pieni eläke tulossa

57vee

Olen hakemassa työkyvyttömyyseläkettä. Työhistoriaa on takana yli 35 vuotta vaarallisella myrkkyalalla, josta on ollut fyysisiä seurauksia nykyiseen työkuntooni.
Katselin työeläkekertymääni arvioidussa rahassa ja jäin ihmettelemään.

Miksi sairauseläkemaksu on suurempi kuin tuleva normi työeläke? Eli, jos nyt pääsen eläkkeelle, saan suuremman maksun käteen kuin kitkuttelulla eläkeikäiseksi. Summa ei ole suuren suuri, kumpainenkaan, mutta ansaittua toki ihan omalla työllä.
Mitä muita tukia voin saada kuin asuntotuen?

19

1815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      takuueläkettä luultavasti.itse saan kansaneläkettä,takuueläkettä ja asumistukea.ikää 37 v.

    • Hermanska -54

      37 vuotta töitä (välillä 3 vuotta opiskelua) samalla työnantajalla, nyt eläkkeelle hieman alle 60 vuotiaana. Eläke 2000 euroa bruttona ja eläkesumma nousee jonkin verran 63 vuotiaana. Tällä on vain pärjättävä ! Nuukasti kun elää, ei ole juurikaan velkoja, oma mökkeröinen, niin näillä eväillä jatketaan eläkepäiviä (tai paremminkin opetellaan olemaan eläkkeellä!!!).

      • ettäs kehtaa

        Et taida tietää kituuttamisesta yhtään mitään. Mieti.


      • hhhhhh

        et saa mitään 63 vuotiaana!


      • Anonyymi

        Pienempiäkin eläkkeitä on tuohan ei ole pahakaa.


    • ...

      pitäiskö mun ajatella että työnteko ei kannata.omat tulot on yhteensä noin 1000 e kuussa.mä oon oppinut elää tolla summalla koska olin ennen työkyvyttömyyseläkettä työttömänä.

    • dvs<fdvsfgv

      mullakin 1080 €/kk , kyllä sillä pärjää.

    • Sittiäinen

      1295€ työkyvyttömyyseläkettä. Asumistukea vielä 144€. Pärjää justiinsa. Ikää 34v.

    • vettä juomaksi

      hernekeitto ei maksa juuri mitään ja kun kunnolla liottaa herneet ja keittää pitkää, ei vaivaa vatsakaan...

      • surullista

        Minun työkyvyttömyys eläke 500 e ja kansaneläke 340 mistä menee pikkasen vielä veroa ja sillä on vain kituuteltava ,ikä 54 v


      • Anonyymi

        Kaikille ei hernevelli sovi vaikka minkä oppien mukkan keittelis. Halpaahan se on mut sitten menee sitä vc paperia.


    • elämäntapaintiaani

      Sairas vajaakuntoinen saa karenssin -40% jälkeen rahaa elämiseen 280€kk. Näin meillä suomenmaassa.

      • mitäs meni

        Mitäs meni hankkimaan karenssin! Kai nyt osaa ottaa opikseen, niin saa enemmän rahaa.


      • nollatuloinen
        mitäs meni kirjoitti:

        Mitäs meni hankkimaan karenssin! Kai nyt osaa ottaa opikseen, niin saa enemmän rahaa.

        Olet onnekas kun et taida tietää käytännöistä mitään. Se karenssi ei välttämättä ole laisinkaan hankittu vaan sille on saatettu joutua.
        Jos olet sairas, sinulla on kaikki tarvittavat lausunnot mutta kela ei katso sinua sairaaksi, et saa sieltä mitään. Työkkäri katsoo sinut tässä vaiheessa työkykyiseksi ja sinun pitäisi mennä töihin. Kun et kykene, saat karenssin.
        Tätä ringiä tässä olen muutaman vuoden kiertänyt. Sossu ei onneksi ole vielä alentanut tukea kuten sillä olisi oikeus tilanteessani tehdä.
        Taas on aika lääkärille varattuna, jos taas sais lausunnon uutta hekemusta varten.
        Nyt muuten opein uuden asian. Jos esim. kuntoutustukihakemus hylätään. kannattaa tehdä valitus, tuo käsittelyaika on todella pitkä. Sen ajan saat taas olla rauhassa, tukea ei alenneta koska odotat päätöstä.


      • Anonyymi

        Ja kaikenmaailman hottentotit maahanmuuttajat/tunkeutujat saa kaiken ihantost noinvaan. .Kun me suomalaiset lähemme töihin mitä he tekee he kääntää kylykee. Onks se teistä oikein. Nyt viimeitään kannattais ajatella ihan oikeesti ketä äänestää.


    • itsemääräämisoikeus

      Karenssin saa jos ei ole kykenevä menemään ilmaistyöhön!
      Karenssia ei hankita vaan se annetaan mielellään.

      • Kuka tietäis vastata

        Osaako joku vastata tuohon alkuperäisen kysyjän kysymykseen ?

        Se ihmetytti minuakin, jos noin olisi?


    • pärjää sillä

      No minulla 32 vuotta työhistoria vakituinen homma sama firmakin ja jouduin en päässyt työkyvyttömyyseläkkeelle ja Etera maksaa 264€ Kela 499€ ja näistä menee 1% veroa vain.Sairaseläkeläisellä kun on vähennyksinä invalidivähennyt 100% joka kaikille jotka saa eläke eläketulovähennyt ja perus vähennykset.
      Lisäksi 117€ eläkkeensaajan asumistuki.Asun halvalla alueella.Käteen jää vuokran jälkeen tuostakin 540€ ja tietenkin silmälasit ja tekarit sain sossun piikkiin.

    • Anonyymi

      Kun eläköityy silloin kun on työikää ,lasketaan jäljellä oleva työaika eläke kertymäksi ,jolloin eläke ikäänkuin lasketaan sen mukaan kuinka se karttuisi siihen mennessä kun pääset eläkkeelle.

      Jos roikut työttömänä ,tuo olettama poistuu. ja tällöin laskennallisesti eläkkeesi jää pieneksi jo tuosta syytä. Lisäksi on keksitty sellainen kuin elinaika odoite. Eli laskennallisesti oletetaan sinun elävän jonkun ikäiseksi ja sen mukaan rätkästään prosentti joka vähentää maksettavaa eläkettäsi kun jäät normi eläkkeelle ,silloin kun on eläköitymis ikäsi. Eläke putken poisto oli siis leikkaus eläkkeisiin käytännössä ja kannattaa jäädä eläkkeelle silloin kun ei työllisty jos vain pääsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe