en nytte tiedä mine oisin tän mun jutun laittanu joten laitoin tänne.. elikkä millasta on ensikodissa ja miten sinne pääsee.. minulla 3 kk vanha poika ja meillä ei ole asuntoa olisiko ensikoti millainen paikka.. en oikein tiedä edes mistä muualta voisin asuntoa saada kun tilanteet niin sekaisin vuokra velka nuorisosäätiölle vanhoista mokailuista..
ensikodeista
3
456
Vastaukset
- mamma
Hei.
Sinun tulisi ottaa yhteyttä oman kuntasi sosiaalityöhön tms perhetyöhön jotka voisivat auttaa sinua. Vain sosiaalityöntekijä voi kirjoittaa sinulle "lähetteen" ensikotiin.
En itse ole ollut ensikodissa mutta vierailen erään luona joka siellä asuu.
Jos olet sellainen vastuuta ottava ja huolehdit lapsestasi silminnähden tosi hyvin, huolehdit itsestäsi ja päivärytmistänne, sinulla on hyvät mahdollisuudet päästä ensikotiin ja asua siellä vauvan kanssa kunnes jotain muuta järjestyy.
Tiedän tapauksia, jotka ovat ensikodissa asuneet vauvan kanssa ja sitten osoittaneet mieltään, ottanut "hatkoja", tapelleet henkilökunnan kanssa ties mistä ja olleet tosi lapsellisia ja vastuuttomia.
Sellaisilta yleensä lähtee lapsi huostaanottoon ja itse sitten joutuu minne joutuu.
Oma asenne ratkaisee ja se, miten ottaa asiat hoitaakseen ja osoittaa kypsyyttä vanhemmuuteen.
Siellä on omat huoneet ja yhteiset tilat, jokaisella on ruoanlaittovuoroja ja omat pyykit pestään itse ja huone siivotaan.
Yhteisiä retkiä ja tuokioita ja mahdollisuus omahoitajaan.
Oma vauva hoidetaan itse, on mahdollisuus saada hoitoapua jos on jotain tärkeää menoa, hammaslääkäri tms.
Ota yhteyttä kuntasi sosiaalityöhön, netistä varmaan löytyy yhteystiedot ja kerrot miten asiat on ja miten toivot asioiden ratkeavan.
Toivon kaikkea hyvää pienelle perheellenne. - mamma
Lisätietoa löytyy:
http://www.ensijaturvakotienliitto.fi/tyomuodot/ensikodit-ja-muu-vauvaperheiden-/ensikodit/
esimerkkinä Helsingin ensikotipalvelut josta löytää tietoa toiminnasta:
http://www.helsinginensikoti.fi/ - Anonyymi
Ataksia sairastava Tyttäreni synnytti poikavauvan,ja ajateltiin että ensikoti olisi oikea paikka,missä saisi oikean opastuksen vauvan hoitamiseen,olikin huijaamisen makua,eka oli pieni koppihuone ilman omaa vessaa ja pesumahdollisuutta(vankilassa paremmat palvelut)ja vauva oli jo valmiiksi päätetty huostaanotettu,ei kysytty sukulaisapua,ei ole ihmekkään et suomalais syntyvyys syvenee,kun se ajetaan alas,tämä sattui tuomarilan (ensikoti)Tyttärelleni ja kaikille tuli mieleen et tyttäreäni käytetään synnytyskoneena muille.Me tehdään nytten kaikkemme,et tyttäreni saa takaisin(kaapatun)lapsen.Et tässä on taas tämmöinen uusi juttu(ensikodin)toiminnasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1396631Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745832386Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk461660Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141371Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna891222Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481055- 661048
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631042Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271029- 63956