Elikkäs omistan opel vectra 1.8i -95:sen
Päästöarvot olivat seuraavat:
Tyhjäkäynti/
CO % 0.00
HC ppm 4
O2 8.2
co2 9.5
2000 r
CO% 0.08
HCppm 10
o2 4.3
co2 9.3
lambda 1.102
Auto ei mennyt päästötesteistä läpi.
17
421
Vastaukset
- -WEE-
O2-arvo aika korkea.... pakoputkivuotoja/tai happitunnistin. Lambda-arvohan on keskiarvomääre, joten O2 ym vaikuttavat suoraan ko arvoon.
Katso pakari ja jos kunnossa -> O2 anturin vaihto. - OpElMeC
Korjaa pakoputki ensin ja uudet testit.
- -WEE-
Wee komppaa, kuten yllä asiasta mainitsinkin.
- E85
Lorauta viinaa tankkiin, katsastusmies kiittää..
- neuvoton
Ei pitäisi vuotoja olla, vaqihoin 3 viikkoa sitten pakoputken. katsastusmies epäili sytytys puolen hommia eli voisko vika olla tulpanjohdoissa, virranjakajassa yms.
- Vuoto helppo
testata, kinnas pakoputken päähän, muu on arvuuttelua, miksi et käytä autoa testerissä ?
- -WEE-
Tuskin kyseessä mikään sytyttyslaitevika, kosha CO ja HC-arvot ovat ok....
- Pääarpoja
Vaikkuttaa että pakoputkessa on vuoto. Ensin kannattaa tarkistaa pakoputkisto, vaikka se onkin ehkä itse vaihdettu. Ei pitäisi olla vuotoja, ei riitä. Onko kunnossa vai ei? Korjaa tarvittaessa.
Sen jälkeen voidaan yhdessä ryhtyä arpomaan mitä antureita perinteisen satunnaisesti arvotaan vaihdettaviksi.
Lähetään siitä liikkeelle että tutkitaan asia kerrallaan, että on varmasti kunnossa. Aloitetaan siitä pakoputkesta. - neuvoton
Joo pitää tarkistaa tuo vielä että tuleeko vuotoja putkesta. Voiko se myös vaikuttaa asiaan jos termari ei ole kunnossa. Oon huomannu että jo 5 asteesa auton lämpömittari ei nouse yliu 75 asteen, eli jos kone käy kylmänä niin voiko nuo päästöarvot käydä siksi rikkaalla?
- Kai auto
on huollettu, uusi ilmanputsari, öljyt, tulpat vaihdettu, sytytysennakko katsottu toimiiko, käynti muuten OK ja ennen kaikkea, annettu vähän moottoritietä ?
- Ooppelisti
Kai auto kirjoitti:
on huollettu, uusi ilmanputsari, öljyt, tulpat vaihdettu, sytytysennakko katsottu toimiiko, käynti muuten OK ja ennen kaikkea, annettu vähän moottoritietä ?
1,8 8v -95 Vecrassa on kampiakselin asennontunnistin ja sytytysennakko ei ole säädettävissä. Sytytyslaiteviat ym nostavat yleensä vain CO ja/tai HC-arvoja.
Korkeaan O2-arvoon viittaa yleensä moottorin imu/pakovuodot korsteenivuoto mukaanlukien. - Joo joo
Ooppelisti kirjoitti:
1,8 8v -95 Vecrassa on kampiakselin asennontunnistin ja sytytysennakko ei ole säädettävissä. Sytytyslaiteviat ym nostavat yleensä vain CO ja/tai HC-arvoja.
Korkeaan O2-arvoon viittaa yleensä moottorin imu/pakovuodot korsteenivuoto mukaanlukien.ennakonsäädön pitää silti toimia, parilla kympillä saa stroskooppeja jolla asian voi tarkistaa, sytytslaiteviat, mylly lähtee huonosti käymään tai käy esim ontuen, pakoputki viat kuulee korvalla tai kinnastesti, auto testeriin, maksaa muutaman kympin ja jos testaajalla on hyvä päivä hän voi jopa sormella osoittaa missä vika..
- vectra
Onko ilmansuodattimesta tuleva letku ehjä, ettei se vedä ilmaa ilmamäärämittarin jälkeen?
- Ooppelisti
Ilmamassamittarin putki kannattaa tsekata, niissä on usein murtumia vanhemmiten. Oma 1,8 -95 Vectrani alkoi pumppaamaan joutokäyntiä ja kyseisen
imuputken vaihdon jälkeen alkoi auto toimia.
Kannattaa katsoa myös EGR-venttiilin toiminta. - Neuvoton
Ooppelisti kirjoitti:
Ilmamassamittarin putki kannattaa tsekata, niissä on usein murtumia vanhemmiten. Oma 1,8 -95 Vectrani alkoi pumppaamaan joutokäyntiä ja kyseisen
imuputken vaihdon jälkeen alkoi auto toimia.
Kannattaa katsoa myös EGR-venttiilin toiminta.Jep pitää tarkistaa. Pitää ihmeellistä pörinä ääntä mulla. Mut mittasin nuo tulpanjohot ja niis oli ainaki vikaa, aattelin ens viikolla vaihtaa ne.
- Neuvoton
Kiitoksia vastauksista, tarkastelen noita asioita ja käytän auton korjaamoolla joos ei mikään noista auta.
- vanhaluuskaooppeli
Suosittelen kyllä hajottamoa... -95 Vectra, ihme että yleensä vielä liikkuu. En muista millon viimeksi noita rotteloita olisin edes nähnyt. Eiköhän tuokin jo kannata päästää vaivoistaa, susiahan nuo oli jo uutena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku675282Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel302466Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1122228HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201905Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151859- 1111770
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2661227Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531214Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.511104- 73994