Mitenkähän puhtaita suomalaiset perunat ovat vai ovatko lannoitteilla myrkytettyjä?
Jenkeissä ainakin perunanviljelijät sanovat suoraan, etteivät koskaan syö niitä perunoita joita myyvät, vaan heillä on erillisiä tontteja joissa viljelevät itselleen luomuperunoita. Mitenkähän meillä?
http://www.iltalehti.fi/terveys/2013110717694657_tr.shtml
Jenkeissä ainakin perunanviljelijät sanovat suoraan, etteivät koskaan syö niitä perunoita joita myyvät, vaan heillä on erillisiä tontteja joissa viljelevät itselleen luomuperunoita. Mitenkähän meillä?
http://www.iltalehti.fi/terveys/2013110717694657_tr.shtml
Vastaukset 40
Vanhimmat
Pottu Suomessa?
Entäs naudat Amerikoissa, joissa naudan pakara on satakiloisen sian kokoinen, missä kasvuhormoni?
Viljelen itse pottuni muut juurekset palstallani. Tosin inhottaa ympärillä olevien palstalaisten innostus myrkyttää kaikki kasvava ruoho omien palstojensa ympärillä ja perunaruttomyrkytys moneen kertaan ja mansikoiden myrkytys.
Mitä sen on enää väliä 60 plus palstalla mitä syötte, kakarana ollaan syöty tosi luomuruokaa, omasta maasta otteua ja laitettua pottua ja porkkanaa, lanttua sun muuta kasvista, ei silloin ollut mitään lisäaineita eikä edes jääkaappia.
Maalla teurastettiin eläimistäkin anakin kanat ja siat, en kyllä kummastakaan tykännyt, eläinrakas kun olen, mutta se oli sitä aikaa, eli aika aikaa kutakin.
50-luvulla mökillä äiti tupsutti ruokapöydässäkin myrkyttääkseen kärpäsiä pyöreästä keltaisesta pahvitötsästä joka sisälsi DDT:tä. valkoinen pilvi vailn aina pöllähti. Siihen aikaan ei kukaan puhunut DDT:n myrkyllisyydestä. Sen sanotaan sitoutuvan rasvasoluhin eli melkoinen myrkynkantaja taidan olla....
http://fi.wikipedia.org/wiki/Diklooridifenyylitrikloorietaani
Muistan kun sitä syötiin, oli hyvän makuista, vieläkö sitä saa kaupasta
Ei se näköjään hyvin vaarallista ollut, koska sen maistelijat ovat vielä hengissä. Tiedä vaikka sitä kohta alettaisiin myymään terveyskaupassa dementian estämiseksi.
Ajat muuttuu ja mielipiteet sen mukana. Näin kerran jossain vanhan kivennäisvesimainoksen, jossa vakuutettiin sen olevan taatusti radioaktiivista :))
Minä käytin joskus puuterina, pikku pentuna.
Plutodium olisi siitä hyvää, keho rupeaisi loistamaan kuin valolamppu, ei haittaisi vaikka olisi pimeää
Taidat narrata. Milloin se DDT:n käyttö kiellettiin maatiloilla tuholaisia vastaan, oliko 60-luvun lopulla vai 70-luvun aluissa?.
Isä ja hänen veljensä jotka pääasiassa tekivät myrkytyshommat ilman hengityssuojaimia kuolivat molemmat syöpään. Joskus ajattelimme olisiko syy ollut maatilalla olevista myrkyistä vai käytettinkö sodassa jotain myrkkyjä joista sitten kehittyi vuosien saatossa syöpä.
On sillä väliä, ei yli kuuskymppisen suu tuohesta ole :) Ja kun kovalla rahalla ostaa Ruoka- nimikkeellä kaupasta elintarvikkeita, ei pitäisi olla pakotettu ostamaan sivutuotteena jotain muuta, esim; mustikkapiirakka pitäisi olla mustikkapiirakkaa, eikä punajuurivärillä värjättyä omenapiirakkaa, lihapullien pitäisi olla lihapullia, eikä perunajauhokanannahka- pullia, jne.
Täytyy myöntää että hyviä ovat keksimään korvike makuja, savupalvi saatu maistumaa savustetulta, vaikka ei savua ole nähdytkään, ja monet monet muutkin tuottet.että kannattaa varmistua ostaessaan, mikäli aitoa haluaa.
Kyllä mietin. En osta punalaputettua kalaa enkä jauhelihaa. Muita kylläkin.
Jokunen peruna menee keskimäärin viikoittain.
Muodostaa hiilaritarpeen perustan yhdessä kokojyväpastojen ja ruisleivän kanssa.
Muuten en ota migreeniä elintarvikkeiden puhtaudesta.
Mä oon ruvennut syömään sahanjauhoja, aikaisemmin söin höylälastuja, mutta tahtoivat kutittaa kurkussa.
Minkälaisia tuntemuksia aiheuttavat poistoputkessa?
Hiilareista tuli mieleeni...yhtenäpäivänä kun ostin persimon hedelmiä katsoin niiden ravintoarvoja.....yllätys niiden hiilihydraattipitoisuus... Tämä hiilareiden välttäminen on hiipunut pikkuhiljaa yleisesti...kun karppaamiseen on kyllästytty.. Perunasta pidän..vaikka en jokapäivä sitä syö.. Jos vertaa kalorimääriä pelkästään...niin 100gr perunaa (keitettyä) on päälle 80kaloria...ja riisissä yli 100 ja pastassa yli sata...en tarkistanut...muistin mukaan jotakuinkin noin. Irlannissa perunan kulutus on suurimpia euroopassa..yli kaksinkertainen meihin verrattuna...
Tuohon aloituksen linkkiin tuli Eu ja Evira ottamaan kantaa seuraavana päivänä...huomasin
Nerokasta!
Pyöreetä puurimaahan sieltä.
Onko hyvä lämmitysarvo? Voisi alkaa myymään pelletteinä.
Kukkakepiksi meinasin, taikka voisinhan antaa sulle kepistä niin että tuntuu.
Pottu.
Ensiksikin, pottu kuuluu yhtä paljon suomen luontoon, kuin, lupiini, kirjolohi, tomaatti, paprika, tai vaikkapa colorado kuoriainen tai sitten strutsi. Ei mitenkään.
Pottu rantautui joskus aikanaan kristinuskon välityksellä tänne perusta. Se ei menesty ilman ihmistä suomessa. Eikä muuten nauriskaan, joka oli poppista sitä ennen, sekin on tuotu tänne muualta. Ikinä kukaan nähnyt luonnossa villejä pottuja tai nauriita ?
Kun olin kakara, kaikki oli luomua. Sitten alkoi kaupungillistuinen menemään pitemmälle ja kaupunkilaiset piti ruokkia, keksittiin väkilannoitteet. Ennen oli kaskea tai levitettiin lehmänpashat pellolle. Ei ollut kemikaaleja.
Nyt jokin pottu tehoviljellään kemikaaleilla. Satomäärä ratkaisee, ei laatu. En tiedä, mitä kaikkea peltoon isketään. Seuraillut läheltä, erittäin paljon kuitenkin. Rakoilla ja kuorma-autoilla niitä roudataan. Ainakin fosforia, erilaisia myrkkyjä rikkakasveja vastaan, korret tapetaan kemikaaleilla, kalkkia, mitä lie muuta maanparantamiseksi. Älyttömästi pumpataan vettä, että paino nousee. Sitten jotain peittausaineita, mitä lie säilöntäaineita jne.
Nykypottu on lähinnä vettä ja erilaisilla kemikaaleilla kasvatettua potuntapaista tuotetta. Kukaan ihmetellyt, millä kirjolohet kasvatetaan pienissä altaissa? Pääasia on, ruuan pitää olla halpaa ja sitä oltava riittävästi.
En syo pottua juuri koskaan. Sitä nyt vaan saa välillisesti muissa elintarvikkeissa. makkaroissa, leivissä, ties missä. Halpaa tärkkelystä kalliimpien aineiden korvaamiseksi. Kun sattuikin, mietin tässä joku päivä. Olen patologinen rosollin syöjä. onnistuin löytämään kaupasta potutonta rosollia, tais olla Atrian tekemää. Syön sitä tässä ennen joulua varmaankin muutaman rasian. Jouluksi teen ite rosollin ja käytän siihen juu pottua. Luomupottua.
oli meinaan karmea kokemus Hikiällä keväällä ostaa paikallisen viljelijän varhaispottua osulasta. hitto aivan järkyttävän suuria. Perinteistä Hikiäläistä vedellä ja fosforilla kasvatetua kamaa, ihmetellyt, miksei ne jalosta sitä kokonaan altaissa kasvatettaviksi. ei niistä ollut mihinkään, Koitin voin, sillin jne kanssa. Yäks. koitin paistaa, yäks, koitin tehdä muussia, yöks, loput laitoin minttuun ja siirryin perinteisiin kotimaisiin elintarvikkeisiin takaisin. Riisiin, pitsaan, hampurilaisiin, makarooniin, kepappiin jne.
Niissäkin varmaan aika paljon piilopottua tärkkelyksenä. Päätin jättää jatkossa tuoteselosteet lukematta....
=DW=
Kannataisi hieman tarkistaa fakstoja ennen pateettista vuodatusta!
Pottu kristinuskon myötä Suomeen!
Oliko se piispa Henrik joka tuli pottukappa kainalossa?
Maitojauhetta ja perunatärkkelystä tosiaan ujutettaan moniin eineksiin.
Perunaa on niin hyvin saatavana eri lajeja laatua haluamansa mukaan, ei pitäisi olla valittamista.
Peruna tuotiin eurooppaan 1500 luvun puolivälissä jonkun espanjalaisen avulla. Kuinka se sieltä kulkeutui pohjoismaihin en kyllä yhtään tiedä.
Tuossa vastikään oli radiossa juttua luomubanaaneista. Oli kuulemma tehty koe englannissa eläintarhassa. Siellä apinat kuorivat banaanit ennenkuin söivät sisälmyksen, ainoastaan ekologisesti kasvatetun luomubanaanin ne söivät kuorineen.
Kyllä, monesti huolettaa lapsenlapset ja heidän terveytensä kun hedelmät ja vihannekset ovat vaikka millä myrkytetty jotta ne kestäisivät pitkät kuljetusmatkat. Lihasta puhumattakaan joka on täynnä antibiootteja.
Tuota ei varmaan kukaan tiennyt, meinasit niinkuin kertauksen vuoksi.
Juuri tuli telkkarista Uuno Turhapuro, joka söi banaanit kuorineen.
Ilmeisesti olivat ekologisia.
Pottu rantautui Suomeen 1700-luvulla, kun saksalaiset peltisepät sen toivat Fagervikin kartanoon.
30-vuotisesta sodasta harvat henkiinjääneet toivat "pommerin omenoita".
On ainakin yksi selitys.
Olen koulussa oppinut että peruna tuli Suomeen Ruotsi-Suomen suomalaisten sotilaiden mukana Pommerista. Milloin lie ollut, googlatkaa, mulla ei harmainta hajua. Ja senkin olen antanut kertoa itselleni että ensin ei tiedetty mikä kohta perunasta syödään, ja söivät varressa olevat kukan siemenet vai mitä ne nyt on. Ennekuin hoksasivat "kopasta" multaa.
Meidän pottumaassa on siikliä ja norjan punaista. Ancelin kanssa pitää ensi kesäksi vaihtaa muutama siemenmukula, tuli tässä mieleeni, ei unohdeta ;-D). Hyvään myrkyttömään hevonkakalla lannoitettuun luomumaahan pääsevät.
Just, tälleen minullekin on asia selitetty. Viestiäsi ei ollut kun omaani aloin kirjoitella, eli en harjoittanut plagiointia ;-)
Niin minäkin aikoinaan opin, että aluksi syötiin vihreitä marjasia, ja saatiin mahat kipeiksi.
Joskopa peruna on saapunut moniakin teitä tänne, omaksi C-vitamiinin lähteekseen, jota ilman olisi ainakin ennen usein nähty nälkää.
Meidän peruna on puikulaa, ei Lapin, vaan etelämmän maan mainiota perusruokaa.
Vaikka harvoin tulee keitettyä.
Lisäänpä vielä linkin, jonka mukaan Pommerin sota yleisti perunan käyton, mutta läkkisepät toivat ensimmäiset.
http://www.saunalahti.fi/arnoldus/peruna.html
1720 luvulla ruotsista
Faksta:
Luterilainen protestanttisuus tuli saksasta suomeen 1700- luvulla. Potut tuli samalla saksasta. Alunperinhän huuhaakristinusko tuli suomeen katolilaisten mukana, potut protestanttien.
Jos olisimme katolisia, herkuttelisimme pitsalla, makaroonilla, tortelliineilla jne. :D
=DW=
Tuskimpa.!
Meillä on pikkuruinen pottumaa, siemenperunat tuotiin siskon luomutilalta Suomesta. Pieni sato, mutte terve, hyvänkokoinen peruna, hiekkamaa. Riittänee omaa perunaa ehkä jouluun saakka. Lohkoerunana uunissa aivan voittamaton. Keitettynä halkeilee hieman. Kuitenkin maku on tosi hyvä ja koostumus myös.
Unohdin sanoa että emme ole lannoittaneet emmekä myrkyttäneet. Rikkaruohoja olemme vedelleet pois käsipelillä ja kastelleet suhteellisen paljon, koska hiekkamaa pintakuivahtaa nopeesti.
Jokainen jolla oli omaa maata oli peunamaa, se oli selviö, nykyään laitan muutaman rivin ihan huvikseni, helpommalla pääsen ostamalla, eikä tuo ole kallistakaan.
Kyllä elintarvikeasioita tulee päivittäin mietittyä, eikäpä taida kaupoissa olla mitään elintarviketta, missä ei olisi lisäaineita. Tuosta iltalehden linkistä puuttuivat mm. mansikat, joista löytyy toista kymmentä lisäainejäämää ja joita ihmiset syövät heti ostettuaan. Itse suihkuttelen mansikat ennen syömistä / pakastamista puhtaassa tiskialtaassa, kuten muutkin marjat, mulla on tiskialtaan pohjalla pikkureikäinen sihti etteivät pienet marjat mene viemäriin :) Evirasta puollustellaan, että torjunta- ainejäämiä ei kannata pelätä, jos ei joka päivä syö riskiryhmiin kuuluvia tuotteita...mutta kun kaikessa syötävässä on jäämiä, noita myrkkyjä kertyy elimistöön aina.
Elintarvikehygieniaan pitäisi kiinnittää enemmän huomiota, varsinkin suurkeittiöissä ! Mieleeni on jäänyt loppuiäksi erään keittiöapulaisen (n. 60- vuotias) salaatin teko: Hän alkoi pilkkomaan salaattiaineita suoraan kuljetuslaatikosta eli kurkut, tomaatit ja salaattikerät pesemättä leikkuulaudalle ja pilkkoen kaikki suoraan tarjoilukulhoon..
Myös elämän ensimmäisen eliksiirin veden kehutaan suomessa olevan maailman parasta ja puhtainta. Siksi ihmetyttääkin, mitä on se valkoinen, kuivuttuaan kivikovaksi muuttuva aine, jota hanaveteen lisätään. Jos rosterista tiskipöytää ei aina muista kunnolla kuivata, tuo aine kivettyy pöytään niin tiukasti, ettei sitä saa pois kuin teräaseella tai hiomalla...kuinkahan tuo aine menee elimistön läpi, vai meneekö ?
Kalkkia.
Sitä on vedessä luonnostaan, ei sitä lisätä. Jossain enenpi, jossain vähempi. Mun käsittääkseni sitä jopa poistetaan vedestä, en ole varma.
Aloitukseen liittyen. Kukaan liene ajatellut, millä pottupeltoja kastellaan? Hikiällä joki, joka löyhkää, ei kelpaa juomavedeksi. Lähinnä maun takia, ruskeaa, johtuu yläjuoksun suo ja metsä-ojituksista. Metsään ja pelloille ajetaan kemikaaleja, osa imeytyy tietenkin maahan, osa huuhtoutuu ojiin ja siitä jokeen. Ja alajuoksulla jokivettä pumpataan sitten pottupelloille, että saadaan varmasti suuri sato perinteistä pahanmakuista vesipottua. Ja pottupelloilta liika vesi tietenkin joutuu jokeen, joka laskee mereen, joka kasvaa levää ja rehevöityy.
Vaan, kun ihmiset ei halua maksaa elintarpeista asiallista hintaa, hommaa pyöritetään piiloverojen (tukiaisten) ja kemikaalien voimalla. Määrä korvaa laadun.
Luomupottua on myynnissä. Ihmiset ei raaski ostaa sitä, kun halvempaa potunkaltaista elintarviketta saa viereisestä laarista paljon halvemmallla kilohinnalla. Harvempi varmaan miettinyt, paljonko ostavat vettä siinä samalla. Periaatteessa maksavat aika paljon juomakelvottomasta vedestä jalostetusta potunkaltaisesta elintarvikkeesta.
=DW=
Unohtui.
Miksihän potunvarsia ei käytetä elintarvikkeeksi, tai yleensä mihinkään? meneehän ne tavallaan pikkasen lannoitteena, jos ne leikataan peltoon. Sitä en tiedä, millä myrkyllä ne myrkytetään. Sama käynyt mielessä muissakin asioissa. OK- eohän oljessa paljon mitään ole, mutta kait niistä jotain hyödyllistä vois kehittää, vaikka puristaa brigettejä poltettavaksi. Vaan, mitäpä suotta.
Ja se ihmetyttää aina, miksi potun maukkain ja ravinnerikkais osa, kuoret pitää kantaa biojätteeseen. Just oli telkkarissa ohjelma, jossa joku teki kakaroille ranskalaisia rosemundan kuorista ja sisälmyksistä sitten muussia. Suurin osa suomalaisita muussia tehdessään skippaa kuoret biojätteisiin. Vaikka melkein mikä tahansa potturuoka on paljon paremman makuista ja terveellisempää kuorineen. Kerran katoin ravintolassa, kun jotkut veti uuniperunoita, ja jättivät kuoret syömättä. HÖh, koko uuniperunan ideahan on nimenomaan kuori.
=DW=