Pyydän että vastaisitte ja antaisitte vinkkejä. Olen siis vasta 20-vuotias mies. Erektioni on hyvin, hyvin heikko. Kunnon erektio on hyvin vaikea saada. Käytännössä erektioni on usein sellainen normaalisti puoli kova. Yhdyntä tuskin onnistuu. En ole edes vähään aikaan yrittänyt, koska hävettää niin. En kehtaa sanoa naiselle että sori, mutta nyt ei seiso.
Jos taas onnistun kunnon erektion saamaan niin se pehmenee todella nopeasti. Onko kenelläkään vinkkejä?
20 vuotta ja heikko erektio
7
749
Vastaukset
- u5yt3r
Onko erektio heikko myös itsetyydytyksessä? Jos ei, ongelma lienee henkinen.
- Nuori poika
Kyllä on!
- u5yt3r
Sit kannattaa mennä psykologin sijasta lääkärille.
- jotaintietoa
Oireet viittaa lääkärikäyntiin ja mene mieluiten urologille, tai "miesten ongelmiin" erikoistuneelle lääkärille. Mitään hävettävää ei ole lääkärille menossa, usko pois, et ole yksin oireittesi kanssa.
99% varmuudella saat jämäkän erektion lääkehoidolla, mutta ikäsi perusteeella kannattaa ehdottomasti selvittää verikokeilla muutama juttu. paljon puhuttu testo ei ole se ainoa asia joka voi viedä erektiokyvyn...- Viitearvot
Ainoa mitä multa on useiden turhien reissujen jälkeen viimein "säälistä testattu" on S-Testo ja koska se oli viitearvoissa, kyse ei ole testosteroniongelmasta.
- jotaintietoa
Viitearvot kirjoitti:
Ainoa mitä multa on useiden turhien reissujen jälkeen viimein "säälistä testattu" on S-Testo ja koska se oli viitearvoissa, kyse ei ole testosteroniongelmasta.
S-Testo ei kerro loppujen lopuksi paljoakaan, V-Testo (vapaa) on huomattavasti tärkeämpi tieto. Esim, korkea Prolaktiini-arvo voi viedä mieheltä kyvyn/halut...
Harmi että kohdallesi on sattunut "huonoja lääkäreitä"...suomessa on muutenkin se ongelma, että samoja viitearvoja käytetään eri-ikäisille miehille. Toisekseen jokainen ihminen on yksilö, eli joku voi pärjätä mainiosti 10 testolla, mutta toinen vasta 20 arvoilla....näin karkeasti ilmaistuna. - puupla
Viitearvot kirjoitti:
Ainoa mitä multa on useiden turhien reissujen jälkeen viimein "säälistä testattu" on S-Testo ja koska se oli viitearvoissa, kyse ei ole testosteroniongelmasta.
Jos erektion saamisessa/ylläpitämisessä ongelmia myös itsetyydytyksessä, niin -kuten jo joku totesikin -kysymyksessä todennäköisemmin fyysinen syy.
"Viitearvoissa" oleminen ei itsessään kerro oikeastaan mitään, vaan arvo suhteessa oireisiin ja ikään myö merkitsee. Laboratoriosta riippuen viitearvojen alarajam voi olla 8 tai 10 nmol/l, ja jos 20 vuotiaalla on 11nmol/l ja oireita, niin ihan maalaisjärjelläkin voi päätellä että kaikki ei ole kunnossa, ei ihmisen keho tiedä että onko nyt testosteronipitoisuus 7, 8, 9, 10,11 tai 12 nmol/l, vaan oireet ilmaantuvat kun pitoisuus ei riitä ylläpitämään normaaleja toimintoja. Viitearvot ovat lisäksi ilmaistu ikähaitarilla 18-60(jälleen laboratoriosta riippuen) ja 20 vuotiaalla ja 50 vuotiaalla sama arvo voi olla toisen kohdalla normaali ja toisen kohdalla epänormaali.
Lisäksi vähintään prolaktiini(kuten jo joku totesikin), shbg(sukupuolihormoneja sitova globuliini), Lh, TSH ja tyroksiini tulee mitata. Korkea prolaktiini aiheuttaa libidon laskua ja erektio ongelmia, korkea shbg tarkoittaa matalaa aktiivisen testosteronin pitoisuutta(sitoo testosteronia, eli normaalikin S-Testo ei välttämättä kerro totuutta). Kilpirauhasen vajaa toiminta myös voi aiheuttaa erektio-ongelmia(matala tyroksiini ja/tai korkea TSH).
Lisää tutkimuksia, vaikka lääkäristä riippuen yleisellä puolella voi joutua vääntämään. Ihmisellä on oikeus terveeseen elämään ja saada tarvittaessa tutkimuksia.
Olisi ollut selventävää tietää mikä s-testo arvosi oli....Ja kaikki tutkimustulokset Aina itselle paperilla mukaan kun on jotain kokeita otettu. Myöhemmin voi sekä seurata esim. muutoksia arvoissa ja säästää myös paljon rahaa jos myöhemmin menee yksityiselle(ei tarvitse ottaa kaikkea uudelleen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4463839Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181652- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441049
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047