Olisiko jollakin kytkentäkaavio tai muuten vain tietoa, mitä volkkarin säädettävän (5-6 asentoa) istuinlämmittimen tapauksessa on istuimen alla olevassa liittimessä ne johdot?
Johtoja on liittimessä peräti 6 kpl. Ainakin kahteen liittimen johdoista tulee jännitettä n. 9 V, kun lämmitin on päällä. Kun säätää säätimestä isommaksi, jännite laskee vähän.
Istuinlämmitin ei toimi, ilmeisesti vastus poikki istuimen sisältä. Ajattelin laittaa tarvikelämmittimen istuisuojan alle, mutta mihin liittimen navoista se kytkettäsiin, jotta säätö kojelaudasta toimisi?
Johtoja on liittimessä peräti 6 kpl. Ainakin kahteen liittimen johdoista tulee jännitettä n. 9 V, kun lämmitin on päällä. Kun säätää säätimestä isommaksi, jännite laskee vähän.
Istuinlämmitin ei toimi, ilmeisesti vastus poikki istuimen sisältä. Ajattelin laittaa tarvikelämmittimen istuisuojan alle, mutta mihin liittimen navoista se kytkettäsiin, jotta säätö kojelaudasta toimisi?
Vastaukset 2
Vanhimmat
on yleisesti käytössä termostaattiohjattu istuinlämmitys. Istuimessa on anturi, joka tunnustelee lämpötilaa. Kojelaudassa olevalla kiertyvällä pyörällä (johon kylläkin on merkitty numeroita) voidaan valita mikä hyvänsä lämpötila-asettelu, alueella joka lienee n. 15...40 Celsiusta, en ole itse mitannut, perustuu kirjaimellisesti "takapuolituntumaan", ja minimiasennossa estää lämmittimen toiminnan lämpötilasta riippumatta. Kojelaudassa on lisäksi rele (jonka naksahduksen voi kuulla pyörittelemällä säätöpyörää) joka ohjaa sitten sen auton sähköjärjestelmän 12 V sinne istuimen ja selkänojan lämmityselementteihin.
Ohmimittarilla voit mitata löytyykö selkänojasta ja istuimesta tulevien johtojen välillä luokkaa muutama ohmi oleva resistanssi (on lämmityselementin vastus), kokeile eri johtojen välillä, selkänojasta pitäisi tulla vain 2 johdinta, koska termostaatin anturi on tietääkseni istuimessa. Jos löydät sekä istuimesta että selkänojasta nuo vastusarvot, ovat varsinaiset lämmityselementit ehjät ja vika on tulevassa johdotuksessa, anturissa, tai kojelaudassa olevassa säätimessä. Säätimen korjaaminen voikin olla vaikeampi / kalliimpi juttu (ainakin erään autolehden kaikkitietävän "neuvojan" mukaan).
Vastuslangat lienevät poikki, koska ohmimittarilla kaikkien kuuden johdon ristiinmittaus ei missään antanut mitään äärettömästä vastusarvosta poikkeavaa.
Siksi ajatukseni olikin laittaa (tarvike)vastusmatto istuinsuojan alle ja liittää se tuleviin johtoihin. Ihmettelin vain sitä, kun kahteen napaa jännite tuli, mutta oli vain n. 9V.
Pitänee käydä VW-liikkeessä kyselemässä johtoja, joihin sen voisi kytkeä.
TOINEN vaihtoehto on purkaa istuinverhoilua, jotta voisi katsoa voisiko katkennee vastulangan korjata. MITEN VERHOILU PURETAAN? Kyseessä VW Transporter vm 92-93