Kuka valehtelee?

Minulla menivät luottotiedot useampi vuosi sitten silloisten maksamattomien laskujen vuoksi.
Nyt asunnonvälittäjä kuitenkin 'tietää', että velkani olisivat syntyneet tänä vuonna, koska luottotietorekisteri niin sanoo. Hän sanoo, että rekisteri ei valehtele eli minä valehtelen! Siellä merkit näyttävät siltä kuin velka olisi syntynyt tänä vuonna. Tämän vuoksi olen 'tuoreesti epäluotettava'.
Tosiasia kuitenkin on, että velat ovat vanhoja, jotka päivittyvät ja näyttävät siltä kuin olisivat uusia. Uutta velkaa kun ei vuosiin ole ollut edes mahdollista synnyttää tai vaikka olisikin, niin ei ole synnytetty.

Asunnonvälittäjä olisi voinut olla välittämättä vanhoista merkinnöistä, mutta tänä vuonne 'tehty' velka on anteeksiantamatonta.
10159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eli olet saanut uuden merkinnnän aina kun vanha alkanut mennä vanhaksi ja uusi merkintähän tulee jos ei ole varaa maksaa eli on varaton, tarkoittaa vielä vakavampaa merkintää. Mitenkäs aiot vuokran maksaa kun ei ole varaa maksaa velkoja, velan syntymisajalla ei ole mitään merkitystä!

Välittäjä toimii siis ihan oikein

Äänestä
  • Tuota ei kysytty.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Tuota ei kysytty.

    No vastataan kysymykseen..Sinä valehtelet!

    Äänestä

  • kalleguuga kirjoitti:

    No vastataan kysymykseen..Sinä valehtelet!

    Murhakin vanhenee...

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Murhakin vanhenee...

    Murha ei vanhene koskaan. Velat vanhenevat 15 tai 20 vuodessa velkomistuomion antamisesta.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Murhakin vanhenee...

    Yritä nähdä tämä asia vuokranantajan näkökulmasta. Sinulla on monen vuoden takaisia velkoja, joita et ole pystynyt mitenkään hoitamaan ja jotka siksi pyörivät ulosotossa jatkuvasti.

    Jos joku sinulle asunnon vuokraisi, niin mikä estäisi sinua jättämästä vuokria maksamatta? Ei yhtään mikään. Sinne ne menisivät vanhojen velkojen jatkoksi.

    Häädön vuokranantaja sinulle toki lopulta saisi, mutta siihen menisi jopa kuukausia aikaa, ja kaikki vuokrat tuolta ajalta jäisivät maksamatta.

    Ei kukaan vuokranantaja ryhdy tuollaiseen uhkayritykseen, ei yksityinen ainakaan. Joten asunnonvälittäjä on tässä toiminut aivan oikein. Vaikka hän olisi sinua vuokralaiseksi ehdottanutkin, niin vuokranantaja olisi joka tapauksessa kieltäytynyt.

    Äänestä

"Asunnonvälittäjä olisi voinut olla välittämättä vanhoista merkinnöistä"

Ei, vaan asunnonvälittäjä olisi voinut olla välittämättä vanhoista merkinnöistä JOS siellä olisi näkynyt että kaikki ne vanhat merkinnät aiheuttaneet velat on sittemmin hoidettu pois. Se antaa käsityksen siitä, mikä on mahdollisen vuokralaisen taloudellinen tilanne tällä hetkellä, ja se on se asia mikä vuokranantajaa kiinnostaa.

Sinulle on tullut "uusia" merkintöjän siinä mielessä et ole kyennyt hoitamaan noita vanhoja velkoja pois. Siispä ne on uusittu säännöllisesti ja näyttävät siltä kuin olisivat syntyneet tänä vuonna, mikä oikeastaan onkin järkevää koska velathan ovat edelleen voimassa eivätkä ole kadonneet mihinkään. Taloudellinen tilanteesi on siis edelleen huono.

Henkilön jolla on luottohäiriömerkintä on vaikea saada vuokra-asuntoa ja oikeastaan ainoa poikkeus ovat juuri ne ihmiset joilla merkintä on,mutta jotka ovat hoitaneet asiansa kuntoon.

Äänestä
  • Taitaa tosiaankin olla niin, että uutta velkaa sinulla ei ilmeisesti ole (kun et ole sitä maksuhäiriömerkintöjen takia saanut), mutta ne vanhat ovat edelleen maksamatta. Se kiinnostaa kovasti vuoranantajaa ja siksi asunnonvälittäjääkin. Ota nyt lusikka kauniiseen käteen ja hoida vihdoin ne velkasi pois. Sitten voit jopa haaveilla vuokra-asunnosta.

    Äänestä

Lisätään tämä, että jos olet esimerkiksi jättänyt yksityiselle ihmiselle maksamatta laskuja, joista on velkomistuomio on hänellä mahdollisuus uusia tämä määräajoin ulosottoon.

Esimerkiksi jos eroat ja osituksessa entinen puolisosi on saamassa sinulta 500 euroa ja et maksa (ositus tehty käräjäoikeudessa ja päätös on sieltä), voi entinen puolisosi uusia tämän velan määräajoin ja sinä olet ulosotossa niin kauan kunnes maksat. Sama on vahingonkorvaukset, jotka ovat tulleet sinulle maksettavaksi oikeudessa.

Minä odotan, erään ihmisen osalta käräjäoikeuden tuomiota, että voin laittaa tämän ulosottoon loppuelämäksi (hän on tunnustanut petoksen poliisille ja suostuu kirjalliseen oikeudenkäyntiin, yleinen syyttäjä syyttää, joten kun paperit tulee on hän sen jälkeen ulosotossa minun osaltani). Ja tämä näkyy ulosotossa niin kauan kun olen saanut omani, joten hänelle toivotan onnea elämään. Eli hän selviää vain tästä sillä, että maksaa kyseisen summa korkojen kanssa takaisin.

Äänestä
  • "ulosottoon loppuelämäksi"

    Onko se niin vanha että kuolee ennen kuin 20 vuotta päätöksestä tulee täyteen? Tuon ajanhan se vaan on ulosotossa, ehkä pari vuotta vielä tuon ajan päälle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minäkö kirjoitti:

Minulla menivät luottotiedot useampi vuosi sitten silloisten maksamattomien laskujen vuoksi.
Nyt asunnonvälittäjä kuitenkin 'tietää', että velkani olisivat syntyneet tänä vuonna, koska luottotietorekisteri niin sanoo. Hän sanoo, että rekisteri ei valehtele eli minä valehtelen! Siellä merkit näyttävät siltä kuin velka olisi syntynyt tänä vuonna. Tämän vuoksi olen 'tuoreesti epäluotettava'.
Tosiasia kuitenkin on, että velat ovat vanhoja, jotka päivittyvät ja näyttävät siltä kuin olisivat uusia. Uutta velkaa kun ei vuosiin ole ollut edes mahdollista synnyttää tai vaikka olisikin, niin ei ole synnytetty.

Asunnonvälittäjä olisi voinut olla välittämättä vanhoista merkinnöistä, mutta tänä vuonne 'tehty' velka on anteeksiantamatonta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu