NT4 -käyttis, pitäs C-osio formatoida kokonaan. Mistä saisin F-diskin tai vastaavan ohjelman? Onko jotain hyviä formatointityökaluja saatavissa netistä?
Milla formatoida kovalevy?
Jussi
5298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
NT4:ssa on mukana levynhallinta työkalut. Englanninkielisessä versiossa muistaakseni Administrator tools otsikon alla eli sieltä käsin voi formatoida osioita paitsi sitä osiota jossa käyttöjärjestelmä on.
Fdisk löytyy mm 98:n käynnistyslevykkeeltä eli jos kaverilla on 98 koneessa niin pyydä tekemään "käynnistyslevyke" ja sitten käynnistät koneesi siltä. Fdsk ei sitten ymmärrä NTFS-osioista mitään.
tiedostojärjestelmä on fat eikä ntfs, onnistuu se formatointi tuolla jo mainitulla 98:n käynnistyslevykkeellä, jonka saat täältä
http://www.bootdisk.com
Mutta HUOMAA, jos c-asema on ntfs ja kovalevyllä on esim. d-asema fat32 ja formatoit c-aseman tuolta 98:n levykkeeltä, niin c-asemalle ei tapahdu mitään vaan d-asema formatoituu, koska 98:n format ei tunne ntfs:ää.
kyllä se mitään ymmärtää, sallii poistaa NTFS-osion, eipä sitten muuta... Win98 levykkeellä käynnistettäessä(NTFS-osio), kone herjaa, ettei kiintolevyä ole asennettu tai levyllä saattaa olla jopa viiruksia, siitä viis... apuohjelmat latautuvat näennäiseen C:-asemaan, jotta pääset poistamaan sen NTFS:n: "poista ei-dos-osio", sen jälkeen luo "dos-osio" ja salli tehdä se aktiiviseksi(K)... käynnistä kone uudestaan Win98-levykkeelllä, jolloin C:-asema löytyy ja apuohjelmat latautuvat näennäiseen muuhun asemaan, riippuen kuinka monta muuta tunnistettavaa osiota on... nyt pääset formatoimaan C:-aseman!!
kyse on siis Win98-levykkeeltä löytyvä apuohjelma Fdisk... käynnistä Win98-levykkeellä ilman Cd-rom tukea ja kirjoita A:-asemassa fdisk... nyt tapahtuu se, mitä edellä kerroin... sorry tällainen "paapominen", enhän voi tietää, miten paljon asioista tiedät, ajattelin vaan, kun on kyse "apua aloittelijoille"...
fdiskillä. Mutta jos aikoo vain format-käskyllä tyhjentää c-aseman, niin oho, minne hävis kaikki d-asemalta. Siis tällainen tilannehan voi helposti syntyä kun koneessa on ollut 98 ja asentaa sitten XP:n, 2k:n tai NT:n muuttaen tiedostojärjestelmän ntfs:ksi ja asennus menee jotenkin pieleen ja halutaan formatoida c.