Läppärin(hpxp) tuuletin "huutaa" koko ajan tai ylip hurista,voiko google drive joka synkronoi pitää sen hurisemassa(2h synkronointi tuli juuri valmiiksi mutta hurina jatkuu)?Mielestäni kone on pohjasta aika lämminkin ja pidänkin sitä irti pöydästä ja tuuletin aukko "vapaana" pöydän reunan yli jäähdytyksen varmistamiseksi.Tämä hurisee vaan vaikka sammutan selaimen enkä tee tällä mitään.Hurina vaikuttais sellaselta puolitehoiselta eli ei kuitenkaan täysillä kierroksilta.
Kuuluuko
dv6000
363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuulettimen kova hurina voi johtua
- Pölystä
- Ohjelmista. ( Jos monta prosessia päällä yhtäaikaa)
dv sarjojen ongelma, pika korjaus on puhaltaa paineilmalla cpu kanava puhtaaksi jos paljon pölyä,vaatii koneen purkamisen jos haluaa laittaa jäähdytyksen kuntoon koska lämmönsiirto heatpipe putkeen on näytönohjain/cpu liitoksista kuivunut/kovettunut muutenkin surkeasti tehty itse olen tehnyt moniin dv sarjojen koneisiin kuparista lämmön siirron alkuperäisen "tyynyn" sijaan mikä on lämmön syypää ja cpu liitos tarvi vaan kunnon putsauksen ja hopeatahnan niin ei kone enään kuumene/huuda.kuva alkuperäis viritys ja korvattu hiotulla kolikolla
http://www.lataakuva.fi/di/7LX7/screenshot.png
ja tuolta näyttää paikallaan ongelma kohdasta
http://www.lataakuva.fi/di/KZKI/screenshot.png
Ok,kiitos molemmille,ja on ihan jopa mielenkiintoista tietää tarkempikin diagnoosi tähän tuuletin juttuun.Aivan uutta asiaa.