Kotikone ACER vuodelta 2007. Käynnistys reistailee! Käynnistys etenee työpöydälle asti jopa menoon toisena käyttäjänä omalle työpöydälle. Sitten kone sammuu! Tätä tapahtuu aika usein! Uudelleen käynnistyksen jälkeen tulee valikko jossa käynnistyksen korjaus sekä normaali käynnistys. Jos valitsee normaali käynnistyksen useimmiten käynnistys onnistuu! Käynnistyksen korjaus ei korjaa mitään. Mikä vikana! Koneessa 4Gt muistia. Suoritin 2x core 2,1 GHz. Käyttis Windows 7 Home Premium. Kone on myös puhdistettu pölyistä.
Koneen sammuminen
Käynnistys
681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sammuuko kone jos menet vikasietotilaan? Sinne pääsee painamalla F8 painiketta heti bios ikkunan jälkeen.
Sammuu myös vikasietotilassa.
Kokeilin käynnistää Ubuntu 12.04 asennuslevyllä. Sammuu!
ota koppa auki ja katso että tuulettimet pyörii varsinkin näytönohjain jos erillinen, on voinut leikata kiinni ja tilttaa lämpöongelmaan,samalla kannattaa katsoa suorittimen ympärillä olevia kondensaattoreita onko päissä havaittavissa pullistumia/vuotoja.tuleeko/vilahtaako sininenruutu kun sammuu?
Silloin vika voi olla joko Windowsissa tai jossakin koneen komponentissä kuten Powerissa.
Tätä voisi testata esimerkiksi Ubuntu live cd avulla. Sitä ei tarvitse siis asentaa vaan se toimii suoraan CD/DVD tai usb medialta. Jos kone sammuu siltikin niin vika on komponentissa.
Ehditkö ennen sammumista katsoa koneesta esim. prosessorin lämpötiloja ? Itselläni oli samantyylinen vika, kun prossun tuulettimen kiinnitys in oli löystynyt, ja aiheutti koneen sammumisen. Coolerin ja prossun välissä ei saa olla milliäkään rakoa, muuten se kuumenee välittömästi.
Omassa koneessakin vika ei tullut heti, vaan kun lämpötilat nousi johonkin yli 70 asteeseen. niin sen jälkeen sammui heti..