Mitä tekee jollai amiksen papereil? Pääse jonnei paska duuni, josta saa paritonnii kuus massii. Kannattaako kärsii 3 vuotta paskas koulus, että saa vähän enemmän massii ku sossust. Vapaa aikakin siin menee. Ite kävin amist vähän aikaa kunnes tajusin et vittu tää on perseestä. Esim vaikka lähihoitajan koulutus saat 2000e kuus rahaa siit et peset mummojen ja pappojen paskoi. Kannataako? Ei minusta ainakaa. Mielummin loinen kun orja. Ihmiset teit vedetäää narust muka koulutus kannattaa aina ja kaikki työ arvokasta. Joo jonkun ne paskat duunitki tehtävä mut kyl siit duunist pitäis saada palkkaa tarpeeks et kannattaa.
Ammattikoulutus on turhaa
30
870
Vastaukset
- työtön
Nalle Wahlroos vetää satoi tonnei kuussa ja orjat raataa tääl muutamal tonnil kelatkaa sitä. Ite en suostu orjaks vaan pistän vastaa tälle paskalle systeemille. Herätkää jo ihmiset älkää suostuko tämmöseen paskaan.
- Perseestäääää
Oon niin helvetin samaa mieltä!!!! Mä vihaan tätä yhteiskuntaa ja koko hito maailmaa!
- raha ja työ
Nallen ym. kokoomuslaisten kuuluisi työllistää työttömiä, mutta he vähentävät työpaikkoja jatkuvasti. Työpaikkansa säilyttävät joutuvat tosiaan orjan rooliin, kuten Raatajat rahanalaiset. Työttömien kuuluu päästä auttamaan näitä orjatyön työntekijöitä, niin sekä raha että työ jakaantuisivat tasaisemmin koko maassa.
- asdf2
Kuulostat aika säälittävälle ihmiselle...
- psyk.hoitaja
Jos et tee työtä, olet mielisairas
- nimimerkki
Hoitajan on parempi olla tekemättä mitään diagnooseja.
- työtön
Ei ole tervettä sopeutuu sairaasen yhteiskuntaa.
- työtön
nimimerkki kirjoitti:
Hoitajan on parempi olla tekemättä mitään diagnooseja.
Näin on.
- vanha ja viisas
työtön kirjoitti:
Ei ole tervettä sopeutuu sairaasen yhteiskuntaa.
Mutta tervettä on huolehtia itsestään ja yrittää muuttaa sitä sairasta yhteiskuntaakin paremmaksi edes osallistumalla työelämään. Sitten kun koulu on käyty.
- 14+4=18
vanha ja viisas kirjoitti:
Mutta tervettä on huolehtia itsestään ja yrittää muuttaa sitä sairasta yhteiskuntaakin paremmaksi edes osallistumalla työelämään. Sitten kun koulu on käyty.
Niin eli on pistettävä vastaa systeemille, jos halutaan yhteiskunta paremmaks...
- Niinpä niin
14+4=18 kirjoitti:
Niin eli on pistettävä vastaa systeemille, jos halutaan yhteiskunta paremmaks...
Yhteiskuntahan tietysti paranee loisimalla...
- Nasse-setä kertoo
Kuukaahan pikku nassukat, kun Nasse-setä kertoo: Koulu kannattaa lopettaa viimeistään alakoulun jälkeen. Sitten kannattaa ryhtyä vetämään brenkkua kaksin käsin, eikä haittaa vaikka silloin tällöin laittaa rojua ränniin.
Tuolla tavalla pääsee paskasta elämästään jo paljon ennen 30-ikävuottaan, eikä tarvitse kärvistellä ikävissä kouluissa tai muissa oppilaitoksissa. - minäsevain
Mietippä tuota sitten uudelleen kun itse olet vaipoissa.
- työtön
olen ennemmin työtön kuin orja tälle yhteiskunnallel.
- Rusinat pullasta?
Kai olet myös niin ylpeä, ettet ota vastaan rahaa etkä mitään muutakaan tukea tältä paskayhteiskunnalta?
- työtön
Rusinat pullasta? kirjoitti:
Kai olet myös niin ylpeä, ettet ota vastaan rahaa etkä mitään muutakaan tukea tältä paskayhteiskunnalta?
Tietenkin otan vastaa ilmasta rahhoo... :D Ylpeys on muuten kuolemansynti
- onnea yritykseen
Tolla vauhdilla päädyt kiilottamaan huoltoasemien paskahuusseja hammasharjalla tai sitten yöpymään jossain lehtiroskiksissa muun paskasakin jatkona. Opiskele vielä kun ehdit, systeemi antaa vain kaksivaihtoehtoa ja viisas pikkuapina osaa tehdä valinnan itse. Asemalle jäävät korjaa puutarhaosasto.
- työtön
Miksi opiskelen kun saan nyt työttömänä niin hyvin rahaa verratun siihen että olisin opiskelemassa. Toiseks en mä jaksa alkaa opiskelee ammattii, että saan semmosen 1800e kuussa rahaa. Liian vähän nykypäivänä ei sillä edes saa kohtuu elintasoo. Ei kiitos mielummin loisin pienellä rahalla kun olen orja
- Vahvistaa säännön
En pidä ollenkaan luuseri-sanan käytöstä enkä sitä myöskään periaatteesta käytä. Tällaisessa tapauksessa teen poikkeuksen.
- ei ketään
työtön: nosta tuet, vedä jalat pöydälle ja nauti elämästä persläpenä. jos kuset elämäsi, ketä kiinnostaa?
- orjatyö
Risikko (Kok.) ja Parpo (SDP) pitävät huolen, ettei se ole mahdollista. Ainoa selviytymiskeino on orjatyö:
http://fifi.voima.fi/tiedostot/Osallistavan_sosiaaliturvan_toimeenpano_luonnos1_251013.pdf
- Elämässään onnistunu
Enpä tiedä yhtään ammattikoulusta valmistunutta, joka ei olisi lähes välittömästi päässyt alansa töihin, muutamaa alaa lukuunottamatta. Esimerkiksi lähihoitajista on huutava pula. Töitä löytyy aina sille, joka sitä on valmis tekemään.
"Kannattaako kärsii 3 vuotta paskas koulus, että saa vähän enemmän massii ku sossust."
Niin no eikös tämä koulutuksen / palkan laki mene lähes poikkeuksetta niin, että korkeammin kouluttautunut saa parempaa palkkaa. Toisin sanoen:
Matala koulutustaso = yksinkertainen työ = alhainen korvaus
Vielä kymmenisen vuotta sitten ammattikouluun menneet kaverini naljailivat minulle: "sä istut kolme vuotta jossai hikises lukios ja et ees valmistu mihinkää ammattii!". Hain lukion jälkeen Helsingin yliopistoon lukemaan valtiotieteitä ja valmistuin neljän vuoden kuluttua valtiotieteiden maisteriksi. Nyt ne samat ihmiset on töissä juuri sillä 30 000 € vuosituloilla kun itse vedän kolminkertaisen summan.
Suomessa on ilmainen koulutusjärjestelmä eli täällä voi kuka vaan lukea itsensä vaikka ylilääkäriksi jos rahkeet riittää. Yhteiskuntaa on ihan turha syyttää omasta tyhmyydestään.- tery67
"Enpä tiedä yhtään ammattikoulusta valmistunutta, joka ei olisi lähes välittömästi päässyt alansa töihin, muutamaa alaa lukuunottamatta. Esimerkiksi lähihoitajista on huutava pula. Töitä löytyy aina sille, joka sitä on valmis tekemään."
Ammattikoulutettujen työllisyysaste vuoden päästä valmistumisesta on noin 70% työttömänä on n.12%.. Naisilla työllisyysaste on 75 - 77% miehillä n. 66%. Toki miehillä on armeija tuossa välissä, joten se vaikuttaa työllistymisasteeseen.
Enpä menisi hurraamaan noilla lukemilla, sillä amk/yliopisto koulutuksen saaneilla työllistymisaste on n. 85- 95%
- Kiitos aloittajalle
On hyvä, että aloittajan kaltaiset "ihmiset" avautuvat näillä palstoilla. Näin meille muille avautuu näkymä siihen, mistä sosiaalituissa ja "työttömyydessä" on kysymys. Suurin osa sosiaalitukien saajista ei tosiaan ole mitään kohtalon kolhimia poloisia, vaan nimenomaan aloittajan kaltaisia löysiä p*skoja. Kun tietoisuus tästä leviää, sosiaalituet tullaan lakkauttamaan. Silloin joutuu arvon aloittajakin joko tarttumaan lapioon, hirttäytymään tai kuolemaan nälkään.
- _amis_työelämästä
Mikä estää aloittajaa perustamasta esim omaa yritystä tai hakeutumaan lisäopintojen ääreen? Yrityksen perustaminen ei siis aina tarkoita mitään uutta Nokiaa. Esim mainitsemallasi hoitoalalla on kasvava trendi yksityiset hoivapalvelut ja kotikäynnit. Voit laskuttaa siitä ihan kymmeniä euroja per tunti, eikä kukaan työnantaja "vedä välistä".
Ärsyttää ainaitset valittajat !!! - Eroaja
Tänne palstale päädyin, koska olen paskassa koulussa viimeisellä vuodella ja työssäoppiminen alkaa maanantaina.. Siivousta, joka ei paskaakaan kiinnosta.
Ajattelin allekirjoittaa eropaperit ja päätyä pummiksi, sillä onhan tämä nyt niin syvältä ettei mitään järkeä. Nauraen kirjoittaisinkin sen paperin ja haistattaisin vitut ja lähtisin menemään. - otaota mallia
Oman firman perustaminen on helppoa eikä maksa kun 105 e plus vaivan. Ite opiskelen amiksessa ja teen vkonloput ja lomat duunia. lähes joka vkonloppu vedän 400 e plus alv eli n 100 e yhteiskunnalle.
- en usko
työllisyysaste 70-80% !!??
ai, että kaikki valmistuneet saavat heti työpaikan, in your dreams.- Tarmo
Riippuu täysin alasta johonka kouluttautuu. Myös asuinpaikkakunnalla on merkitystä.
- lukiotavastaan
Täh... Eli sellaisen ihmisen, ketä lukeminen ei kiinnosta niin pitäisi mennä lukioon amiksen sijaan, koska amis on ''turhaa'', vaikka saa itselleen kiinnostavan ammatin.. Näettekö lukiossa sitte jotaa hyvää, opiskelette kolme vuotta ja mahdollisesti valmistutte ylioppilaiksi, mutta se ei ole vielä mitään! Opiskelette lisää 3-10 vuotta ja saatte samanlaisen työn kuin amiksen kautta.. Ei voi muuta kuin ihmetellä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833