RC Cessna Caravan

reeme.vesis

Joo elikkä olen jo aiemmin tiedustellut RC koneista täällä suomi24:ssa ja olen päättänyt aloittaa rakentamaan Cessna Caravan- konetta rahtiboxilla joka tulisi olemaan kärkiväliltään 15cm, pituudeltaan 12cm eli 1:100. Koneen tulisi ehdottomasti olla EPP:tä, ja varustettu esim. Turnigy 35-42D- sähkömoottorilla (jos on parempia ideoita moottorivalinnaksi, kertokaa ihmeessä!). Nyt vain pitäisi tietää, mistä saa EPP:tä, kuinka se muotoillaan, kuinka siiven aerodynamiikka ja moottorin suuntaus saadaan kohdalleen, missä kannattaisi olla akun luukku. Myös koneessa tulisi olla hvä saavutettavuus huoltamaan servoja, noparia ja muita hallintalaitteita. Muutenkin yleiset vinkit rc koneen rakennukseen ovat tarpeen! Kaikki apu otetaan vastaan!

12

218

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaan2

      Jospa vaikka aloittaisit ottamalla lääkkeesi.

    • RC-pilotti

      On hyvä että olet liikkeellä avoimin mielin, mutta rakennustaidon ollessa vielä hakusessa, aloita jostain vähän helpommasta, Miksi sen pitää olla ensinnäkin todellisen lentokoneen näköinen? Skaalassa pienetty ei lennä esikuvan mukaisesti.
      Lennätystaito on myös taito jota ei opi simulaattorilla. Se on ihan hyvä apuväline taidon hankkimiseen, mutta taidon oppii vain lennättämällä. Sama koskee myös rakentamista. Materiaaleilla on luonteensa ja rakenteet ovat parhaimmat siinä viimmeisessä koneessa. Joillekkin se tahtoo vain olla se ensimmäinen ja sekään ei koskaan lennä. Tai korkeintaan roskikseen.

      • No mulla on kyllä semmonen 1,5m kärkiväliltä oleva traineri että jotenkin ainakin saattaisin caravanilla lentää, mutta mitä suosittelet materiaaliksi, kun en tahtonut löytää netistä epp myynnistä.


      • RC-pilotti
        reeme.vesis kirjoitti:

        No mulla on kyllä semmonen 1,5m kärkiväliltä oleva traineri että jotenkin ainakin saattaisin caravanilla lentää, mutta mitä suosittelet materiaaliksi, kun en tahtonut löytää netistä epp myynnistä.

        Näyttäis olevan sen verran suoria suora linjoja että itse rakentaisin puusta (balsa, mänty ja vaneri). Taidan tuon puu rakentamisen. Helppona vaihtoehtona styroksi. Kuumalla langalla leikata muodot ja päällystys paperi/pahvi. Mittakaavana käyttäisin jotain 1:10.

        Kyllä EPP:tä löytyy kun kuukeloi. Kannatta muuten tehdä joitakin lentäviä koneita rakennevaatimusten selvittämiseen jos valmiita piirustuksia ei löydy.


      • Pelastivat
        reeme.vesis kirjoitti:

        No mulla on kyllä semmonen 1,5m kärkiväliltä oleva traineri että jotenkin ainakin saattaisin caravanilla lentää, mutta mitä suosittelet materiaaliksi, kun en tahtonut löytää netistä epp myynnistä.

        Käy kysymässä jostain epp tehtaasta mahd kevyellä kuutiopainolla. Antavat jätelevyjä tai profiileja ilmaiseksi kun niitä ei voi Suomessa kierrättää.


    • kuukkeloittaja
    • asiaan2

      No missäs meinaat tuota isoa 15cm x 12cm kokoista konettasi lennättää? Olohuoneessako?
      Herää jo unelmistasi

      • käytä päätäs

        BTW meidän kerholla on oma kenttä kuivannolla...


    • asiaan2

      Niin mutta, jos tuon aloittajan koneen koko on 15cm X 12cm tai 1:100, niin tuohan häviää jo taskuun matkalla kentälle.

    • RC-heko

      Haluaisinpa nähdä kun tuo räime vedes tunkee niitä mikroservoja ym. tuonkokoiseen koneeseen, mitenkäs akut ja vastari...

      15cm x 12 cm on aika pieni ulkolennokiksi ja saatta hävitä näkyvistä jo muutaman metrin päässä.

    • Haastetta lisää

      Kokeilepa vesireeme jos vaikka vielä pienemmäksi saisit kuten 1:1000 kokoiseksi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2149
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2092
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1542
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      122
      1461
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      467
      1293
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      76
      1068
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      52
      898
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      891
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      229
      809
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      356
      795
    Aihe