80m2 hiristalon seinävahvuus?

puranko kivijalan

Lämmityskustannus ero 270 × 260 mm. ja 180 × 260 mm?

Huonekorkeus on 6m siis korkea avoin olohuone ja parvi huone ylhäällä seinäkorkeus kahdelta sivulta 3m sisällä ns jyrkkä katto. Hm vaikea selittää sorry!

Ulkonäkö on tärkeä itselle siksi jämerä hirsi.

4

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • U-arvot lienee luokkaa 0,41 (270) ja 0,60 (180)

      Lämmitystarveluku sisä-Suomessa (muistin varasta) = 5 0000 Kd => energian säästö vuodessä hirsineliötä kohden on (0,41-0,60) * 5 000 * 24 / 1000 = 23 kWh/m²a => noin 2 €/m²

      Hirsikehikon hinta taas erottaa luokkaa 800 €/m³ eli 72 €/m²

      Vuosisäästö on siis 2,8 % eli juuri ja juuri yli asuntolainan koron => investointi ei maksa itseään takas energiansäästönä.

      Kuvailemassasi mökissä kehikkoa on satakunta neliötä eli hinnanero hirsipaketeilla todennäköisesti luokkaa 7200 €?

      • Niin ja nuo luvut on siis koko talven täysin lämpimänä pidetyn arvoja. Jos vähääkään käytetään lämpötilan pudokutsia, niin kannattavuus muuttuu olennaisesti huonommaksi.


      • puranko kivijalan

        Hmmmm millähän kw teholla se pysyy 20c lämmössä esim -1 pakkasella? tai kylmemmällä vaikkapa -20c? kaikki lattiat kiveä ja lattialämmitys putkisto ja vesitakka. Siihen voi lisätä maalämmön / ilmavesipumpun .
        Kiinnostaa vain etukäteen. Seiniin ei muuta eritettä pitää olla umpipuuta seinät. Kattoon 60cm ja lattai 50cm eriste. Ikkunat normi perustavaraa ja ovet. Ei huippulaatua mutta asilliset.


      • puranko kivijalan kirjoitti:

        Hmmmm millähän kw teholla se pysyy 20c lämmössä esim -1 pakkasella? tai kylmemmällä vaikkapa -20c? kaikki lattiat kiveä ja lattialämmitys putkisto ja vesitakka. Siihen voi lisätä maalämmön / ilmavesipumpun .
        Kiinnostaa vain etukäteen. Seiniin ei muuta eritettä pitää olla umpipuuta seinät. Kattoon 60cm ja lattai 50cm eriste. Ikkunat normi perustavaraa ja ovet. Ei huippulaatua mutta asilliset.

        Liian paljon muuttujia, jotta osaisin lämpötehoja arvata eri lämpötiloille. Ja LVI-inssien hommaa on muutoinkin tuo lämmityslaitteiston mitoitus.

        Sen verran kuitenkin laskeskelin takaperin normista (=helpoin tapa) että 80 neliöinen hirsitalo pitää suunnitella siten, että sen lämmitysenergian kulutus vuoden kylmimpänä kuukautena on luokkaa 2500 kWh josta saadaan keskimääräiseksi lämmitystehoksi 3,6 kW mutta pitäähän järjestelmässä pakkasillakin olla säätövaraa, joten veikkaisin kokonaislaitteistoksi tuollaista 5 kW tehoista pakettia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      48
      4046
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1910
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1374
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1205
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1081
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      961
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      930
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      28
      929
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      40
      917
    Aihe