JYVÄSKYLÄ VAI ÄÄNEKOSKI??

Itsenäisenäkö paras?

Uurainen on mukana Jyväskylän seudun yhdeksän kunnan kuntajakoselvityksessä ministeriön velvoittamana. Selvitys valmistuu ensi maaliskuun lopussa.
Äänekoski on tiedustellut Uuraisten, Saarijärven, Laukaan, Konneveden ja Äänekosken valmiudesta selvittää yhteistä yhdistymisselvityksen tekemisetä.
Kumpi on houkuttelevampi vaihtoehto, jos pakko olisi liittyä, Jyväskylän vai Äänekosken suunta?

4

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piste

      Jyväskylä ja Äänekoski vetävät pitkää tikkua ja lyhyemmän tikun saanut joutuu ottamaan Uuraisen.

    • Äänekoskelta päivää

      Itsenäisenä on varmaan hyvä niin kauan kuin raha ja resurssit riittää. Onhan se itsenäisenä niin mukavaakin eli kivaa.
      Edelleen olen sitä mieltä, että 1 kpl kunta riittäisi Keski-Suomeen olkoon kunnan nimi sitten mikä tahansa. Nykyiset kunnat voisivat jatkaa, jos ns. sote-asiat saataisiin muutoin kohtuullisesti hoidettua ja julkinen terveydenhuolto kuntoon.
      Koska 1 kpl kunta ei taida olla realistista, ehdotan kolmea tai neljää kuntaa: Jyväskylä, Äänekoski / Saarijärvi ja Jämsä. Keuruu voisi myös olla, jos Multia, Petäjävesi ja Mänttä-Vilppula saataisiin mukaan.
      Minusta Uurainen kuuluisi Äänekoski/Saarijärveen luontevasti.

    • Minä luulen että

      Kun tämä sotesotku valmistuu niin Uuraisilta häviää terveysasema.
      Nyt terveyskeskukseen pääsee kun tarvitsee.
      Pelottaa.
      Toivottavast olen väärässä.

      • Rommel

        Ja varmaan jos Äänekosken kimppaan lähdette.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2514
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2296
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      58
      2296
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      18
      1993
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1479
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe