ensikodeista

minä vainn

en nytte tiedä mine oisin tän mun jutun laittanu joten laitoin tänne.. elikkä millasta on ensikodissa ja miten sinne pääsee.. minulla 3 kk vanha poika ja meillä ei ole asuntoa olisiko ensikoti millainen paikka.. en oikein tiedä edes mistä muualta voisin asuntoa saada kun tilanteet niin sekaisin vuokra velka nuorisosäätiölle vanhoista mokailuista..

3

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma

      Hei.
      Sinun tulisi ottaa yhteyttä oman kuntasi sosiaalityöhön tms perhetyöhön jotka voisivat auttaa sinua. Vain sosiaalityöntekijä voi kirjoittaa sinulle "lähetteen" ensikotiin.

      En itse ole ollut ensikodissa mutta vierailen erään luona joka siellä asuu.
      Jos olet sellainen vastuuta ottava ja huolehdit lapsestasi silminnähden tosi hyvin, huolehdit itsestäsi ja päivärytmistänne, sinulla on hyvät mahdollisuudet päästä ensikotiin ja asua siellä vauvan kanssa kunnes jotain muuta järjestyy.

      Tiedän tapauksia, jotka ovat ensikodissa asuneet vauvan kanssa ja sitten osoittaneet mieltään, ottanut "hatkoja", tapelleet henkilökunnan kanssa ties mistä ja olleet tosi lapsellisia ja vastuuttomia.
      Sellaisilta yleensä lähtee lapsi huostaanottoon ja itse sitten joutuu minne joutuu.

      Oma asenne ratkaisee ja se, miten ottaa asiat hoitaakseen ja osoittaa kypsyyttä vanhemmuuteen.

      Siellä on omat huoneet ja yhteiset tilat, jokaisella on ruoanlaittovuoroja ja omat pyykit pestään itse ja huone siivotaan.
      Yhteisiä retkiä ja tuokioita ja mahdollisuus omahoitajaan.
      Oma vauva hoidetaan itse, on mahdollisuus saada hoitoapua jos on jotain tärkeää menoa, hammaslääkäri tms.

      Ota yhteyttä kuntasi sosiaalityöhön, netistä varmaan löytyy yhteystiedot ja kerrot miten asiat on ja miten toivot asioiden ratkeavan.
      Toivon kaikkea hyvää pienelle perheellenne.

    • mamma
    • Anonyymi

      Ataksia sairastava Tyttäreni synnytti poikavauvan,ja ajateltiin että ensikoti olisi oikea paikka,missä saisi oikean opastuksen vauvan hoitamiseen,olikin huijaamisen makua,eka oli pieni koppihuone ilman omaa vessaa ja pesumahdollisuutta(vankilassa paremmat palvelut)ja vauva oli jo valmiiksi päätetty huostaanotettu,ei kysytty sukulaisapua,ei ole ihmekkään et suomalais syntyvyys syvenee,kun se ajetaan alas,tämä sattui tuomarilan (ensikoti)Tyttärelleni ja kaikille tuli mieleen et tyttäreäni käytetään synnytyskoneena muille.Me tehdään nytten kaikkemme,et tyttäreni saa takaisin(kaapatun)lapsen.Et tässä on taas tämmöinen uusi juttu(ensikodin)toiminnasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      62
      2099
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      231
      1242
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      930
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      826
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      104
      731
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      676
    Aihe