Mitä järkeä

on laittaa koneellista ilmastointi laitetta, kun lukee tätä palstaa ei ole muutakuin ONGELMIA. Ilma vaihtuu kun ovea ja ikkunaa aukaisee,eikä ole ongelmia.
11154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Samaa mieltäs osittain. Hallitsemattomalla ilmanvaihtojärjestelmällä on tehty paljon hometta aikaan, jopa julkisissa rakennuksissa. Ilmaa vaihdetaan vaikkei tarvitsisikaan. Ilmanvaihtuminen pitäisi olla mielestäni -2 kun nyt on jotain -10. ELI HIRVEÄ ALIPAINE IMEE MIKROBIT SUN MUUT PÖPÖT SISÄÄN. LISÄKSI RAKENTEIDEN LÄPI TULEE KYLMÄ. .. NÄIN ON MAAR !

Äänestä
  • En tiedä trollaatko vai oletko ihan oikeasti vain tyhmä.

    Äänestä

  • Eityhmä kirjoitti:

    En tiedä trollaatko vai oletko ihan oikeasti vain tyhmä.

    Ehkä olen, ehkä EN ?????????

    Äänestä

Katsos kun järki on siinä, että nykyaikaisessa asunnossa ilman pitää vaihtua kokonaisuudessaan tietyssä ajassa. Ilma pysyy raikkaana ja sisäilman kosteus kurissa.
Ovea ja ikkunaa ei voi pitää koko ajan raollaan, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jää ilmanvaihdon toteuttaminen muulla tavoin.Tapoja on kaksi eli painovoimainen tai koneellinen. Kummallakin on hyvät ja huonot puolensa joiden kanssa pitää elää. Hyvällä suunnittelulla kummastakin saadaan toimiva. Koneellisesta paljon todennäköisemmin.

Äänestä

Koneellinen ilmanvaihto on yhtä tyhmä investointi kuin maalämpö.

Äänestä
  • Niin on. Minun mielestäni taloissa ei pitäisi vaihtaa ilmaa eikä lämmittää.

    Äänestä

Meikä tukehtuu painovoimaisissa asumuksissa. Aivan järkyttäviä paikkoja ovat painovoimaset kesämökit ja neukkukuutiot keskitetyllä poistolla, joka toimii miten sattuu ja kanavistosta tulee alimpiin kerroksiin kaikki ylempien kerroksien skeidat.

Äänestä
  • Älähän nyt. Nuohan edustavat aloittajan onnea!

    Äänestä

Alin kerros on kyllä viimeinen paikka, missä jotain tulee väärään suunta jos on tullakseen.. Ylin kerros krkeintaan...

Äänestä

Usein sanotaan, että ennenvanhaan kaikissa taloissa oli toimiva painovoimainen ilmanvaihto. Tämä ei pidä paikkaansa. Toimiva se toki oli, mutta ei pelkästään painovoimainen vaan nimenomaan "tulisija-avusteinen". Hellat ja kaakeliuunit hoitivat ilmanvaihdon toimien ihan samoin kuin nykyiset huippuimurit eli imien korvausilmaa sisälle.

Nyt kun on luovuttu noista tulisijoista, niin tarvitaan jokin muu laite, joka vaihtaa ilmaa talossa tai asunnoissa. Tämä laite on nimenomaan huippuimuri tai ilmanvaihtolaite. Pelkkä painovoimainenkin ilmanvaihto toimii jotenkuten talvella, mutta suurimman osan vuodesta se ei valitettavasti toimi edes tyydyttävästi.

Äänestä
  • KYl vaan on niin maar, että liiallisella koneellisella alipaineella on pilattu ja homehdetettu NIIN KOULUJA KUIN PÄIVÄKOTEJA,

    SANOKAA MINUN SANONEEN ...... TÄMÄ TULLAAN HUOMAAMAAN VASTA NYT MUUTAMAN VUODEN SISÄLLÄ ???????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Painovoimainen kirjoitti:

on laittaa koneellista ilmastointi laitetta, kun lukee tätä palstaa ei ole muutakuin ONGELMIA. Ilma vaihtuu kun ovea ja ikkunaa aukaisee,eikä ole ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu