Anja Snellman Pääoma

scarabaeus

Anja Snellman Pääoma

Tarkistin kirjan sisäkannesta, että olen ”lukenut”/selaillut Snellmanin kirjoista kolme.
Sonja O. kävi täällä
Ivana B.
Syysprinssi
Siis nämä kolme, joista Sonja O. ja Syysprinssi luettu kokonaan, Ivana B. harpottuna. Se kertoo itsestäni, että en järin piittaa hänen teksteistään. Jokin niissä mättää. Ja tiedän toki mikä minulla mättää. Voin laittaa tähänkin selvitystä, jota tuskin mitenkään edes kaipaatte, mutta laitanpa kuitenkin.
Mielestäni hänen kirjansa, joita olen selaillut, ovat kaikki olleet
terapiatekstejä.

Pääoma

on terapiatekstiä jos mikä. Siinä revitään kyllä koko pumaska levälleen. Ei siinä mitään, varmaankin hyvinkin puhdistavaa ja kirjailijalle itselleen terapeuttista.
Ookoo.
Tietysti toivon, että kirjoittaa tämän Pääoman jälkeenkin kirjoja.
Kirjailijat just kirjoittaa,
omanlaisiaan.
Ja hyvä niin.

5

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukutoukka minäkin

      Mä luen parhaillaan Pääomaa, reilu puolet luettuna. Aika alussa tunsin just samoin kuin sinäkin, etten oikein mitään saa tästä kirjasta. Lyhyitä lukuita, hypitään ajassa koko ajan kirjailijaa kymmenen vuotta vanhemman siskon syntymään ja kuolemaan ja aikaan siltä väliltä.
      Jotenkin oivalsin, että kirjassa on enemmin kyse siitä, ettemme me ihmiset elä kaikki niin rikasta elämää. Maru oli vammainen ja hänellä oli hyvin pienet piirit. Kuitenkin hän nautti pienistä matkoista, jäätelöstä, piirtämisestä, pienistä arjen asioista.

      Luin Sonja O:n nuorena tyttönä ja samanlaista hypähtelevää tekstiä sekin oli. Silloin sitä mainostettiin vuoden sensaatiokirjana. Minä paljon kirjoja lukeneena en oikein ymmästänyt, miksi.
      On Snellmanilla ihan hyviäkin kirjoja, josta olen tykännyt. Esim. Lemmikkikaupan tytöt.
      Koko tuotantoa en ole lukenut, enintään viisi kirjaa.

    • efsfesfse

      En usko, että ne on edes tarkoitettu muiden luettaviksi.

      • pikaterapia

        Anja Kauranen, Ihon aika (1993 WSOY)

        Kuolemansairasta äitiää hoitava kirjailija kertoo perheensä ongelmista. Äitinsä kuolinvuoteella hän muistelee vaikeaa lapsuuttaan ja äitinsä häpeän salaisuuksia.
        Perheterapiaa tämäkin kirja lienee kirjailijalle itselleen.

        Ihmekös tuo, että Snellman opiskelee nyt terapeutiksi ja valmistuneekin pian. Naistenlehdet ovat jo moneen kertaan siitä kertoneet!


    • sormetkurkussa

      Syysprinssin oikea vaimo lahjakas, kaunis ja upea.

      Snellman on kateellinen hänelle. Miten kehtaa kirjoittaa toisen omasta ? Opiskella - kin yrittelee vähän samaan suuntaan, rääpii, aivan pintapuolisesti. Kaikeasta tietää ja tuntee omasta miestään kaikkea. Joka tuutista naama näkyy ja suu puhuu. Itsesensuuri pettänyt.

      Snellman kirjoittaa omanäköiskirjoja, päiväkirjoja elämästään ja elämäänsä kuuluneista hahmoista. Äidistä, siskosta, panokavereista. Ei pitäis julkaista kaikkea päiväkirjakamaa. Tirkistelijät tykkää toki.

      Ensimmäinen kirja on aina joltain osain oman elämän tilitys. Montako näitä jo on ?

    • Anonyymi

      Kaurasen-Snellmanista ovat aiheet loppuneet kauan sitten kun hän ei ole ollut missään töissä, jossa tapaisi erilaisia ihmisiä.

      Mutta oli se vaan nuorena nätti.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      157
      2924
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      284
      2610
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      68
      1741
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1276
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1194
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1144
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      341
      1055
    Aihe