Minulle tyrkytettiin että menisin Inariin opiskelemaan ja ammattiopistot tyrkytti miesaloja ja itse en miesaloista tiedä yhtään mitään mm. maanmittaus, maaurakoitsija, rakennusmies, urakoitsija. Jne. Onko ' miesalat ' kovin välttämättömiä, missä aloissa olisi niin naispuolisia kuin miespuolisia. ' miesaloissa ' joudun heti silmätikuksi, syrjäytyneeksi ja kiusatuksi kun olen vähän erilaisempi kuin muut. Poika15v
Koulutusmessut
1
94
Vastaukset
- sukup. alat
Enää ei ole perinteistä jaottelua naisten ja miesten aloihin kuten 100 vuotta sitten, jolloin naisen paikka oli hellan ja nyrkin välissä, ei palkkatyössä.
http://www.lappi.fi/opiskelu/oppilaitokset/saamelaisalueen_koulutuskeskus
Ainakin Saamelaisalueen koulutuskeskuksen alat sopivat molemmille sukupuolille. Rakennusala ja teollisuus ovat perinteisiä miesten aloja, jos konservatiivien kanssa joutuu tekemisiin. Esim. porotaloudessa ja maataloudessa on enemmän nais- kuin miesopiskelijoita, samoin eräoppaina ja hotra-alalla. Naisinsinöörien määrä kasvaa jatkuvasti, vaikka -80-luvulla se oli vain miesten ala.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 772981
- 751261
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1611143Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401020Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103951Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.309925- 43809
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78805Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en122803- 91773