Anja Snellman Pääoma

scarabaeus

Anja Snellman Pääoma

Tarkistin kirjan sisäkannesta, että olen ”lukenut”/selaillut Snellmanin kirjoista kolme.
Sonja O. kävi täällä
Ivana B.
Syysprinssi
Siis nämä kolme, joista Sonja O. ja Syysprinssi luettu kokonaan, Ivana B. harpottuna. Se kertoo itsestäni, että en järin piittaa hänen teksteistään. Jokin niissä mättää. Ja tiedän toki mikä minulla mättää. Voin laittaa tähänkin selvitystä, jota tuskin mitenkään edes kaipaatte, mutta laitanpa kuitenkin.
Mielestäni hänen kirjansa, joita olen selaillut, ovat kaikki olleet
terapiatekstejä.

Pääoma

on terapiatekstiä jos mikä. Siinä revitään kyllä koko pumaska levälleen. Ei siinä mitään, varmaankin hyvinkin puhdistavaa ja kirjailijalle itselleen terapeuttista.
Ookoo.
Tietysti toivon, että kirjoittaa tämän Pääoman jälkeenkin kirjoja.
Kirjailijat just kirjoittaa,
omanlaisiaan.
Ja hyvä niin.

5

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukutoukka minäkin

      Mä luen parhaillaan Pääomaa, reilu puolet luettuna. Aika alussa tunsin just samoin kuin sinäkin, etten oikein mitään saa tästä kirjasta. Lyhyitä lukuita, hypitään ajassa koko ajan kirjailijaa kymmenen vuotta vanhemman siskon syntymään ja kuolemaan ja aikaan siltä väliltä.
      Jotenkin oivalsin, että kirjassa on enemmin kyse siitä, ettemme me ihmiset elä kaikki niin rikasta elämää. Maru oli vammainen ja hänellä oli hyvin pienet piirit. Kuitenkin hän nautti pienistä matkoista, jäätelöstä, piirtämisestä, pienistä arjen asioista.

      Luin Sonja O:n nuorena tyttönä ja samanlaista hypähtelevää tekstiä sekin oli. Silloin sitä mainostettiin vuoden sensaatiokirjana. Minä paljon kirjoja lukeneena en oikein ymmästänyt, miksi.
      On Snellmanilla ihan hyviäkin kirjoja, josta olen tykännyt. Esim. Lemmikkikaupan tytöt.
      Koko tuotantoa en ole lukenut, enintään viisi kirjaa.

    • efsfesfse

      En usko, että ne on edes tarkoitettu muiden luettaviksi.

      • pikaterapia

        Anja Kauranen, Ihon aika (1993 WSOY)

        Kuolemansairasta äitiää hoitava kirjailija kertoo perheensä ongelmista. Äitinsä kuolinvuoteella hän muistelee vaikeaa lapsuuttaan ja äitinsä häpeän salaisuuksia.
        Perheterapiaa tämäkin kirja lienee kirjailijalle itselleen.

        Ihmekös tuo, että Snellman opiskelee nyt terapeutiksi ja valmistuneekin pian. Naistenlehdet ovat jo moneen kertaan siitä kertoneet!


    • sormetkurkussa

      Syysprinssin oikea vaimo lahjakas, kaunis ja upea.

      Snellman on kateellinen hänelle. Miten kehtaa kirjoittaa toisen omasta ? Opiskella - kin yrittelee vähän samaan suuntaan, rääpii, aivan pintapuolisesti. Kaikeasta tietää ja tuntee omasta miestään kaikkea. Joka tuutista naama näkyy ja suu puhuu. Itsesensuuri pettänyt.

      Snellman kirjoittaa omanäköiskirjoja, päiväkirjoja elämästään ja elämäänsä kuuluneista hahmoista. Äidistä, siskosta, panokavereista. Ei pitäis julkaista kaikkea päiväkirjakamaa. Tirkistelijät tykkää toki.

      Ensimmäinen kirja on aina joltain osain oman elämän tilitys. Montako näitä jo on ?

    • Anonyymi

      Kaurasen-Snellmanista ovat aiheet loppuneet kauan sitten kun hän ei ole ollut missään töissä, jossa tapaisi erilaisia ihmisiä.

      Mutta oli se vaan nuorena nätti.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      152
      4071
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1748
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1003
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      901
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      52
      872
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      859
    Aihe