Osallistutko nenäpäivään?

Miten?

Heitetäänkö haasteita?

Näin marketissa monia iloisia, punanenäisiä naisia keräämässä rahaa.
Hävetti oma pieni panos, vain vähän rahaa.
Mitä vielä keksittäis?
2587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

en osallistu mulla on oma autettava afrikassa ja tässä just muutama päivä sitten hän laittoi viestiä facetuupissa että on lähdössä vuodeksi töihin brasiliaan nuori mies joka ei oo koskaan käyny oman maansa ulkopuolella sen verran oon saanu autettua ja kannustettua siellä omassa maassa kun ei oo mitään tulevaisuutta.

Äänestä
  • mulla on ollut autettavia ihan Suomessa, oma lapsi ja lapsenlapset, erot sun muuta, nyt näyttää paremmalta mutta siitä huolimatta ei riitä nenäpäiviin kun itsekin olen muuttamassa, pienempään mutta siitä huolimatta hieman kallinpaan asuntoon, mutta pärjään kyllä, kunhan pääsen lapsenlapsien lähelle.

    Äänestä

  • Vanha leskirouva kirjoitti:

    mulla on ollut autettavia ihan Suomessa, oma lapsi ja lapsenlapset, erot sun muuta, nyt näyttää paremmalta mutta siitä huolimatta ei riitä nenäpäiviin kun itsekin olen muuttamassa, pienempään mutta siitä huolimatta hieman kallinpaan asuntoon, mutta pärjään kyllä, kunhan pääsen lapsenlapsien lähelle.

    mulla on vaan yksi lapsi ja yksi lapsenlapsi tietysti oon auttanu heitä mutta nykyään se on kääntyny niin että lapseni auttaa mua aikansa kutakin mutta siitä huolimatta mulla on ollut mahdollisuus autaa myös meidän afrikkalaista poikaa.

    Äänestä

aika jännä juttu toi raakkelin sanoma että pääasia että lapset pääsee kouluun mutta mitä sit sen koulun jälkeen ainoastaan rikkaat voi opiskella ja valmistua ammattiin tää meidänkin poika kävi peruskoulun englanninkielellä ja kielitaito on tosi hyvä mutta sitten isä kuoli ja siihen se loppui äidillä ei ollu enää varaa koulutaa lapsiaan eteenpäin mutta se on kumminkin hyvä että mahdollisuus oli peruskoulutukseen.

Äänestä
  • Witsi, kuin hienoa, että meistä löytyy laisiasi ihmisiä.
    Jotka tekevät, eivät vain nuukuuttaan epäile kaikkea avun perillemenevyyttä.
    Vaikka teillähän se menee, koska se on suoraa ja saumatonta.

    Olet hieno ihminen!

    Äänestä

  • aimaria kirjoitti:

    Witsi, kuin hienoa, että meistä löytyy laisiasi ihmisiä.
    Jotka tekevät, eivät vain nuukuuttaan epäile kaikkea avun perillemenevyyttä.
    Vaikka teillähän se menee, koska se on suoraa ja saumatonta.

    Olet hieno ihminen!

    ja ajattele että mää oon päässy käymään tai siis me me käytiin koko perhe hänen luonaan oltiin siellä kaksi viikkoa ja nähtiin kyllä kaikki se kurjuus saatiin tutustua hänen veljiinsä siskoonsa äitiinsä ystäviinsä nyt kun mietin sinne menoa niin olis voinu sattua vaikka mitä meillä oli vaan meno paluu lennot ja kaikki muu oli järjestetty meidän puolesta mutta sen verran hullu oon ja perhe tulee kyllä mukana sitä ei voi kuvata se on itse nähtävä koneen vaihdon jälkeen oltiin ainoot valkoihoiset koko lentokoneessa eikä paikanpäälläkään nähty kun alle kymmenen valkoihoista ja sentään oli kysymys miljoonakaupungista.

    Äänestä

  • tiina@ kirjoitti:

    ja ajattele että mää oon päässy käymään tai siis me me käytiin koko perhe hänen luonaan oltiin siellä kaksi viikkoa ja nähtiin kyllä kaikki se kurjuus saatiin tutustua hänen veljiinsä siskoonsa äitiinsä ystäviinsä nyt kun mietin sinne menoa niin olis voinu sattua vaikka mitä meillä oli vaan meno paluu lennot ja kaikki muu oli järjestetty meidän puolesta mutta sen verran hullu oon ja perhe tulee kyllä mukana sitä ei voi kuvata se on itse nähtävä koneen vaihdon jälkeen oltiin ainoot valkoihoiset koko lentokoneessa eikä paikanpäälläkään nähty kun alle kymmenen valkoihoista ja sentään oli kysymys miljoonakaupungista.

    Onko tämä viesti joku vitsi,että oikein lentokoneella perheen kanssa katsomaan kurjuutta.

    Äänestä

  • vjkrö kirjoitti:

    Onko tämä viesti joku vitsi,että oikein lentokoneella perheen kanssa katsomaan kurjuutta.

    tekis hyvää sullekkin oppisit arvostamaan ihmisiä ja elämää menimme katsomaan rakasta ystäväämme ja samalla näimme sen kurjuuden missä ihmiset joutuvat elämään mutta ainuttakaan sun kaltaista ilkeetä elämäänsä kyllästynyttä ihmistä siellä emme tavanneet vaan iloisia nauravia vähään tyytyviä tekis muuten hyvää sullekkin oppisit arvostamaan vähän eri asioita etkä piikittelis täällä toisia kirjoittajia keskellä yötä nuku niin elämä näyttää valoisammalta.

    Äänestä

  • vjkrö kirjoitti:

    Onko tämä viesti joku vitsi,että oikein lentokoneella perheen kanssa katsomaan kurjuutta.

    Niillä matkarahoilla olisi auttanut aika montaa köyhää, ja hiilijalanjälkikin olisi ollut pienempi.

    Äänestä

  • Roposet kotimaahan kirjoitti:

    Niillä matkarahoilla olisi auttanut aika montaa köyhää, ja hiilijalanjälkikin olisi ollut pienempi.

    ei suomessa tartte köyhiä auttaa kyllä valtio pitää omistaan huolen tulevat toimeen paremmin kun monet työssäkäyvät ja tohon hiilijalanjälkeen en kommentoi tiedän vaan yden tapauksen joka johti asian takia avioeroon mies olis ollu ja on ollu aina kiinnostunut matkailusta ja kiertää maailmaa ja vaimo ei halua just sen takia mennä lentokoneeseen no erohan siitä sit loppujen lopuksi tuli.

    Äänestä

En.

Nuorisopalstalla joku paheksui, että kerätään ulkomaalaisille rahaa. Sen mielestä pitäis kerätä lastensairaalalle. Tyypillistä suomalaista rasismia ja itsekeskeisyyttä.

Minä joviaalina ihmisenä olen tasapuolinen. En ikinä laita rahaa mihinkään kerjäyskampanjoihin. Ainoa poikkeus on veteraanikeräykset. Ne enenpi velanmaksua, nämä muut kerjuukampanjat ei kiinnosta minua pätkääkään.

Linkki, tosiasioista:

http://www.worldometers.info/fi/

=DW=

Äänestä
  • Sanoo asiantuntija! Suomalaista rasismia. Yök!

    Äänestä

  • veteraanin poikana en laita senttäkään veteraanien keräykseen.isältä meni 7 vuotta parasta nuoruuttaan sodassa.Yksi käynti jossain veteraanien kuntoutuskeskuksessa.Suomen valtio.?

    Äänestä

  • kltko kirjoitti:

    veteraanin poikana en laita senttäkään veteraanien keräykseen.isältä meni 7 vuotta parasta nuoruuttaan sodassa.Yksi käynti jossain veteraanien kuntoutuskeskuksessa.Suomen valtio.?

    Eipäs rienata.

    Veteraanit vähenevät jatkuvasti, elossa vielä 34 000, joista 5000 sotainvalidia. Keski-ikä 90. Hyvä vertailukohta yhteensä 700 0000 kansalaista oli sotimassa. Heistä pysyvän sotavamman sai joka neljäs. Oletettavasti kaikki saivat jokatapauksessa jonkin trauman.

    Etpä sinäkään olisi suomen valtiota haukkumassa, jos sota olisi hävitty, oletettavasti haukkuisit venäjän valtiota.

    =DW=

    Äänestä

En osallistu mihinkään keräyksiin!

Tämä nenä on minusta teemana vastenmielinen. Asiasta riippumatta.

Äänestä
  • Olet niin köyhä, mutta on sulla varaa pitää kakkos asunto Espanjassa, valitat stten kurjuuttas.

    Äänestä

Mitä hauskaa löytyy huuto.net nenäpäivä lahjoituksista.
Kosintapakkausta en haluaisikaan

Äänestä

Googlasin tuon nenäpäivän ja tulin siihen tulokseen että Suomessa autetaan hätää kärsiviä huumoriin vedoten.

Jos autetaan. Tällä palstalla ei riitä sääliä kenellekään.

Äänestä
  • Olisit kattonut telkkarista, osana siis koko illan telkkarishow. Ihan perinteinen ja jokavuotinen kampanja ja kansainvälinen. Telkkarissa saivat kasaan vajaa 3 miljoonaa euroa. Jaetaan kymmenelle erilaiselle järjestölle . Summa ei kuulosta suomen oloissa isota, mutta kehittyvissä maissa se on todella paljon.

    Mä ite nyt en vaan osallistu kerjuukampanjoihin. Nytkin menossa monta kerjäystä. Ainakin naisten rintasyövän takia joku pinkkinauhajuttu ja miesten eturauhaseen liittyvä Movember kampanja. Pikapuoleen pelastusarmeija ilmaanuu kaduille kerjäämään jne. Ja siis toi veteraanikeräysm johon periaatteessa sitten osallistun.

    Suomalaiset kovia narisemaan kaikesta, myös rahasta. Kuitenkin ihmisillä on ylimääräistä. Omaatuntoaan lievintääkseen laittelevat ropoja kerjäyksiin. Isot rahat alkavat liikkumaan, kun firmat alkavat tunkea rahojaan mainosnäkyvyyttä vastaan. Isot telkkarishowt suosittuja, niistä kertyy hilloa, koska firmat osllistuu niihin. Ikinä muuten käynyt autokorjaamolla? Melkein kaikilla seinällä joku ambulanssihelipterin tukidiplomi, luodaan positiivista yrityskuvaa asiakkaitten silmissä...

    Televisioita myydään kaupoissa, kannattaa ostaa, jos ei satu omistamaan. Nenäkampanja tosiaan kansainvälinen. Jotenkin muistelen, alunperin lähtöisin briteistä.

    =DW=

    Äänestä

En osallistu mihinkään keräyksiin!

Äänestä

En, en tue liikakansoitusta.

Kotimaassa on aivan tarpeeksi avuntarvitsijoita.

Äänestä

rintasyöpä tutkimukseen olen lahjoittanut isomman summan rahaa.

Äänestä

En osallistunut.

Luin taannoin kirjan Ellen Jonson Sirleafin elämänkertaa. Hän on Liberian presidentti, vuodesta 2006 -->

Ei meikeläisen ropo Afrikan köyhiä auta. Parempi se on kolauttaa vaikka Pelastusarmeijan keräyslippaaseen. Afrikka on äärettömän rikas maanosa luonnonvaroiltaan. Jos siellä maita johdettaisi demokraattisesti, siellä kaikki voisivat hyvin. Diktaattorit ja monikansalliset jättiyhtiöt pitävät kansat kurjuudessa.

Äänestä
  • Jaa siellä diktaattorien palatsien ja monikansallisten yritysten nurkallako ne hyväntekeväisyysjärjestöt toimii?

    Äänestä

En ole ostallistunut. Siitä syystä, että menee taas ulkomaille. Ruokitaan näitä ihmisiä joista aikuisena ehkä tulee vain terroristeja. Jos nyt edes heille raha menisikään, joku aina vetää välistä. Eikö Suomessa ole muka autettavia!? Aikoinaan olen johonkin keräykseen osallistunut (olisiko Biafra). Sittemmin olen lukenut, että maiden hallitukset ottavat ne rahat. (ei siis välttämättä Biafra). Sen jälkeen en ole antanut rahaa kuin suomalaisiin kohteisiin. Olisipa kiva jos joku kirjoittaisi mitä on tullut niistä lapsista joille rahaa työnnettiin. Ovatko saaneet ruokaa silloin vai ovatko kuolleet nälkään kuitenkin,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rahalla saa paljon kirjoitti:

Miten?

Heitetäänkö haasteita?

Näin marketissa monia iloisia, punanenäisiä naisia keräämässä rahaa.
Hävetti oma pieni panos, vain vähän rahaa.
Mitä vielä keksittäis?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu