Entinen Merisotakoulun oppilas: Nöyryytettiin alastomana
Lauantai 9.11
Entinen kadettikoulun oppilas esittää kovia syytöksiä Merisotakoulusta. Mies sanoo Iltalehdelle, että häntä nöyryytettiin alastomana perinteisessä puurojuhlassa.
Tapahtumaketju sattui miehen mukaan eräänä joulukuun iltana vuonna 2010.
Ennen juhlan alkua ykkösvuosikurssin kadetit määrättiin miehen mukaan Merisotakoulun saunalle. Leppoisan saunahetken sijaan vastassa oli jotain aivan muuta.
- Saunaan tulijoiden piti vuorotellen madella alasti saunan lattialla ja esittää hyljettä. Lisäksi huudettiin, että uikuta ja heitettiin kylmää vettä päälle, mies kuvailee.
Tämän jälkeen tilanne meni miehen mukaan entistä pahemmaksi.
- Sen jälkeen piti yksitellen nousta korokkeelle, jossa piti esittää naista laittamalla oma sukuelin haarojen väliin piiloon. Muut saivat solvata. Samaan aikaan vanhemmat kadetit istuivat lauteilla, joivat olusia ja heittelivät lumipalloilla naamaan sekä naureskelivat, mies kertoo.
Merisotakoulun nykyinen johtaja Sakari Martimo myöntää, että "jonkinlainen kärhämä" sattui 2010 vuoden puurojuhlassa. Tapauksen yksityiskohtia Martimo ei kuitenkaan tunne, koska tuli Merisotakoulun johtajaksi vasta syksyllä 2011.
Hän kuitenkin kiistää jyrkästi, että Merisotakoulussa opiskelleen miehen kertomalla toimintatavalla olisi hyväksyntä Merisotakoulun johdossa.
(H. Saukkomaa)
Kadetti kertoo
KARMEATA !
2
432
Vastaukset
- Ei enää salailua!
Miksi suojellaan rikollisia? VAADIMME nimet selkeästi esiin!
- Uhrit jätetään
fyysisiin ja henkisiin haavoihinsa kitumaan,
mutta tuollaisia rikollisia suojellaan, NIMET esiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905137
- 534046
- 252149
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271807Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161785- 151424
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹271207Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201026T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21970