Mistä ihmeestaä vesi pääsee takajalkatilaan kun auto seisoo pihalla sateella niin se muovinen lattiamatto on siitä kynnyksen puolelta märkä, mutta se karvamatto siinä kynnyksessä on kuiva? 3C Passat 07.
Matto märkä
19
503
Vastaukset
- vw ominaisuus
olisiko ominaisuus?.....
- 2+9
ikkuna raollaan
- KT.
Roskia vedenpoisto reikien/reittien tukkeena. Vanhemmissa malleissa esim. akkukotelon pohjalla.
- E.T.
Jos vedenpoisto reittien tukkeena on roskia, tms, Niin valuuko volkkarissa tosiaan vedet TAKAJALKATILAAN, Kuten aloituksessa kysyttiin? Onpa erikoista!
- audzmään
kyllä eikä vain volkkarissa vaan myös premium audissakin... kiitos saksalainen insinööri kun suunnittelit auton niin että sadevedet kerätään akun alle kaukaloon johon tehdään pieni reikä joka menee helposti tukkoon.. tämä tietysti putsataan merkkihuollon yhteydessä mutta jos viet johonkin halpiskorjaamoon niin jää helposti putsaamatta.. menee vuodessa tukkoon jos ei ole putsattu ja sitten on lattiamärkä ja lompakko tyhjä..
- eiymmärrä
Voi h,,,,,tti, miten vesi pääsee muka tuolta konesalin puolelta takajalkatilaan ihan kuin olis katon kautta tullut?
- KT.
eiymmärrä kirjoitti:
Voi h,,,,,tti, miten vesi pääsee muka tuolta konesalin puolelta takajalkatilaan ihan kuin olis katon kautta tullut?
Sorry, niin se vai voi olla ja välillä on. Kyllä tästä on ollut paljon kirjoituksia. Tietysti muitakin mahdollisuuksia on, kun on kyse vedestä. Vesi virtaa milloin mihinkin. Välillä myös vääriin paikkoihin.
- eiymmärrä
KT. kirjoitti:
Sorry, niin se vai voi olla ja välillä on. Kyllä tästä on ollut paljon kirjoituksia. Tietysti muitakin mahdollisuuksia on, kun on kyse vedestä. Vesi virtaa milloin mihinkin. Välillä myös vääriin paikkoihin.
Mutta kun se vesilätäkkö on sen irtomaton eli sen vuovisen maton päällä eli miten se vesi voi päästä sen muovimaton päälle josa on reunuksetkin muutenkuin tippumalla? sen alla ja sivuilla oleva karvamatto on kuiva. Tuo "ikkuna raollaan" menis jotenkin jakeluun mutta kiinni sekin on ollut, ja lasi sisäpuolelta kuten ovikin kuiva.
- mahdollista...
Onkos autosi farmari, Jossa on takalasin pyyhin? Jos on, Ja olet käyttänyt Takalasin "Pissapoikaa", Niin konehuoneesta takalasille menevä letku saattaa olla puhki, Ja tiputtaa verhoilun läpi nestettä lattialle.
- eiymmärrä
Ei ole farmari, vaan sedan malli. Nyt täytyy seurata tarkemmin kun sataa tuota takaoven lasin etunmaista yläkulmaa, ei se kyllä näyttäsi mitenkään harvalta mutta se kulma on just sillä linjalla jos sieltä tippuu niin tippuu juuri siihen kohtaan maton reunalle, tulee tosiaan kyllä mieleen että jos se lasi on sittenkin ollut vaikka millin pari auki sieltä hahlostaan, vaikka ei se ylemmäskään silloin noussut kun napista kokeilin nostaa.
- tuttu vika
Takaovi keiro, eli vino.
Aja auto pesulinjalle ja katso mistä vesi tulee. - eiymmärrä
tuttu vika kirjoitti:
Takaovi keiro, eli vino.
Aja auto pesulinjalle ja katso mistä vesi tulee.Nojoo, hyvä vinkki, tai jos laitankin vaimon pöllyyttelemään painepesurilla ja menen sinne sisälle kattaleen, varmaan alkaa selvitä jos jostain on harva.
Kiitos vaan! - Vuotava passat
eiymmärrä kirjoitti:
Nojoo, hyvä vinkki, tai jos laitankin vaimon pöllyyttelemään painepesurilla ja menen sinne sisälle kattaleen, varmaan alkaa selvitä jos jostain on harva.
Kiitos vaan!Itsellä oli farkkupassatissa sama ongelma joka ei koskaan selvinnyt. Kannattaa irroitella ETUpuolelta lattiasta muovihilppeet ja katsoa onko se myös sieltä maton alta märkä.
matto itsessään on veden pitävä jonka seurauksena maton alla olevat kalliit sähkövermeet uivat iloisesti vesilammikossa. itseltä meni sivuturvatyynyn anturi sen takia paskaksi.. kallis keikka.
Itsellä vettä tuli tupaan jostain konehuoneesta ja sieltä jostain etujalkatilan maton alla vesi kulki takajalkatilan maton PÄÄLLE.
Kuivaaminen on erittäin vaikeaa koska matto on yhtenä palana koko autossa ja sen alla on pari senttiä äänieristettä jokaa imee vettä kuin pesusieni.
Matto saattaa päältä tuntua kuivalta vaikka sen alla onkin kaikki märkänä joten suosittelelen maton alle kurkkaamista.
jos vuotoa ei saa korjatuksi niin kannattaa auto pikapikaa laittaa vaihtoon ennenkuin kojetauluun syttyy kalliita valoja.
- eiymmärrä
Siis karvamaton alla keulasta kulkeva vesi päätyy takajalkatilaan ja siellä olevan irtomaton päälle lätäköksi, uskomatonta?
- kaikki mahdollista
Suoli24:llä kaikki on mahdollista vaikka olisi fysiikan lakien ja terveen järjen vastaistakin.
- RoopeD
Tarkista:
- takaoven vedenpoistoreiät
- ikkuna varmasti kiinni. Minulla yhdessä passatissa tuli vesi ikkunan raosta. Sitä ei saanyuut tarpeeksi kireälle.- eiymmärrä
Jeps, tuo kuulostaa jo järkevältä, täytyy tsekata nuo jutut vieläkin tarkemmin kunhan kelit tästä taas lauhtuu, mielestäni tuo lasi kyllä menee ihan kiinni asti jos ei sitten valu itsestään ajan kans senverran että alkaa vuotaan.
- eiymmärrä
Nojoo nyt ymmärrän tuon veden reitin mistä se tulee, eli kun auto seisoo kallellaan sateella niin oven sisään tippuva vesi ohjautuu oven sisäpuolella jonkun ohjarin väärälle puolelle eikä sinne mistä se pääsisi vesireikien kautta pois, ja se sitten valuukin verhoilun sauman kautta takajalkatilaan. Kun auto on suorassa niin tuota ongelmaa ei ole.
- das kansanauto
mulla oli oik.etujalka/takamatto märkä.merkkihuollossa tiedettiin vika.etuoven sisältä piti joku kisko tms.kiinnittää uudelleen oli päässyt irtoamaan.kuulemma vähän kinkkinen juttu,mutta auttoi.nyt kuivana jo muutaman vuoden.ans ollakaan nyt vas puolella sama juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2516922Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r534933Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004471Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94276Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393763Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1183665Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683626Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava243523SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713303Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739552448