ja suhtautumista trollaaviin viesteihin tai viestiketjuihin kuten niitä ei olisi koskaan kirjoitettukaan. Tämä on usein vaikeaa, koska muutaman ihmisen trollaantuminen riittää keskustelun laajenemiseen
Ja siinähän se trolli tuli, ihsn omassa persoonassaan. Jos ei ole muuta sanottavaa, älä tuo tuotakaan esille.
aasilla ratsastaa...
Tämä isäntä ei ratsasta muulla kuin iltasin emännällä ....
lehmällä??