Kuinka tuo Hard Reset tehdään tabletille. Voisko joku neuvoa ihan Suomeksi. Tabletti niin hitaana että jospa auttais tuo toiminto. Kiitos
Hard Reset tabletille?
suomeksi
121837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mistä tabletista on kyse? Hard resetin tekemiseen on tablettikohtaisia ohjeita.
Samsung tab 2
http://www.youtube.com/watch?v=7sbgN0PxMzc
Tuossa ohje. Eli paina äänenvoimakkuus ylös ja virtapainiketta yhtäaikaa.
Mikä osio tuosta valikosta valitaan, kun epäselvästi näky ja kielimuuri vastassa.
Wipe data/factory reset
Ja sen jälkeen reboot jos se ei automaattisesti käynnisty uudelleen.
Kiitos vapunen!
Eikö Samsungilla virtanappi ja äänenvoimakkuus yhtä aikaa painettuna aiheuta PrintScreenin?!
juu 4.1 lähtien
Ei välttämättä äänenvoimakkuus vaan menu ja virta painiketta painamalla yhtäaikaa.
Tämä menee hieman ohi alkuperäisestä aiheesta (hard reset), mutta kun tuli esille kuvaruutukaappaus, niin kirjoitanpa siis siitä.
Perheessämme on Samsungilta Galaxy S Plus (Android 2.3), Galaxy S2 (Android 4.1.2) ja Galaxy Tab 2 (Android 4.0.4). Näissä jokaisessa kuvaruutukaapauksen saa eri tavalla.
- Galaxy S Plus: paina ja pidä painettuna Peruuta-näppäintä. Paina sitten Kotinäppäintä.
- Galaxy S2: paina samanaikaisesti Kotipainiketta ja Virtapainiketta noin sekunnin verran.
- Galaxy Tab 2:ssa on näytöllä oma painike kuvaruutukaappaukselle. Paina siis sitä.
Netistä löytyy Galaxy S2:lle monenlaista ohjetta, mutta vain ylläoleva toimii. Siinäkin on oltava tarkkana, että painaa kahta näppäintä riittävän samanaikaisesti. Hieman hankalaa, mutta kokeilemalla muutaman kerran oppii oikean tekniikan.
Välillä vieläkin kaipaa sitä erillistä tab 2 7.0 4.0.4 näytön screenshot kuvaketta josta sai näppärästi yhdellä sormi kosketuksella näyttökuvan,mutta se poistui 4.1 päivityksessä ja tilalle tuli tuo kahden käden sormien taiteilu volume/virtanäppis yhdistelmä,kai tuohon joskus tottuu,onkohan 4.2 sama systeemi kuin 4.1,luulis
Kun puhutte volume - napista mitä asentoa tarkoitatte. Kytkimessä on kolme mahdollista tapaa painaa:
Vasen , oikea - ja keski /-.