Meillä on siis pieni poikakissa, tällä hetkellä 13 vko vanha. Alusta asti ollut hyvin sisäsiisti, käynyt aina hiekkalaatikolla tekemässä asiansa. Tällä hetkellä käytössä kannellinen kissanhiekkalaatikko, josta vähintään kerran päivässä siivoan ylimääräiset pois. Hiekkana olen käyttänyt jtn Pirkan paakkuuntuvaa kissanhiekkaa.
Kissa syö junioroille tarkoitettua märkäruokaa sekä kuivaruokaa. Näissä merkit ovat pysyneet samana. Tarjolla on aina raikasta vettä.
Ja sitten se ongelma... Annoin eilen illalla kissalle vielä ruokaa, että jos yöllä tulee nälkä niin voi mennä syömään ( ja kun on vatsa täynnä niin ei enää juokse energisenä ympäriinsä). Tänä aamuna kun kä'velin "kissanvessahuoneen" kautta, matolle oli ilmestynyt kaksi pökälettä. Ei näyttänyt ihan kunnon kakalta, vaan enemmänkin siltä ruoalta mitä kissa syö. Siivosin ne pois ja sitten näin samanlaiset vähän matkan päässä toisella matolla. Samanverran, samanlaisia. Ja näitä löytyi vielä kahdelta matola kun kävelin ympäri taloa. Mistä tällainen johtuu?
Tarkistin vessan siisteyden samantien, eikä siellä ollut mitään ylimääräistä missään. Kissa ei ole ennen ikinä tehnyt mitään asioitaan muualle kuin vessaan ( lukuunottamatta paria oksennuskertaa). Homma olisi ollut selvempi jos pökäleet olisivat edes näyttäneet kunnon kakalta, mutta olivat kuin pötkö kissanruokaa..
Kissa on madotettu kahdesti.
Onko teillä muilla kissanpennun omistaneilla samankaltaisia kokemuksia? Vai onko paras katsoa vielä tämä päivä ja alkuviikosta soittaa eläinlääkärille ja pistää rokotukset kuntoon?
SIsäsiisti 13vko kolli ei enää sisäsiisti
3
162
Vastaukset
- 10+15
Kissa on ehkä sitten oksentanut. Sillä voi olla joku mahapöpö tai kenties allergiaa.Ummetusta? Näyttikö siltä että kissa olisi pinnistellyt kovasti tai että kakka olisi ollut tosi kovaa? Karvoja?
Rokotukset tulisi hoitaa kuntoon jokatapauksessa mutta niitä ei kai suositella pistävän jos kissa on kipeä.- Pökkö
En ollut näkemässä kun tapahtui. Olivat vain ilmestyneet yön aikana. Pötköjä oli aina kaksi kpl samassa kohdassa. Mietin sitä oksennustakin, mutta olisiko ne noin pitkiä? Reilu tulitikkuaskin pituisia pötköjä...
- MiksiEi
No mikä ettei. On täälläkin oksenneltu jotain 10cm pötköjä kun pääsivät repimään raksupussin auki ja olivat vähän mässäilleet..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074589Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1724376Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941730- 4031661
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311407Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531100Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann51097- 67979
- 56954
- 92938