Palstalla on käyty vilkasta keskustelua siitä, voiko D-vitamiinia saada liikaa, onko mitään väliä, osaako suositella toiselle järkevää D-vitamiiniannosta vai tuleeko lipsautettua tuhatkertainen annosteluvirhe ja onko ihan ok selitellä, että kyllä minä tiesin mutta läpällä suosittelin vaarallista annosta.
Nyt näyttäisi huuhaapuoleltakin tulevan sellaista infoa, että annostuksella on väliä. Amerikkalainen puoskari Gary Null myi omaa nimeään kantavaa D-vitamiinilisäravinnetuotetta, jonka annostuksessa tuli hiukan virhettä, hän oli lähellä kuolla itse ja usea ihminen sai munuaisvaurioita. Null on haastanut vitamiinivalmistajan oikeuteen ja vaatii kymmenen miljoonaa korvauksia.
Suomalaisessa huuhaameiningissä Null ei ole kovin tunnettu, mutta palstaa terrorisoiva hörhö tietenkin arvostaa häntä hänen ansiokkaasta panoksestaan - mm. siitä, että hän on ilmoittanut, että HIV ei aiheuta AIDSia ja HIV-positiivisten kannattaa ostaa Nullin lisäravinteita.
Nyt näyttäisi huuhaapuoleltakin tulevan sellaista infoa, että annostuksella on väliä. Amerikkalainen puoskari Gary Null myi omaa nimeään kantavaa D-vitamiinilisäravinnetuotetta, jonka annostuksessa tuli hiukan virhettä, hän oli lähellä kuolla itse ja usea ihminen sai munuaisvaurioita. Null on haastanut vitamiinivalmistajan oikeuteen ja vaatii kymmenen miljoonaa korvauksia.
Suomalaisessa huuhaameiningissä Null ei ole kovin tunnettu, mutta palstaa terrorisoiva hörhö tietenkin arvostaa häntä hänen ansiokkaasta panoksestaan - mm. siitä, että hän on ilmoittanut, että HIV ei aiheuta AIDSia ja HIV-positiivisten kannattaa ostaa Nullin lisäravinteita.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Täyttä soopss, kuten sinulla aina nuo kirjoitukset!
Missä linkit???
Missä todisteet???
Vain sinun satujasi!
Tässäpä linkki, jossa vedättäjä Gary Null kertoo haastaneensa alihankkijansa oikeuteen, kun meinasi kuolla syötyään itse omaa tuotettaan "Gary Nullin Äärimmäinen Voima Ateria". Deetä tuli vähän liikaa.
http://nypost.com/2010/04/28/putting-the-die-in-diet/
Gay Nullin AIDS-höpinät onkin palstalle postattu youtubevideon muodossa useampia kertoja viimeisen vuorokauden aikana.
Todisteet tuli. Mites nyt suu pannaan?
Ai jai. Nyt on kyllä vakavan sisäisen konfliktin paikka. Jos olisi itse julkisesti puolustanut tällaista kaveria ja toisaalta väittänyt hänen esittämää juttua mahdottomaksi, niin voisi olla, että olisi pakko reagoida kasvamalla ihmisenä - tai sitten vetäistä pakasta Caps Lock ja itkupotkuraivari.
Toyota ja Cardasil
http://www.magneettimedia.com/onko-merckin-hpv-rokote-gardasil-yhta-paha-kuin-vioxx/
Magneettimedia hankkii rokotusinfonsa kaverilta, joka
a) valehtelee oelvansa tohtori, vaikka ei ole
b) oli oman ilmoituksensa mukaan vähällä tappaa itsensä myymillään omaa nimeään kantavilla D-vitamiinivalmisteilla, vaikka yliannostuksen ei pitänyt olla mahdollista
c) uskottelee ihmisille, että HIV ei ole ollenkaan vaarallinen eikä aiheuta AIDSia, mutta jos olo on huono, niin kannattaa ostaa kaverin nimeä kantavaa vitamiinivalmistetta.
Meni se huuhaa-palkinto ainakin Magneettimedian kohdalla ihan oikeaan osoitteeseen.
Oikea osoite? Onko tuosta kertominen ollut ihan huuhaata ja huuhaapalkinnon arvoista?
> Toyota joutui nopeasti amerikkalaisten kuluttajien hampaisiin viallisten kaasupolkimien ja jarrujen sekä vaaroja aiheuttavien lattiamattojen vuoksi. Aiheeseen tarttui hanakasti myös media. 4 vuoden aikana vuodesta 2006 alkaen amerikkalainen liikenneturvallisuusvirasto tilastoi 5 kuolemantapausta, 17 loukkaantunutta ja 13 kolaria, joiden lisäksi vuosien 2000 ja 2005 välillä yhteensä 29 kuolemantapausta. Toyotasta tehtiin median ja viranomaisten toimesta itse paholainen ja sitä syytettiin tietoisesta ihmisten turvallisuuden vaarantamisesta vain saadakseen myyntivarastot tyhjiksi. Kongressissa järjestettiin kuulustelu ja Toyota kutsui oma-aloitteisesti tarkastukseen 8 miljoonaa autoa Yhdysvalloissa...
Jos seassa on joskus harvoin jotain asiantynkää, ei se tee huuhaa-palkintoa turhaksi. Menehän Skepsiksen sivusteolle ja ktaso perusteet. Nappiin menivät.
" sivusteolle ja ktaso "
Nappiin meni sinullakin!
Skeptikot eivät siis osaa edes suomea, vaikka asuvat Suomessa.
Suomen kielen nobel sinulle!
> Skepsis ry:n mielestä yleisön on voitava odottaa ilmaisjakelulehdiltäkin vastuuntuntoa sisällön suhteen, erityisesti silloin, kun liikutaan niinkin tärkeän aihepiirin kuin terveyden parissa....
Tuossa alla ote huuhaapalkitun Magneettimedian artikkelista. Siinähän kannetaan suurta huolta, ja esitetään vastuunkantoa potilaista, jotka ovat kohdanneet ongelmia terveytensä hoidossa.
Koska skepo on esittänyt vastaavaa huolestumista potilaista, jotka ovat kohdanneet ongelmia terveytensä hoidossa?
Kukahan sen huuhaapalkinnon oikein ansaitsisikaan?
> Valitettavasti rokotteiden aiheuttamia haittavaikutuksia ei raportoida ja tutkita yhtä tehokkaasti kuin autojen aiheuttamia kuolemantapauksia ja loukkaantumisia. Useat Gardasilin uhreista ovat joutuneet pyytämään apua jotain muuta kautta, kun lääkärit eivät ole suostuneet ilmoittamaan rokotteen aiheuttamia haittavaikutuksia. Monet potilaista ja heidän perheistään eivät edes tiedä tällaisen järjestelmän olevan olemassa. CDC:n oman tunnustuksen mukaan vain 10 % todellisista kaikkien rokotusten haittavaikutuksista raportoidaan VAERS:in järjestelmään. Riippumattomien asiantuntijoiden analyysien ja tutkimusten mukaan tämäkin luku on liioiteltu ja todellisuudessa järjestelmään saattaa päätyä vain 1 % kaikista tapauksista. On siis varsin perusteltua olettaa, että VAERS:iin ilmoitettujen tapausten lisäksi Gardasil on saattanut aiheuttaa satoja tuhansia, jopa puolitoista miljoonaa haitallista sivuvaikutusta amerikkalaisissa tytöissä ja nuorissa naisissa....
Oletko kuullut GMO:sta? Tässä aiheesta:
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&u=http://www.naturalnews.com/038208_gary_null_dr_oz_monsanto.html&prev=/search?q=gary null tohtori&client=firefox-a&hs=8nS&rls=org.mozilla:fi:official
Todellakin nappiinhan se meni! Eihän tuollaista tekstiä voi kirjoittaa. Kyllä siitä täytyy jollain tapaa palkita. Vaikka huuhaa-palkinnolla!
Jos jollekin on jotenkin epäselvää, niin kaikki rasvaliukoiset vitamiinit ovat sellaisia, joita periaatteessa voi saada liikaa. Kyse on vain siitä onko 20 mikrogrammaa liikaa vai 200 mikrogrammaa.
Tämä on erittäin helppo varmistaa mittauttamalla veren seerumin d-vitamiinin taso. Tason tulisi olla lähellä 100 nmol/l. Tähän päästäkseen ihmisen tulisi syödä D-vitamiinia Suomen syys - huhtikuussa keskimäärin 50-100 mikroa per päivä. Ja oleskella loppuajan joka päivä ulkona auringossa paljaalla iholla parikymmentä minuuttia keskipäivällä.
Ei kovin vaikeaa.
Itä-Suomen yliopistohan väitti, että Suomessa myytävissä valmisteissa olisi ollut paljon vähemmän vitamiinia kuin ilmoitettu, mutta sehän osoittautuikin sitten vain yliopiston taitamattomuudeksi tutkia. Eli pillereissä ja kapseleissa oli lähes se, mitä ilmoitettiin. Mikogrammoissa jokainen ymmärtää olevan vaikeuksia täsmällisyyteen, kyse on niin pienestä annoksesta.
Kaikki tuo sai alkunsa siitä, kun yliopiston tutkimuksissa joidenkin koehenkilöiden veren seerumin arvo ei noussut, vaikka he söivät isoja annoksia D-vitamiinia. Se sai yliopiston tutkijat arvelemaan, että pillereissä oli vikaa. Ja vikaa löytyi, tosin se olikin heidän päässään. Tämä todistaa, että suomalaisilla ei kaikilla välttämättä helposti seerumin arvo nouse, mutta toisaalta toisilla nousee helposti. Vaste on hyvin erilainen eri ihmisillä. Pyydä siis terveyskeskuksesta lähete mittaukseen!
D-vitamiinia voi saada liikaa, mutta EI Schwabin ilmoitttamilla annoksilla. (Joissa hän ei edes mittauttanut seerumin tasoa! Joten hän ei voi todellisuudessa TIETÄÄ, hän vain arvelee.)
>Kyse on vain siitä onko 20 mikrogrammaa liikaa vai 200 mikrogrammaa.
Nyt vaikuttaa siltä, että vitamiinilobbauksessa alkaa tulla sen verran järki käteen, että ylisuuria annoksia ei enää hopoteta niin innokkaasti täysin turvallisina.
Mielenkiintoisesti keskustelija on siirtynyt käyttämään olkiukkostrategiaa, jossa oman tarinan erinomaisuuden tueksi onkin keksittävä ja suorastaan valehdeltava joku viranomaisnäkemys, jota sitten voisi kritisoida.
Pohjoismaisissa suosituksissa turvallisen saannin ylärajana päivittäisessä jatkuvassa käytössä ei tietenkään pidetä lobbaajan fuskaamaan 20 mikrogrammaa vaan sataa mikrogrammaa.
Koska valehtelit näinkin selvässä asiassa, joka olisi ollut helposti tarkistettavissa, ei sinun esittämiisi höpsöilyihin ole mitään syytä suhtautua vakavasti. Jos haluat palauttaa uskottavuutesi, niin sinun on syytä esittää jatkossa väitteittesi tueksi jotain ihan kunnollista näyttöä.
Kertooko skepo tuossa uskottavuutensa menetyksestä? Onhan se sekoillut olkiukkojensa kanssa jatkuvasti. Tuskin niitä muille riittääkään!
Mistä moinen johtuu? Ettei vain olisi niiden ylenkatsomiensa vitamiinien puutteella osuutensa sekoiluun?
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&lang=fi&id=1054
>Kertooko skepo tuossa uskottavuutensa menetyksestä?
Ja hörhön defenssipakista löytyi taas se päällimmäinen työkalu. Kun joku huomauttaa sinun olkiukkostrategiastasi ja kertaluokkavirheestäsi, teeskentele äkkiä jopa tyhmempää kuin olet, mölise jotain asiatonta ja yritä kiinnittää huomio johonkin muuhun.
Eli hitaasti:
1) Missään ei ole esitetty, että D-vitamiinin turvallisen saannin yläraja olisi 20 mikrogrammaa vuorokaudessa.
2) Keksit sen itse ja kritisoit sitten oman mielikuvituksesi tuotetta.
3) Jäit kiinni ja aloit esittää syyntakeetonta, huusit Tolosta avuksi ja sekoitit vielä vitamiinit B ja D.
Ja skepo se täällä taistelee olkiukkojensa kanssa!
Eli hitachi:
1) Turvallinen yläraja on100mg/vrk.
2) Netistä löytyi kuuklettamalla.
3) Kuka on tolonen? Syön D:tä ja B:tä, mutta en koskaan sekoita niitä keskenään, vaan toisen otan aamulla ja toisen illalla.
Skepo toistelee ja vannoo Skepsiksen ja tieteellisyyden nimiin. Mutta "puppugeneraattorihan" sieltä näyttäisi löytyvän, kun hiukan tarkemmin ruvetaan esityksiä tarkastelemaan!
>Mutta "puppugeneraattorihan" sieltä näyttäisi löytyvän
Kyllä ne jutut löytyivät ihan Magneettimediasta.
skeposen puppugeneraattori toimii 24/7 ja suoltaa palstalle täyttä puppua
Skepo väittää juttunsa löytyvän Magneettimediasta! Jo on aikohihin eletty!
Olisit esittänyt vaikkapa Kevätpörriäistä, niin esityksesi uskottavuus olisi ollut huomattavasti suurempi!
>Skepo väittää juttunsa löytyvän Magneettimediasta!
http://www.magneettimedia.com/tri-buchwaldin-todistajanlausunto-quebecin-laaketieteen-komitealle/
Onhan se Kevätpörriäinen toki monella tapaa Magneettimediaa luotettavampi, mutta kun se ei käsittele nyt esillä olevaa aihetta.
Kevätpörriäinen on monella tapaa Magneettimediaa luotettavampi.
Kuinka sen luotettaviuus on tutkittu ja todettu? Onko tutkittu sokkona, kaksoissokkona, valoisana, puolivaloisana, nousevan vai laskevan kuun aikana. Onko tuulen suunnat otettu huomioon, puhumattakaan lukijamääristä?
Kyllä sinne skepon kirjoitukset sopisivat aiheiden mukaan ihan hyvin, mutta nuoremmat lukijat voisivat järkyttyä, ja saada traumoja näkemästään ja lukemastaan! Opettajienkin työtaakka kasvaisi huomattavasti, kun joutuisivat selittelemään oppilaiden hämmentyneitä kysymyksiä, kun esitykset ovat juuri päinvastaisia kuin kotona, ja vasta opettajakin on opettanut!
Magneettimediasta se juttu näkyi olleen. Voit yrittää katosa muualle ja vakuutella itsellesi, että ei siellä noin pöhköä kamaa sentään ole. Tai sitten käännät takkisi ja alatkin puolustelemaan älyttömiä väitteitä.
Sokkona on tutkittu.
Laitoin kolme kertaa silmät kiinni sormeni sekä Magneettimedian, että Kevätpörriäisen artikkeliin ja luettuani hetken, huomasin joka kerta Magneettimegian olevan hömppää. Kevätpörriäinen taas oli kaikissa kohdissa kiva.
Siis otsikkohan oli Skepon jutut!
Huomasitko lainkaan, että kyse ei ollut pelkästään tuosta mitä tuossa tyrkytät!
"katosa"
Onnittelut. Taas löytyi jotain, johon sinäkin osasit puuttua. Jokainen kykynsä mukaan.
Suomenkielen maisterina katsoin asialliseksi puuttua.
Voin antaa sinulle suomenkielen tunteja, kun et näköjään osaa suomea ja olet ilmeisesti maahanmuuttaja, niin sopeudut paremmin yhteisöön, kun osaat virheetöntä suomea.
Kun seuraavan kerran yrität kehitellä itsellesi mielikuvitusroolia, käytä vähän vaivaa. Suomenkielen maistereita ei ole. Jos olisi, sellaiset osaisivat kirjoittaa järkeviä virkkeitä.
>Siis otsikkohan oli Skepon jutut!
Ketjun otsikko on Gary Null.
Skepon jutut on sinun nimimerkkisi.
Toivottavasti tämä auttoi.
Olen syntyperäinen Suomen kansalainen. Näppisvirheet johtuvat niskavamman aiheuttamasta sormien hienomotoriikan heikkenemisestä. Voisin toki oikolukea tekstini, mutta tiedän täysipäisten saavan siitä selvää kirjoitusvirheistä huolimatta.
Mitä taas tulee kaltaisiisi pöntövaurioisiin, niin tehän ette asiasisältöä ymmärrä kuitenkaan. Hyvä kun osaatte näppisvirheisiin puuttua. Mutta kuten totesin; jokainen kykyjensä mukaan.
Siis myönnät, että niskavamman vuoksi yhteydet yläkertaan ovat lähes poikki!
No, sen kyllä huomaa kirjoituksistasi palstalla, jotka ovat täyttä roskaa ja palstan aihepiirin ulkopuolella aina.
Kuten havaitaan, niin se skepon "yläkerta" taitaa toimia hieman vajaalla, kun kirjotetun, luetun ymmärtäminen tuottaa jatkuvasti vaikeuksia.
Saahan sitten tehdä niitä ihan omia havaintojaan ja huomautuksiaan!
Ketjulla on otsikko, mutta yllätys, yllätys kommentilla voi olla ihan oma otsikko, joka viittaa kommenttiin!
Tämä on kyllä vaikeaa, joskus aivan liiankin vaikeaa!
>Tämä on kyllä vaikeaa
Voi voi sentään. Mietipä nyt hieman: Menit kirjoittamaan sanat "Skepon jutut" kohtaan Nimimerkki. Jos haluat käyttää nimimerkkinäsi tuollaista, niin se on ihan oma asiasi. Nimimerkin vaihtaminen sanoiksi "Kommentin otsikko" ei edelleenkään muuta sitä kommentin otsikoksi. Olet vain vaihtanut nimimerkkiä.
Huonosti menee sulla skeponen, vaikka heittäydyt sairaaksi, niin kukaan ei anna säälipisteitä, koska olet kaikille palstalaisille niin paljon vinoillut ja hattuillut, että kaikki ovat totaalisesti sinuun kyllästyneet ja eikä aiheetta.
Etkös ole se sama hemppa, joka yritti aikaisemmin kerätä säälipisteitä ilmoittaen osairastavansa ADHD:tä, eikä silloinkaan kukaan sinua säälinyt em.syystä.
Ei kai me sille mitään voida, että olet sairas ja sulla on ADHD ja hermovaurioita aivoissa, mutta siitä huolimatta eivät sairaat käyttäydy niin sikamaisesti kuin sinä teet jatkuvasti.
kyllä momet kehitysvammaiset käyttäytyvät todella hienosti sinuun verrattuna. Pidän myös sinua vaikeasti kehitysvammaisena.
Ymmärrän sairautesi, mutta aivan hitonmoinen riesa olet palstalle sairaiden juttujesi kanssa, mutta kai se sitten on sinulle terapiaa, kun saat palstalla riehua ja mäikätä päivät pitkät.
En ole sama hemppa, enkä myöskään kerää säälipisteitä. Pieni heikennys hienomotoriikassa ei mitenkään haittaa käytännön elämässä, jos ei tietokoneen näppäilyä lasketa.
Niskavamman takia yhteys yläkertaan poikki? Mitä ihmettä se ajatteluun vaikuttaa? Ei mitään ainakaan jos ei ajattele persee..llään kuten sinä.
Pelkkää katkeraa itkupotkuraivaria ja kun lääkkeet jää ottamatta, alkaa isoilla kirjaimilla mölyäminen.
" kaikki ovat totaalisesti sinuun kyllästyneet ja eikä aiheetta."
Sinuun kaikki ovat totaalisesti kyllästyneitä, kun et kykene minkäänlaiseen keskusteluun, vaan pelkkään imbesilliin mölinään.
Jotenkin edellisen avautumisen jälkeen muutama lyöntivirhe tekstissä ei vaikuta kovinkaan suurelta ongelmalta.
En ole!
Onhan se aivan selvää, ettei skepo voi noin monimutkaisia ilmaisuja ymmärtää! Tarviihan se jonkun joka kertoo, mitä mikin kirjoitus pitää sisällään, ja mitä se sitten tarkoittaa!
Oletko se sama hemmo, joka tuolla aikaisemmin kertoo "yhteyksien" olevan heikoissa kantimissa?
Esityksistä päätellen ongelmia näyttäisi todellakin olevan.
Ei ollut sama. Ja kun niskassa olevat yhteydet vaikuttavat ajatteluun vain niillä, jotka ajattelevat pers..eellään, ei ne skepolla vaikuta. Sinulla toki vaikuttaisi.
Ja näköjään toine hölömö vastailee!!!
Ei niin, koska se ongelma on sinun aivotoiminnassasi. Aivosi tuottavat palstalle vain pelkkää mölinää!
Joko skepoa rupesi taas "painostamaan" nuo plussat, joita tälläkin palstalla oli runsaasti? Täytyihän ne saada pois, kun itselle ei ollut tullut kuin piiiiiiiiiiitkiä miinuksia!
Mitkä plussat?
Etkö havainnut, kun vielä äskettäin sivulla oli peukkuplussia huomattavat määrät. Nähtävästi väärissä kohdin. Skepolle oli siunaantunut vain miinuksia. Jokohan kateus vei taas voiton, ja plussat täytyi saada pois näkyvistä? Ja tietenkin miiiiiinuksetkin!
Siis mistä peukkuplussista oikein on kyse? Onkohan sulla nyt menossa joku ihan oma juttu, joka ei liity palsta aiheeseen mitenkään?
Taasko skepon retale poisti kaikki plussat?
Osaakohan kukaan kertoa, mikä tämä plussajuttu oikein on. Hörhö näkee välillä palstalla jotain, mikä sitten aina varastetaan tai katoaa?
Uskooko joku opikeasti, että plussilla ja miinuksilla olisi jotain tekemistä juttujen asiasisällön kanssa? Koko peukuttaminen on murkkuikäisten hommaa.
Ei ole konsti eikä mikään laittaa itselleen vaikka 20 peukkua. En viitsi kertoa miten. Sellaista joutkut kakarat harrastavat.
Näkyyhän niillä olevan kovinkin tekemistä, kun jatkuvasti toistuu tuo aivan sama käytäntö!
> Ei ole konsti eikä mikään laittaa itselleen vaikka 20 peukkua. En viitsi kertoa miten. Sellaista joutkut kakarat harrastavat.
- No. Eihän sellaista viitsi harrastaa muut kuin skepot ja kakarat, kuten tiedätkin.
Eikö sinulla ole vielä plussa-korttia. Mene heti k-kauppaan ja vaadi plussa-korttia, niin kiltti k-kauppias antaasinulle sen haluamasi plussa-kortin.
Se on nähtävästi sitä skepon niin tieteellistä!
Kerroppa, osaat varmaan hyvin kuvaillakin, kerrankin ihan rehellisesti, tuottaako se suuriakin, jopa orgastisiakin elämyksiä, kun rupeaa poistelemaan toisten plussia ja omia miinuksiaan, ansioistaan palstalla? Kokemuksiahan sinulle on aiheesta kertynyt jo kosolti!
Kun aihe näyttää sinua suuresti kiinnostavan jatkuvasti, niin kerro niistä hurmion hetkistäsi meille muillekin, että osaamme arvostaa näitä sinun hekumahetkiäsi!
Mä arvaan, mikä tämä juttu on. Luultavasti ei ole mikään hörhön henkilökohtainen harha, vaikka siltä kuulostaakiin. Jos postaa suomikakkosneloselle jutun ja sen jälkeen heti klikkaa otsikkorivillä olevaa peukalon kuvaa, saa omaan viestiinsä plus-merkin.En tiedä mitä virkaa tällä on, mutta hörhö näkyy kokevan tärkeäksi tällaisen. Ilmeisesti ne plusmerkit sitten katoavat johonkin ja tämä harmittaa hörhöä.
Koko jutun pointti liittyy ilmeisesti jotenkin postaajan oman psyykeen rakenteeseen mutta palstan aiheen kanssa sillä ei ole tekemistä. Hörhön kannattaisi kysellä jostain käyttäjätuesta, mihin hänen plusmerkkinsä katoaa.
Tämäkin osoittaa, että ihan täytyy olla todella suuri yliannos D-vitamiinia, jotta siitä on haittaa.
" The health nut went to see his doctor, and tests showed he had elevated levels of Vitamin D in his system. He later discovered that the Ultimate Power Meal had 1,000 times the amount of Vitamin D than the label claimed.
That meant that instead of ingesting 2,000 IU of Vitamin D daily, he was ingesting 2 million IU, the suit says. Most doctors recommend 1,000 IU a day. "
Suomessahan Itä-Suomen yliopisto tutki onko D-vitamiinipillereissä se määrä, mitä ne lupaavat ja päätyi siihen, että ei ole! Sitten tarkistettiin yliopiston tutkimuksen taso ja huomattiin, että perhana vieköön, eihän ne osaa edes mitata D-vitamiinintasoa!
Eli lopputuloksena oli, että kaikissa vitamiinipillereissä oli suunnilleen se määrä, mitä pitikin. Hyvä, että joku joskus tutkii, sillä tilaaja ei voi aina olla aivan varma tehtaan kyvystä tehdä laadukasta tuotetta, vaikka siihen pyrkisikin. Luotettava on luotettava, parhaat koko ajan tarkkailevat omia tuotteitaan ja tutkituttavat ne ulkopuolisella labralla. Mutta ei Itä-Suomen yliopistolla.
Tolonen on kirjoittanut D-vitamiinista ja sen myrkyllisyydestä:
"Illinoisin yliopiston lääkäri C.I. Reed ja hänen kollegansa tohtori Drayer määräsivät 1930-luvulla 700 nivelpotilaalleen D2-vitamiinia keskimäärin 300 000 – 500 000 IU eli 7500 –12 500 µg päivässä. Suurimman päiväannokset olivat jopa 3 miljoonaa yksikköä eli 75 000 µg päivässä, jolloin 65 potilasta sai myrkytysoireita."
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247
Se, miten tämä liittyy D-vitamiinin ja sen suositeltuun määrään, niin ei oikein mitenkään.
Ohhoh. Vielä muutama viikko sitten huudeltiin, että ei ole mitään vaaraa vaikka olisi kuinka isoja annoksia. Nyt Magneettimediankin mainostama puoskari on syyttänyt omia tuotteitaan omista terveysongelmistaan...ironista.
Luuletko sinä, että kaikki täällä kirjottavat ovat SAMAA mieltä kaikesta ja että me edustamme jotenkin jotain yhtä tahoa tai mielipidettä? Että olle yksi ja sama "hörhö"?
Väärin. Me edustamme vain omaa itseämme, emme vastaa toisten kirjoituksista. Vooi tulla sinulle yllätyksenä, kun provoat ja trollaat täällä lähes yksinäsi, mutta meitä tämän palstan seuraajia on tuhansia ja eri kirjoittajiakin on runsaasti.
Tämä perusvirhe esiintyy yleensäkin, kun niputetaan vaihtoehtohoidot ja vaihtoehtohoitajat. Saati hoitojen käyttäjät.
Itse ainakin kirjoitin muistaakseni hyvinkin samankaltaisen viestin silloin, miksi tartut johonkin toiseen ja jonkun toisen kirjoittajan viestiin?
Sama perusvirhe argumentaatiossa taas.
"meitä tämän palstan seuraajia on tuhansia"
Ilmoitettujen lukukertojen perusteella sinulla on tässä parin kertaluokan virhe.
"Luuletko sinä, että kaikki täällä kirjottavat ovat SAMAA mieltä kaikesta ja että "
Tuskinpa kukaan on tällaista kuvitellut. Esimerkiksi eräs palstalle aika paljon Caps Lock -pohjassa huuteleva henkilö ei ole onnistunut olemaan samaa mieltä edes itsensä kanssa tai ylipäätään mitään koherenttia mieltä.
Mitähän on "huudeltu", kun skepo on ymmärtänyt, että vaikka kuinka isoja annoksia?
Löydät keskustelun ketjusta Liikaa D-vitamiinia:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11779189
Huuhaakirjoittelija siinä ilmoittaa heti kärkeen, että D-vitamiinia ei voi saada liikaa.
Ja ketjun loppupäässä "käyttäjä" ilmoittaa nappailevansa 100 000 mikrogrammaa D-vitamiinia vuorokaudessa. Tosin hän ei ehkä tajua mikrogramman ja milligramman eroa, mutta häpeää asiaa niin, että ei voi enää myöntää olleensa mahdolisesti väärässä.
Kemikaalien nappailemiseen liittyy aina riski, että valmiste ei ole kuranttia tai annostus on pielessä tai voi mennä överiksi. Itse en ostaisi mitään Gary Nullin kaltaiselta puoskarilta.
Kun vitamiinien yliannostuksesta ollaan kovin huolestuneita, vaikka käytännössä pitäisi olla huolestunut niiden kovin yleisestä vajauksesta, niin mitä ajatuksia herättää havainto, tieto, että niitä oikeita lääkkeitä käytetään aivan liikaa?
http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-1288600262343.html
Varmaan ihan kiinnostava näkökulma, mutta koska viestisi ei käsitellyt millään tavalla vaihtoehoisia hoitoja eikä liittynyt ketjun avaukseen, ei huvittanut avata linkkiäsi. Postaa se vaikka jollekin palstalle, joka liittyy aiheeseen.
> Palstalla on käyty vilkasta keskustelua siitä, voiko D-vitamiinia saada liikaa, onko mitään väliä, osaako suositella toiselle järkevää D-vitamiiniannosta vai tuleeko lipsautettua tuhatkertainen annosteluvirhe ja onko ihan ok selitellä, että kyllä minä tiesin mutta läpällä suosittelin vaarallista annosta.....
Jos olet unohtanut aloituksen, niin muistisi virkistämiseksi voit nähdä sen yllä uudestaan! Vitamiineista näkyy olevan kyse, kuten tuossa "Entä nämä" kommentissakin! Mutta kommenttisi on kovin skepoinen, etkä tietenkään voi havaita faktoja, vaan esität sitä tutkimaasi niitä näitä kuten tavallisestikin.
Postailehan tuollaiset huuhaa esityksesi sinne missä joku viitsii niiden sanomaa lukea, jopa ymmärtääkin!
>Vitamiineista näkyy olevan kyse, kuten tuossa "Entä nämä" kommentissakin!
Jaa. Liittyikö tuo linkkisi jotenkin vitamiineihin? Yritä esittää postauksissasi jokin palstan aiheeseen ja ketjun aloitukseen liittyvä pointti. Jos sellaista ei löydy, niin turha näitä iltapäivälehtien linkkejä on tarjoilla.
Tiedustelepa niiltä hoitajiltasi siellä "hoitolassa", onkohan se lääkitys aivan paikallaan, kun tuo ymmärrys ja havaintokykykin on jo kadonnut?
Voisiko tässäkin tapauksesa olla kysymys siitä liiasta lääkityksestä, jonka sanotaan olevan kovin yleistä! Kuten siinä linkissäkin kerrotaan, jonka kerroit jättäneesi lukematta. Lueppas viimeinkin, kun näkyy liittyvän läheisesti jopa kirjailuihisikin!
>...liiasta lääkityksestä
Ai siinä kerrottiin liiasta lääkityksestä. Miksi sitten postasit sen vaihtoehtoiset hoidot -palstalle?
Tuli katsottua toi juttu. Ei se liittynyt vaihtoehtoisiin hoitoihin mitenkään. Siinä lähinnä kerrottiin, että jos vässykät huolehtisivat itsestään, vaikkapa pyöräilemällä tai syömällä järkevästi ja tällaisia perusjuttuja, niin sitten niiden hankkimia elämätapasairauksia ei tarvitsisi hoitaa lääkkeillä.
> – Voi olla muistiongelmaa, sokeritasapainon ongelmia, sydän- ja verisuonitauteja, univaikeuksia, infektioita, tasapainovaikeuksia, ja pian ei enää tiedetä, mikä näistä johtuu lääkkeiden sivuvaikutuksista....
Siitä sitten "vässykät" pyöräilemään ja syömään järkevästi! Etkö ole antanut reseptiäsi jo eteenpäin ohjeista päättäville, että osaisivat antaa oikeita ohjeita "vässyköille"?
>Voi olla muistiongelmaa..
Olisitpa kertonut ongelmastasi ajoissa. Varmaan muistikatko esti sinua musitamasta, mitä oli linkissä, jonka olit juuri postannut:
"Elintavoilla voidaan vaikuttaa paljon esimerkiksi riskiin sairastua"
Sairastumisriskiin vaikuttaminen tarkoittaa, että yrität etukäteen järkeistää elämäntapojasi.
Sitä paitsi, eivät nuo mitenkään estä, että vähän koittaisit ryhdistäytyä. Taidat vain etsiä tekosyitä omalle saamattomuudellesi.
Pyydä hoitajia heti huomenna tarkistamaan lääkityksesi! Onko annoksesi tosiaan aivan liian suuri, kun tuo lukemisen vaikeus, asioiden yhteyksien hahmotus ja niiden ymmärryskin ovat menneet tuolle tasolle? Kun olet nyt tutustunut aiheeseen niin tiedät, että ei ole ollenkaan harvinaista, että lääkkeitä syötetään aivan liikaa. Sitten niillä on tietenkin niitä sivuvaikutuksiakin!